Türk Mizahının Öncüleri - 11 / Zahir Güvemli

CortoMaltese

Onursal Üye
8 Ağu 2012
554
2,986
zahirguvemli.jpg

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,679
İstanbul

"Türk Mizahının Öncüleri" başlığıyla çıkan kıymetli seriyi birer birer bizimle paylaşıyorsun. Bu kez de sayende Zahir Güvemli'yi tanımış olduk. Dönemin mizah anlayışına ışık tutan bu paylaşımda Zahir Güvemli'nin özellikle gazetelerde manşet olan haberlerle ilgili karikatürler çizdiğini, bir miktar alaycı bir üslubu olduğunu öğrendik. Ayrıca yine çizgi roman ansiklopedimizden Zahir Güvemli'nin "Çocuk Haftası" dergisinde de yazılarının yayımlandığı bilgisine ulaştım.

Serinin devamını da istesem, çok şey mi istemiş olurum acaba?

Serinin devamı gelsin, gelmesin bu nefis paylaşımdan dolayı sonsuz teşekkürler. Ellerine sağlık sevgili CortoMaltese.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Yine hiç duymadığım, bilmediğim
geçmişten nadide örneklerden birisi
asıl önemlisi paylaşmaya devam edilmesi..
Bu güzel bilgilendirme için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla..

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,007
Sarıyer
Fatih mahkemesinin verdiği "umumi hela olmayan yerlerde yolcuların sokakta abdest bozmalarının suç sayılmayacağı" hükmü hala geçerlimidir acaba. Mazallah hala geçerliyse ve millet bunu öğrenirse bütün İstanbul sokakları bir anda umumi tuvalete dönüşebilir. Zaten ön çalışmalar Beyoğlu'nun tüm ara sokaklarında yapılmakta.

Teşekkürler, dostum.

yukon

Yeni Üye
26 Tem 2011
43
176
Şanlıurfa
Zahir Güvemli, bildiğim kadarıyla Türkiye'deki ilk "sinema tarihi" kitaplarından birinin yazarıdır. Bende de bu kitabın 60'lı yıllarda yapılmış bir baskısının kapaksız bir nüshası vardı ama şimdi bulamadım.
Bu sayfada konu edilen çalışmalarını ise ilk kez duyuyorum. Bakalım "çizgi diyarı" sayesinde daha neler öğreneceğiz?