Türkiye Çocuk Dergisi 1993 Sayı 29 (Genel Sayı 0489)

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,811
Dergi için Swingtex'e çok teşekkürler, keyifli okumalar..

rO44Vz.jpg

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Çocuk dergileri öksüz yetim garip bir kenarda duruyordu taki siz ve sizin gibi değerli dostların katkıları ile epey mesafe katedildi.Kütüphanede epeyce Türkiye Çocuk buldum ancak maalesef cilt taramak imkansız gibi bir şey.
Bunun kolay bir yolu yokmu bilmiyorum.Kütüphanedekilerle görüştüm siz nasıl tarama yapıyorsunuz dedim.
Onlar ciltleri taramadıklarını sadece fotoğrafını çektiklerini söylediler.Çok işimize yarayabilecek bir şey değil.
Emekleriniz için çok teşekkür ederim.

konuşan çizgiler

Süper Üye
2 Şub 2015
212
1,064
Çizgi Alemi
Çocuk dergileri öksüz yetim garip bir kenarda duruyordu taki siz ve sizin gibi değerli dostların katkıları ile epey mesafe katedildi.Kütüphanede epeyce Türkiye Çocuk buldum ancak maalesef cilt taramak imkansız gibi bir şey.
Bunun kolay bir yolu yokmu bilmiyorum.Kütüphanedekilerle görüştüm siz nasıl tarama yapıyorsunuz dedim.
Onlar ciltleri taramadıklarını sadece fotoğrafını çektiklerini söylediler.Çok işimize yarayabilecek bir şey değil.
Emekleriniz için çok teşekkür ederim.
Aynı sıkıntı ile Milli Kütüphane'de ben de karşılaşmıştım.Gazetenin cep telefonuyla çekimi rahat.Ciltteki dergilerin sayfalarını düz seviyeye getirip yayabilmek için ne sıkıntılar çektim.Ciltlerin üst, alt ve yan kısımlarına bir yığın başka ciltler koyup en iyi görüntüyü elde edebilmek için defalarca çekim yap.Beğenmezsen sil, yeniden çek.Bayağı yorucu.Müstakil dergi bulduğumda, yeni çekim yapıp eskisiyle değiştiriyorum.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Bir kaç kuşak sonrası bu dergiler kaybolup gidecek bir miras belki yokolacak digital olarak koruma altına alamazsak çok büyük kayıp olacak.Kendi adıma halende alıp toplamaya gayret sarfediyorum ama kişisel çabaların üzerinde çalışmalar gerekli.

konuşan çizgiler

Süper Üye
2 Şub 2015
212
1,064
Çizgi Alemi
Bir kaç kuşak sonrası bu dergiler kaybolup gidecek bir miras belki yokolacak digital olarak koruma altına alamazsak çok büyük kayıp olacak.Kendi adıma halende alıp toplamaya gayret sarfediyorum ama kişisel çabaların üzerinde çalışmalar gerekli.
Türkiye Çocuk konusunda en fazla mesafe alan site yine biziz.Yine de çok ağır ilerliyoruz.Serinin geç de olsa bir gün tamamlanacağına inanıyorum...

Son düzenleme:

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,953
Arkadaş ilavesini de isteriz üstadım.:D
İndirme tuşuna basarken biteceğine dair inancım bir kez daha yeşeriyor.
Her iki üstadımıza da çok teşekkür ediyorum...

akarci

Yeni Üye
8 Nis 2018
2
1
pardon dostlar, mobil el tarayıcısı ile taramayı düşündünüzmü?. Kusura bakmayın daha önce konuştuysanız bile bilmiyorum. Türkiye çocuk dergisi benim de en sevdiğim dergiydi zamanında. emekleriniz için teşekkürler. Bu arada hangi kütüphanede var tüm sayıları bu derginin?

konuşan çizgiler

Süper Üye
2 Şub 2015
212
1,064
Çizgi Alemi
pardon dostlar, mobil el tarayıcısı ile taramayı düşündünüzmü?. Kusura bakmayın daha önce konuştuysanız bile bilmiyorum. Türkiye çocuk dergisi benim de en sevdiğim dergiydi zamanında. emekleriniz için teşekkürler. Bu arada hangi kütüphanede var tüm sayıları bu derginin?
Öncelikle, aramıza hoş geldiniz.
Ankara'da Milli Kütüphanede ciltler halinde bazı sayılar hariç tamamına yakını var.Ancak giriş kartı çıkarmanın bazı kriterleri var.Ayrıca Türkiyenin az da olsa bazı kütüphanelerinde bazı yıllara ait ciltler hâlâ mevcut.Fakat ciltleri tam olarak açmak zor olduğundan çekim sıkıntılı.El tarayıcısı ile bu sıkıntı aşılabilir mi?Cepten çekimler yapmıştım.Bulunduğunuz yeri bilmiyorum.Derginin hâlâ bulunduğu yerleri internetten tespit edip not almıştım.

Son düzenleme:

akarci

Yeni Üye
8 Nis 2018
2
1
öncelikle teşekkür ederim. ikinci olarak umarım link vermek sıkıntı olmaz. dediğim ürün şu

ayrıca ikinci el olarakda şu mesela

ciltlenirken derginin kenarına çok yaklaşmadılarsa bu tarayıcılarla kurtarabilirsiniz gibi duruyor. Malesef ankara yada istanbuldaki gibi büyük kütüphaneler yok yaşadığım şehirde. var olan birkaç da bu kültürden mahrum malesef

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,811

Zaman içinde derginin tamamı taranacak sevgili dostlar,
bütün sayıları elimizde mevcut. İşlerimizden kalan vakitlerimizin
hemen hemen hepsini buraya harcıyoruz.
İleriye dönük ve arşiv niteliğinde kalıcı paylaşımlar yapmak
istiyoruz bu yüzden biraz zaman alıyor.
El tarayıcısı tarafımızdan denenmediği için ne sonuç verir bir
fikrimiz yok. Sağlıcakla kalınız..

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Bizim Avrupa Birliğine girmemiz kadar önemli bir mevzuu.Sevgili Melih41 üstadımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.
Bir an afallamadım desem yanlış olur.Sonra döndüm bir daha okudum.Yok canım dedim.Gittim sigara içtim hayal meyaldir diye.Sonra bir daha okudum.

Yok gerçek.
Pes diyorum vallahi.
İnanılmaz bir haber bu.
Günün haberi desem yanlış olmaz.
Çocuk dergileri bizim için çok değerlidir.
Kendi adıma en çok sevdiğim yayınlardır.
Halende almaya ve toplamaya devam ederim.
Piramidial bir yazı oldu istem dışı şekle bakarmısınız.

Heyecanıma verin lütfen.
İçim kıpır kıpır oldu vallahi.

Şİmdiden binlerce teşekkür ederim.
Tarama konusuna gelince yıl yıl bizlere paylaştırın elimizden geldiğince tarar orjinal sayıları sizlere geri iade ederiz.
Tabi takdir sizin yinede.

Saygılarımla.