TV'de 7 - Sayı: 32 (1 Ağustos 1983)

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229
TV'de 7 Gong 1983 - Sayı 32
Haftalık Televizyon ve Sinema dergisi
1 Ağustos 1983 tarihli 32. Sayısı
Fiyatı 50 Lira
32 Sayfa, 101 MB​

file

Keşke A3 boyutlu dergileri taramanın kolay bir yolu olsa. Sayfanın önce üstünü sonra altını taradıktan sonra bir programla ikisini birleştirme. Birleştirme kısmı yormuyor da sayfayı ayarlamak çok zorluyor. Derginin düzgün çıkması için ne kadar ağır şey varsa üerine koyuyorum. Kitap olursa zaten tarama tuşuna bastıktan sonra iki elimle birlikte kitabın üzerine bastırıyorum. Bütün bunlara değiyor fakat kolay olsa hem daha fazla dergi/kitap tarar hem de bittikten sonra dergi/kitap zarar görmezdi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,327
Keşke A3 boyutlu dergileri taramanın kolay bir yolu olsa. Sayfanın önce üstünü sonra altını taradıktan sonra bir programla ikisini birleştirme. Birleştirme kısmı yormuyor da sayfayı ayarlamak çok zorluyor. Derginin düzgün çıkması için ne kadar ağır şey varsa üerine koyuyorum. Kitap olursa zaten tarama tuşuna bastıktan sonra iki elimle birlikte kitabın üzerine bastırıyorum. Bütün bunlara değiyor fakat kolay olsa hem daha fazla dergi/kitap tarar hem de bittikten sonra dergi/kitap zarar görmezdi.

Doğrusu ben sizin A3 tarayıcı kullandığınızı sanıyordum sevgili "swingtex". Meğerse A4'le tarayıp sayfaları birleştiriyormuşsunuz. Ben hiç farkedemedim. Birleştirme yerleri hiç belli değil. Ya Photoshop başında çok uzun vakit geçiriyorsunuz, ya da tarayıcınızın ışık kaynağı LED filan olmalı. Zira klasik "soğuk katod floresan lambalı" tarayıcılarda her taramada çok küçük de olsa sayfalarda bir renk ısısı farkı ya da ışık gücü farkı oluyor. Ancak iki sayfaya yayılmış bir fotoğraf birleştirildiğinde renklerdeki ton farkı anlaşılıyor. Birleştirilen sayfalarda beyaz alanlar çok fazlaysa bu fark daha az belli oluyor. Ben bu durumdan hep muzdarip olmuşumdur. Ekrandan yakalanan görüntüleri birleştirirken bu durum hiç görülmez, iki parça hiç "dikiş izi bırakmadan" (yabancıların "seamless" dedikleri) birleşir. Şimdi siz söylemeseydiniz A3 tarayıcıyla tarıyorsunuz sanmaya devam edecektim.

Elinize sağlık sevgili "swingtex", 1983 yılına kadar indiniz bakalım. Umarım bu seriyi ÇD'nda tamamlarız. Ben bir de "Hey Dergisi"nin tamamlanmasını çok isterdim, zira elimde eskiden çok miktarda olan bir dergiydi ama şimdi hiçbiri ortalarda yok. Muhtemelen zamanında hafif bulup atmışımdır, çok ciddi bulmuyorduk bunları bir zamanlar, ama şimdi çok değerli olduklarını düşünüyorum.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229

Doğrusu ben sizin A3 tarayıcı kullandığınızı sanıyordum sevgili "swingtex". Meğerse A4'le tarayıp sayfaları birleştiriyormuşsunuz. Ben hiç farkedemedim. Birleştirme yerleri hiç belli değil. Ya Photoshop başında çok uzun vakit geçiriyorsunuz, ya da tarayıcınızın ışık kaynağı LED filan olmalı. Zira klasik "soğuk katod floresan lambalı" tarayıcılarda her taramada çok küçük de olsa sayfalarda bir renk ısısı farkı ya da ışık gücü farkı oluyor. Ancak iki sayfaya yayılmış bir fotoğraf birleştirildiğinde renklerdeki ton farkı anlaşılıyor. Birleştirilen sayfalarda beyaz alanlar çok fazlaysa bu fark daha az belli oluyor. Ben bu durumdan hep muzdarip olmuşumdur. Ekrandan yakalanan görüntüleri birleştirirken bu durum hiç görülmez, iki parça hiç "dikiş izi bırakmadan" (yabancıların "seamless" dedikleri) birleşir. Şimdi siz söylemeseydiniz A3 tarayıcıyla tarıyorsunuz sanmaya devam edecektim.

Elinize sağlık sevgili "swingtex", 1983 yılına kadar indiniz bakalım. Umarım bu seriyi ÇD'nda tamamlarız. Ben bir de "Hey Dergisi"nin tamamlanmasını çok isterdim, zira elimde eskiden çok miktarda olan bir dergiydi ama şimdi hiçbiri ortalarda yok. Muhtemelen zamanında hafif bulup atmışımdır, çok ciddi bulmuyorduk bunları bir zamanlar, ama şimdi çok değerli olduklarını düşünüyorum.

Hey dergisinden ne yazık ki sadece 15-16 tane var.

Gong dergilerim daha çok 1984 sonrasına ait. 1984 öncesine ait sayılar 10 taneyi bulmaz. İnşallah hepsini foruma kazandırmak kısmet olur.

Kullandığım tarayıcı/yazıcı oldukça eski (belki de 10 yıl olmuştur) ve markası . Sayfaları Panorama maker adlı program ile birleştiriyorum.

Yazması biraz utandırıyor ama ne yazık ki yazılan terimlerin çoğuna (dpi, led) yabancıyım. Sadece dpi yazan sayıyı arttırdığımda taramanın daha iyi olduğunu biliyorum. 60 sayfalık A4 dergiyi taramam 3-4 saatimi alıyor.

Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Biraz şikayet ediyor gibi görülebilir ama zevkle yapıyorum.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,624
hiçbiryerde :)
Popüler kültürün tarihi açısından
gerçekten değerli dergiler.
Teşekkürler üstadım, verdiğiniz
emekleri takdir etmemek mümkün
değil, çoğu zaman sessiz sedasız
izlesek te minnet duyuyor çoğumuz...
Saygı ve sevgiler.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,327

Kullandığım tarayıcı/yazıcı oldukça eski (belki de 10 yıl olmuştur) ve markası . Sayfaları Panorama maker adlı program ile birleştiriyorum.

"Panorama-Maker" belki de bu tür görüntü birleştirmeleri için ideal bir yazılım. Belli bir tecrübe ve ustalık gerektiren Photoshop'ta uzun uzun uğraşmaktansa, bu tür pratik yazılımları kullanmak daha akıllıca olmalı (tıpkı düzenlemeler için bizlerin Photoshop yerine "Photoscape"i tercih etmemiz gibi, daha az özelliği var ama daha pratik). "Panorama-Maker" da tam amacına uygun tasarlandığı için birçok ince ayarlamaları kendisi otomatik olarak yapıyor. Ben de 25 yıl kadar önce bir el tarayıcısı kullanıyordum (markası Logitech'ti galiba), tarama eni sadece 10 cm. olduğu için, bu ölçüden büyük dökümanları iki (veya 3) defada tarayıp, tarayıcıyla gelen buna benzer bir yazılım sayesinde birleştiriyordum. Jargonda bu birleştirme işinin adına "stitching" ("dikiş atmak, dikmek") diyorlar. Birleştirme iz bırakmadan, kusursuz olmuşsa buna da "seamless" (dikiş yeri belli değil, dikiş izi bırakmamış) diyorlar. Teknolojinin daha geri olduğu o tarihte bile yazılım çok iyi neticeler veriyordu. 20 yıl önce de ilk dijital fotoğraf makinemi alınca onunla birlikte de benzer bir yazılım gelmişti, onunla da 360 derece panoramalar çekiyordum. Belki de bu yazılımın eski versiyonlarıdır, yazılımların adlarını hatırlayamadım şimdi. Sevgili "swingtex", belki de sizin kullandığınız bu yazılım "Panorama-Maker", A3 sayfaların taranmasının yanı sıra orta sayfaların birleştirilmesi için de ideal bir seçenek olabilir. Google aramasından yazılımın ücretsiz olduğu izlenimini edindim. Aşağıda yazılımın sitesinden bir bölüm:

11218-cizdiy (CD)ix.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,937
İstanbul
TV'de 7, Gong, Hey...

Allah'ım rüya mı görüyorum?! :)

Büyük emek vererek bizlerle paylaştığınız ve de paylaşacağınız bu güzel tüm dergiler için çok teşekkür ederim sevgili swingtex....

Bu arada sizleri ve bizleri bilgilendiren sevgili büyüğüm Scanfan'a teşekkürü bir borç bilirim.

İyi ki varsınız... :)