Türkiye'de MANGA

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
675
4,940
İstanbul
Türkiye'de de artan manga okuyucu kitlesi, yayınevlerinin bu türden serilere öncelik vermesine neden oldu.
Mangadaki gelişimi görebilmek ve yayın takibini kolaylaştırmak amacı ile bir liste hazırladım. Yayınevi ve sene bazında çıkan seriler ve adetlerini belirttim. Sanırım çıkan tüm mangalar var. Eksiğim ya da yanlışım varsa lütfen bildirin.
Daha fazla bilgiyi ve her ay sonunda güncellenmiş listeyi takip edebilirsiniz. :)

51978357737_5edf435e5e_k.jpg

Son düzenleme:

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,264
Tespit edilemedi

Aslında bu gibi istatistiklerin yapılması lazım. Bu eksikliği dolduruyorsunuz.
Çizgi roman okurları çoğunlukla erkekler, manga okurları çoğunlukla kızlardan oluşuyor gibi.

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
675
4,940
İstanbul

Aslında bu gibi istatistiklerin yapılması lazım. Bu eksikliği dolduruyorsunuz.
Çizgi roman okurları çoğunlukla erkekler, manga okurları çoğunlukla kızlardan oluşuyor gibi.

Kızların daha çok manga okuduğu, bu türün alt sınıflarının belirli olması (shonen, shoujo vs.) ve dolayısı ile kızlara hitap eden serilerin satışından daha net anlaşılabiliyor.
bu konuda üyelerimizden AUMURG'un güzel bir yazısı var.
Oysa fumetti veya comicste böyle bir net ayrım yok.

AhmetCanal35

Süper Üye
29 Mar 2018
385
785
İzmir
Kızların daha fazla okuduğu konusuna katılmıyorum. Z nesli daha fazla okuyor denmesi daha doğru olur diye düşünüyorum.

Manganın net bir türü de yok aslında. Her ne kadar var gibi görünsede hiçbir manga net bir türden oluşmuyor. Karma bir tür mevcut.

Berserk mangası ya da One Piece mangasında macera türü ön planda olsa da Berserk seinen türünde ağır basıyor One Piece shonen türünde ağır basıyor. Ama bu demek değil ki Berserk ya da One Piece sadece ağır basan türü kapsıyor.

Mangalar çizgi romanlara göre daha kapsamlı bir okuma sunuyor. Her an her şey olabilir. Battle Royale'de ölmez dediğiniz karakterler ölüyor. Gangsta.'da ise yenilmez dediğiniz karakterler yeniliyor. Bundan dolayı da daha yoğun ve kapsamlı bir okuma sunuyor size mangalar. Sizi şaşırtmak için elinden geleni yapıyor Mangakalar.

Üzülerek söylüyorum ki Türkçe olarak amatör çevirileri yapılan mangaların kalitesi sizin fumetti, frankofon ve çizgi roman çevirileriniz kadar profesyonel değil. Konuya hakim olmayanlar da çeviri yaptığı için anlam kopukluklarına çok sık rastlanıyor amatör manga çevirilerinde. Argoya da çok düşkünler nedense...

Gün gelecek mangalar daha fazla okunmaya başlayacak. Yayınevim olsa ağırlık verirdim mangalara. O kadar güzel seriler var ki aslında.

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
822
1,595
Bunun sebebini bir mangacı olarak açıklayayım. İnternet üzerinden çizgi romanda olduğu gibi sevenleri tarafından gönüllü çeviri ve paylaşımı ile popülerliği arttı. Yayıncılarda bunu gördü. Hele animesi de yapıldıysa hemen basalım modundalar. İlk bakışta basım yapılması güzel gözükebilir. Ancak baskı kalitesi ve özellikle küçük not defteri boyutlarında basılmasıyla şahsen satın almayı tercih etmiyorum. Ki fansubların editinin daha iyi olması ve bu türün jargonuna daha yatkın olduğu gerçeği var.

Özellikle gerekli şeyler durmadan basıyor ama sıkıntı şu; hem 1-2 seri hariç boyutları küçük, hem de aynı anda onlarca seriye birden başlıyorlar. Bu yüzden senelerdir tamamlanmayan seriler var. Ne bitiriyorlar, ne devam eden güncele geliyor, ne önceki ciltlerin baskısı bulunuyor. Ancak sürekli yeni seri baskısı. 1 cilt-2 cilt. Ne zaman tamamlanır, bir daha basılır mı belli değil. Bu yüzden çeviri de yapamıyor gruplar. Aynı mesele Batman vb. çizgi romanlarda da var biliyorsunuz.

Mangacı olarak ben -kalite, baskı hızı, ederinden fazla fiyat- memnun değilim. Ancak 15-20 yaş arası gençler çok heves ediyor basılı mangaya. Benim için arşivlik değil maalesef.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,435
8,282
İzmir
Sadece bu hafta 1000 liralık manga aldım İdefix'ten.
Kurukafa Yayınları ve Akılçelen Kitaplar'ın tüm serilerini aldım.
Kızım bir-iki saatte bir cildi bitiriyor. Hemen devam cildini istiyor.
Tüm sınıf arkadaşları da bu şekilde.
Sanırım birkaç yıla kalmaz tüm yayınevleri manga ağırlıklı kitaplar basmaya başlayacak.
Gerekli Şeyler bu konuda öncü bir firma.
Tüm serileri birbirinden güzel.
Kendileriyle messenger üzerinden yazıştık. Baskısı biten tüm serileri tekrar basacaklarını söylediler.
Bende bu sebeple piyasada olan tüm Gerekli mangalarını aldım.
Marmara Çizgi ise; Yalnız Kurt ve Yavrusu, İkigami, Breaker serileriyle çok muhteşem işler başarıyor.
Ahmet'e katılıyorum bu konuda... Yakın bir zamanda biz fumetticiler tarih olacağız! Gerçekten! Şaka değil!

AhmetCanal35

Süper Üye
29 Mar 2018
385
785
İzmir
Sadece bu hafta 1000 liralık manga aldım İdefix'ten.
Kurukafa Yayınları ve Akılçelen Kitaplar'ın tüm serilerini aldım.
Kızım bir-iki saatte bir cildi bitiriyor. Hemen devam cildini istiyor.
Tüm sınıf arkadaşları da bu şekilde.
Sanırım birkaç yıla kalmaz tüm yayınevleri manga ağırlıklı kitaplar basmaya başlayacak.
Gerekli Şeyler bu konuda öncü bir firma.
Tüm serileri birbirinden güzel.
Kendileriyle messenger üzerinden yazıştık. Baskısı biten tüm serileri tekrar basacaklarını söylediler.
Bende bu sebeple piyasada olan tüm Gerekli mangalarını aldım.
Marmara Çizgi ise; Yalnız Kurt ve Yavrusu, İkigami, Breaker serileriyle çok muhteşem işler başarıyor.
Ahmet'e katılıyorum bu konuda... Yakın bir zamanda biz fumetticiler tarih olacağız! Gerçekten! Şaka değil!

Monster serisini kaçırma abi eğer almadıysan. Tekrar satışta.

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490
Burada bir manga okuru olarak ufak bir düzeltme yapma ihtiyacı hissettim. Shonen, seinen, shojo, josei gibi terimler tür değil demografiktir ve sadece manganın hitap ettiği yaş aralığını ve cinsiyeti belli etmek amacıyla kullanılırlar. Bu demografik terimler sıklıkla yanlış bir biçimde tür (genre) olarak adlandırılıyor ama doğrusu bu.
Manga genel olarak uzunca bir zamandır genel olarak çizgi romanlar karşısında, fumettiler ve frankofonlar da dahil olmak üzere, dünya çapında bir yükselişte. Hatta bu yükseliş bizim ülkemize dil engeli nedeniyle biraz geç ulaştı denilebilir.