Türkiye Çocuk Dergisi 1986 Sayı 10 (Genel Sayı 0106)

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Peyk-Kirpi arşivinden gelen bu sayıda yazdığına göre Fenerbahçe son 27 senenin en başarılı takımı imiş. Fener'in şimdiki halini görünce bir Galatasaraylı olarak sormak durumunda kalıyorum: "Ne olacak bu Fenerbahçe'nin hali?" :)

Not: Hazır sırası gelmişken sevgili Konuşan Çizgiler (Davut) arkadaşın dediği derginin sıralama sıkıntısına da değineyim. Dergiyi paylaşırken başlığı "Türkiye Çocuk Dergisi 1986 Sayı XX" şeklinde yazıyoruz. Yalnız bu problemli bir sıralama oluyor. Gerçi ben bu sıkıntıyı aşmak için sonuna genel sayıyı yazıyorum.

Şimdi, yıl yıl arşivlediğimizi düşünelim. Klasörümüze atıyoruz
1986-01
1986-02
şeklinde sıralamışız. Yayın tarihini baz aldığımızda ilk sayımız 1986-08 olmalı, son sayımız ise 1986-07. (Derginin ilk sayısı Kasım ayında yayınlandığı için yıllık olarak bu tarihte yeni yılın ilk sayısı burada değişiyor.) Bildiğiniz üzere bilgisayarlarımız sıralamayı alfabetik yapıyor. Dolayısıyla sıralamamız 1986-01 olacak ki o da Kasım ayında yayınlanmış sayıdır, Ocak ayında yayınlanmış olan değil! Bu durumda sıralama yapmak için başka yöntem bulmamız gerekecek. Ortak bir sıralama yöntemi bulursak burada da paylaşırken aynı yöntemi kullanalım ki karışıklığın önüne geçmiş olalım. Sabırla okuduğunuz için teşekkürler :)

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Çok teşekkür ederim sevgili Shoryuken.
Emeği geçen sevgili dostlara saygı ve selamlarımla.

konuşan çizgiler

Süper Üye
2 Şub 2015
212
1,064
Çizgi Alemi
Derginin sıralamasını, yayımlandığı tarihe göre değil de derginin kendi yılına göre yaparsak, bu karışıklığın önüne geçeriz; hem de sayıları sıralı olarak okuyabiliriz.Ben, arşivimi derginin kendi yılına göre yapıyorum.Örneğin, 9.yıl 1-2-3......52, 10.yıl 1-2-3....52 gibi.