TV'de 7 Gong - Sayı: 16 (15 Nisan 1985)

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229
TV'de 7 Gong 1985 - Sayı 16
Haftalık Televizyon ve sinema dergisi
15 Nisan 1985 tarihli 16. Sayısı
40 sayfa, 129 MB
vI9qlTJ.jpg

Gfm3R5D.jpg

Uzun süredir a3 taramamıştım. İyi okumalar.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,327

1985 yılında derginin büyük boy basıldığını tamamen unutmuşum (ya da o yıllarda almıyordum belki de). Acaba hangi tarihe kadar büyük boy basıldı, hangi tarihten sonra dergi boyutuna indi?

Elinize sağlık sevgili swingtex. Sıralı listeye ekledim.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229

1985 yılında derginin büyük boy basıldığını tamamen unutmuşum (ya da o yıllarda almıyordum belki de). Acaba hangi tarihe kadar büyük boy basıldı, hangi tarihten sonra dergi boyutuna indi?

Elinize sağlık sevgili swingtex. Sıralı listeye ekledim.

Derginin tv eki 1986 Ekim'inden itibaren küçük boy olarak veriliyordu fakat derginin kendisi 7 Mart 1988'e (sayı:10'a) kadar büyük boy olarak verilmeye devam etmişti.

Tv eki, dergiden bağımsız olarak ilk kez 1985 Ocak ayında çıkmaya başladı. Tıpkı dergisi gibi büyük boydu. 6 Ekim 1986'ya kadar da büyük boy olarak çıkmaya devam etti. Ekim 1986'dan itibaren dergi yine büyük boy çıkmaya devam ediyordu ama tv eki küçülmüştü fakat 16 sayfa olmuştu.

Sizlerden ricam 1985'den 1986 Ekim'ine kadar büyük boy olarak çıkan tv ekine rastlarsanız, lütfen beni düşünerek alın. Taramaya razıyım ki elimde o yıllara ait 30 civarında büyük boy tv eki var ve elimden geldiğince kısa sürede siteye eklemek istiyorum.

Acelem olduğu için çok fazla imla hataları olabilir. Kusura bakmayın.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,327

Hazır sizin gibi bu konuda bilgisi olan birini bulmuşken bir soru daha soracaktım, sevgili "swingtex": Bildiğim kadarıyla "TV'de 7 Gong" dergisinin adı eskiden sadece "TV'de 7"ydi (Ondan önce de "TV'de 7 Gün"müş, isim hakkı nedeniyle "TV'de 7" Olmuş. Yine 80'li yılların bir başka TV-magazin dergisi olan "Gong"la birleşti ve adı "TV'de 7 Gong" oldu. Bu birleşmenin tarihini soracaktım, ama aşağıdaki görsel için kapak ararken sorumun cevabını da buldum. Bu birleşme "TV'de 7"nin 19 Mart 1984 tarihli 13. sayısında gerçekleşmiş. Yine de bazı sorularım kaldı. "Gong" ve "TV'de 7"nin ilk çıkış tarihleri neydi acaba? Bir de bu dergi ("TV'de 7 Gong") hâlâ çıkıyor mu? (muhtemelen çıkmıyordur diye tahmin ediyorum).
Şimdiden teşekkürler.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,229
Kesin olmamakla birlikte derginin son sayısını 24 Ekim 1992'de (Sayı:43) çıkardığını sanıyorum. Kapağında beyaz şapkasıyla Seden Gürel var.

İçerikte sadece tv değil, müzik, sinema, video olunca sayfa sayısı 96'yı bulmuş. Böyle olunca da fiyatı artmak zorunda kalmış.

Derginin sonrasını tam olarak bilmiyorum ama gazetelerin biri tarafından ek olarak verildi sanırım. Fazla da sürmedi. Mazideki yerini aldı.

anılarım.net'de, kuruluşu ile ilgili bir yazı paylaşılmış.

Gong Dergisini biraz araştırdım. Bulduklarım aşağıda,

İlk sayı 12 Aralık 1979'a ait galiba. Tarih görünmüyor ama 2. sayının tarihi 19 Aralık 1979'a ait.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,327

"Gitti-gidiyor" online satış sitesi (kapak resimleri ve dergi tarihleriyle birlikte) ve diğer bazı sitelerden derlediğim bilgiler aşağıda. Bu bilgiyi sıralı liste sayfasına da koydum.

Erol Simavi'nin sahibi olduğu Hürriyet grubunun çıkarttığı, 1975 ve 1992 yılları arasında yayınlanan TV ve müzik dergisidir. 1975 yılının başlarında çıkmaya başladığında adı "TV'de 7 Gün"dü. Dört yıl bu adla çıktı, ancak TV'de 7 Gün adı, yine 1970'li yılların ve yine Hürriyet grubunun çıkarttığı aynı adı taşıyan popüler bir başka derginin de adıydı ve isim hakkını sonradan satın almış kişinin yıllar sonra açtığı dava sonucunda 1979 yılının Mart ayından sonra derginin adı "TV'de 7" oldu. 5 yıl da bu isimle yayın hayatına devam eden dergi, reklâm gelirlerinin azalması nedeniyle 19 Mart 1984'te aynı kulvardaki "Gong" dergisiyle birleşti ve adı bu kez "TV'de 7 Gong" oldu. 1992'de de yayın hayatı sona erdi. Fransa'da "Télé 7 Jours" adlı 71 yıldır çıkan bir TV dergisi vardır (önceden radyo dergisiymiş). Tirajı ortalama 1,2 milyon olan bu haftalık derginin logosu "TV'de 7 Gong"un son dönem logosuyla birebir aynıdır.

Son düzenleme: