2019 Karşılaştırması

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
676
4,948
İstanbul
2019 da yayınlanan çizgi roman adetlerine baktığımızda, son 5 yılın en az çizgi roman çıkan yılı olduğunu görüyoruz.
Ekonomik durum böyle devam ederse, 2020 sonunda 300 lü sayılara zor ulaşırız gibime geliyor.

49317026753_dd8d47db93_z.jpg

hayriflix

Onursal Üye
3 Mar 2019
1,733
2,888
Durum sadece çizgi romanlarda kötü değil, her türlü dergi ve kitapta da kötü. Doğru dürüst bir sinema dergisi bile yok. Çünkü ekonomi.....

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Ayıp ayıp şaha kalkmış ne güzel dünya liderliğine soyunan hatta lideri olan bir ülkeye ne kadar ayıp.

Şaka bir yana, sanırım alım gücümüzde azaldı. Yıllar önce bir sahafın kalınlığına göre bedel biçmesini yadırgamıştım, şimdi kendim kitap sayfaları ile ücreti kıyaslamaya başladım.

2020 de umarım her şey düzelir ve yoluna girer.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Sayısı değil de işlevi önemli diyelim ;)
Sayıya bakarsak, her güne bir kitap
düşüyor yine, fena değil yani... Ufak
bir yol kazası olmuş 2019'da. Umarım
bu yıl daha dolu, daha güzel kitaplar
okuruz ve hayatımızın ipleri hep bizim
elimizde olur...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çok beğeniyorum böyle çalışmaları...
Sayının yanında, yayınevli, ülkesine, konusuna ve diğer özelliklere göre de grafikler olsa ne güzel olur...

hastadam

Yeni Üye
6 May 2011
11
25
Bu paylaşımınız için teşekkür ederim. Pek çok kimsenin belki de aklına gelmeyen bir bilgi paylaşmışsınız. 2015'te ülkenin mali durumu bu kadar kötü değildi. Okumaya ilişkin ilginin artmasıyla 2016, 2017 ve 2018'te yayın sayısı çoğalmış tahminimce. 2019'da ise 2015'in altına inilmiş, bu seferkinin ülkenin mali durumunu yansıttığını söyleyebiliriz sanırım. Dünya ortalaması ve gelişmiş ülkeler bazındaki ortalamayı bilebilsek durumumuzu çok daha iyi anlarız. Çok önemli bir bilgi bu paylaştığınız.

Son düzenleme:

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Çok beğeniyorum böyle çalışmaları...
Sayının yanında, yayınevli, ülkesine, konusuna ve diğer özelliklere göre de grafikler olsa ne güzel olur...

Genel ülkeler bazında bazında olmasa da sadece Fransa ve Belçika pazarı ile ilgili şöyle bir haber okumuştum:

Şu cümle dikkat çekici ve bizim için de biraz üzücü:

There are now more comic books published annually in France and Belgium than ever before, according to the festival’s artistic director, Stéphane Beaujean. “The market has risen from 700 books per year in the 1990s to 5,000 this year,” he said in an interview. “I don’t know any cultural industry which has had that kind of increase.”

2019 senesinde Fransa ve Belçika pazarında daha önce hiç olmadığı kadar çizgi roman yayınlandığı söyleniyor. 1990'larda bu rakam 700 iken 2019'da 5000'leri bulmuş. (-ki biz onların 90'larının bile yarısındayız şu an maalesef:( )

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Bu konuya sadece satış grafiği ile bakmak değil, ülkenin içinde bulunduğu duruma göre değerlendirmek gerek bence.
Aşırı bir fiyat artışı ortamında yaşıyoruz tümümüz.
Hemen her gün bir şeylere zam geliyor, fiyatı artıyor.
Fiyatlar artıyor artmasına ama maaşlar hep aynı maşallah.
Alım gücümüz günden güne eriyor.
Öncelik, aile fertlerinin ihtiyacı oluyor haliyle. Yol parası, mutfak parası, çocukların harçlığı, elektrik, su, doğal gaz faturaları vb.
Asgari ücretle geçinen birinin ekstra bir şeyler alabilmesi neredeyse imkânsız hale geldi ülkemizde.
Allah daha beterinden korusun.
Kitap satışlarına gelecek olursak:
Az satmasının en büyük sebebi yayın evinin kitabı piyasaya pahalı sürmesi. Bu da tüketiciyi kaçıran bir etken. 30-40 TL gibi bir etiketle raflara gelen kitabı herkes alamaz bu ülkede. Satış az olduğu için bu fiyatla satıyoruz diyor yayın evleri. Fiyatı düşürün o zaman, herkes alsın. Satışınız yükselsin. Siz o fiyatlarla satarsanız tabii ki kimse almaz.
80'lerde ve 90'larda Tay ve Ceylan peynir ekmek gibi kitap satıyordu bu ülkede. Neden? Çünkü ucuzdu. Herkes alıyordu. Şimdinin parasıyla 2-3 TL arasıydı fiyatlar. O zamanlarda da kağıda zam geliyordu, bazı şeyler hep pahalıydı. Şimdi ne oldu da fiyatlar bu kadar arttı acaba? Yoksa yayın evinin sadece kâr amacı gütmesi mi durum? 300 tane satayım, pahalıya satayım mantığı mı?

kuriboh

Süper Üye
23 Ağu 2018
494
1,149
şu an dünya'da
Bu konuya sadece satış grafiği ile bakmak değil, ülkenin içinde bulunduğu duruma göre değerlendirmek gerek bence.
Aşırı bir fiyat artışı ortamında yaşıyoruz tümümüz.
Hemen her gün bir şeylere zam geliyor, fiyatı artıyor.
Fiyatlar artıyor artmasına ama maaşlar hep aynı maşallah.
Alım gücümüz günden güne eriyor.
Öncelik, aile fertlerinin ihtiyacı oluyor haliyle. Yol parası, mutfak parası, çocukların harçlığı, elektrik, su, doğal gaz faturaları vb.
Asgari ücretle geçinen birinin ekstra bir şeyler alabilmesi neredeyse imkânsız hale geldi ülkemizde.
Allah daha beterinden korusun.
Kitap satışlarına gelecek olursak:
Az satmasının en büyük sebebi yayın evinin kitabı piyasaya pahalı sürmesi. Bu da tüketiciyi kaçıran bir etken. 30-40 TL gibi bir etiketle raflara gelen kitabı herkes alamaz bu ülkede. Satış az olduğu için bu fiyatla satıyoruz diyor yayın evleri. Fiyatı düşürün o zaman, herkes alsın. Satışınız yükselsin. Siz o fiyatlarla satarsanız tabii ki kimse almaz.
80'lerde ve 90'larda Tay ve Ceylan peynir ekmek gibi kitap satıyordu bu ülkede. Neden? Çünkü ucuzdu. Herkes alıyordu. Şimdinin parasıyla 2-3 TL arasıydı fiyatlar. O zamanlarda da kağıda zam geliyordu, bazı şeyler hep pahalıydı. Şimdi ne oldu da fiyatlar bu kadar arttı acaba? Yoksa yayın evinin sadece kâr amacı gütmesi mi durum? 300 tane satayım, pahalıya satayım mantığı mı?

Az çalışıp "fazla" kazanayım mantığı.
Millet olarak bedavaya getirme olunca "ilk" sıradayız.
Maliyet yüksek olabilir.
Ama yinede dijital "epub" lar bile "pahalı".

oguzoguz

Çeviri & Balonlama
26 Ocak 2010
64
867
Arşivimdeki Teksas'ın 1983 Ceylan Yayınları baskısı 100 lira, internettten araştırdım o yılda ekmek 20 liraymış. Aradaki fark beş katı, yani günümüzün 7,5 lirası… Güncel çizgiroman fiyatları baz alındığında arada dağlar kadar fark var...

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi

Yorumlara katılıyorum. Az emek, fazla para meselesi; 300 satsın yeter
düşüncesi... Bahaneden bol ne var? Her şeye bir bahane bulunabilir
istenirse.

Senede 300 kitap iyiymiş gene. Oku oku bitmez. Ama takriben 10-15
bin lira tutar hepsini edinmek. Bir asgari ücretle 60 tane ancak alınır.
Birde gelişmiş ülkelerdeki asgari ücret ve ortalama çizgi roman fiyatına
bakarak karşılaştırma yapılabilir. Sanırım takriben iki katına yakın alınabilir.

Son düzenleme:

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Arşivimdeki Teksas'ın 1983 Ceylan Yayınları baskısı 100 lira, internettten araştırdım o yılda ekmek 20 liraymış. Aradaki fark beş katı, yani günümüzün 7,5 lirası… Güncel çizgiroman fiyatları baz alındığında arada dağlar kadar fark var...

Ekmek fiyatıyla karşılaştırma yapmak doğru değil, asıl doğru olan kâğıt, mürekkep, ve kira gibi maliyet giderleriyle karşılaştırma yapmak. Ayrıca ekmek fiyatının özellikle baskı altında tutulduğunu da unutmamak lâzım.

Hemen yanlış anlamayı önleyeyim, yayıncı değilim :D Ancak sadece 2018 yılında kâğıda 100% zam geldiği, mürekkebin de farklı olmadığını düşünmek gerekiyor. D&R gibi perakende satış noktaları kitabın satışından pay alıyor, dağıtımcı pay alıyor, vergi, maaş gibi ödemeler var. Ayrıca yayınlama hakkı için yurtdışındaki hak sahiplerine döviz üzerinden ödeme yapılıyor. Dövizdeki yükseliş göz önüne alınırsa bu da ciddi bir masraf.

Bu durumda bir kitaptan yayıncıya ne kadar kaldığını bilmek gerekiyor. Eğer bir yayıncı dostumuz bilgi verirse ancak o zaman yorum yapabiliriz.

Not : Fransa'da asgari ücret 1520 euro. Ortalama 15 eurodan hesaplarsak asgari ücretle 100 çizgi roman alınabiliyor. Idefix'e baktığımda çizgi romanların 25 TL civarında olduğunu gördüm. Dolayısıyla fiyatlarda pek farklı değiliz gibi.

Farklı olduğumuz nokta, Fransa'da asgari ücretle geçinen 3-4 milyon kişi varsa, Türkiye'de 30-35 milyon olması. Asıl sorunumuz bu.

Son düzenleme:

oguzoguz

Çeviri & Balonlama
26 Ocak 2010
64
867
Ekmek fiyatıyla karşılaştırma yapmak doğru değil, asıl doğru olan kâğıt, mürekkep, ve kira gibi maliyet giderleriyle karşılaştırma yapmak. Ayrıca ekmek fiyatının özellikle baskı altında tutulduğunu da unutmamak lâzım.

Hemen yanlış anlamayı önleyeyim, yayıncı değilim :D Ancak sadece 2018 yılında kâğıda 100% zam geldiği, mürekkebin de farklı olmadığını düşünmek gerekiyor. D&R gibi perakende satış noktaları kitabın satışından pay alıyor, dağıtımcı pay alıyor, vergi, maaş gibi ödemeler var. Ayrıca yayınlama hakkı için yurtdışındaki hak sahiplerine döviz üzerinden ödeme yapılıyor. Dövizdeki yükseliş göz önüne alınırsa bu da ciddi bir masraf.

Bu durumda bir kitaptan yayıncıya ne kadar kaldığını bilmek gerekiyor. Eğer bir yayıncı dostumuz bilgi verirse ancak o zaman yorum yapabiliriz.

Not : Fransa'da asgari ücret 1520 euro. Ortalama 15 eurodan hesaplarsak asgari ücretle 100 çizgi roman alınabiliyor. Idefix'e baktığımda çizgi romanların 25 TL civarında olduğunu gördüm. Dolayısıyla fiyatlarda pek farklı değiliz gibi.

Farklı olduğumuz nokta, Fransa'da asgari ücretle geçinen 3-4 milyon kişi varsa, Türkiye'de 30-35 milyon olması. Asıl sorunumuz bu.

Sevgili Odenat hak veriyorum size yalnız aynı sektörden gidersek, günümüzde yayını devam eden gazetelerden bakınca da durum çok farklı değil.

Örneğin 1983 yılında Cumhuriyet Gazetesi 40 liraymış, yani Teksas 2,5 katı daha pahalı gazeteden. Günümüzde bahsettiğim gazete 2,5 lira, ikibucuk katı 6,25 lira eder.

Üstelik yazınızda belirttiğiniz tüm maddi olumsuzluklar, kağıt ve kira zamları, dağıtım giderleri vb. bu gazete için de geçerli ve diğer gazetelerden farklı olarak reklam almadan yayınını sürdürüyor ve yüksek bir tirajı da yok...

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sevgili Odenat hak veriyorum size yalnız aynı sektörden gidersek, günümüzde yayını devam eden gazetelerden bakınca da durum çok farklı değil.

Örneğin 1983 yılında Cumhuriyet Gazetesi 40 liraymış, yani Teksas 2,5 katı daha pahalı gazeteden. Günümüzde bahsettiğim gazete 2,5 lira, ikibucuk katı 6,25 lira eder.

Üstelik yazınızda belirttiğiniz tüm maddi olumsuzluklar, kağıt ve kira zamları, dağıtım giderleri vb. bu gazete için de geçerli ve diğer gazetelerden farklı olarak reklam almadan yayınını sürdürüyor ve yüksek bir tirajı da yok...

Ancak daha geçen hafta Türkiye'de iki ulusal gazetenin yayın hayatlarına son verdiklerini hatırlamak lâzım. Kalan tüm gazeteler, Cumhuriyet de dahil ağır zarar ediyorlar. Gazeteler patronlarının ilişkileri (Cumhuriyet ise vakfı) sayesinde ayakta kalabiliyor ama yayınevleri bunu yapamaz. Mesela bir yayınevi sahibi gidip devlet bankasından 2 yıl ön ödemesiz kredi çekerek şirket satın alamıyor ama gazete patronları bunu yapabiliyor :D

oguzoguz

Çeviri & Balonlama
26 Ocak 2010
64
867
Ancak daha geçen hafta Türkiye'de iki ulusal gazetenin yayın hayatlarına son verdiklerini hatırlamak lâzım. Kalan tüm gazeteler, Cumhuriyet de dahil ağır zarar ediyorlar. Gazeteler patronlarının ilişkileri (Cumhuriyet ise vakfı) sayesinde ayakta kalabiliyor ama yayınevleri bunu yapamaz. Mesela bir yayınevi sahibi gidip devlet bankasından 2 yıl ön ödemesiz kredi çekerek şirket satın alamıyor ama gazete patronları bunu yapabiliyor :D

Yayını sona eren gazeteler ve havuz medyası olarak tabir edilen gazetelerin ve genel olarak medyanın içinde bulunduğu durum hepimizin malumu üstad... Ancak Cumhuriyet'i hızlıca oralardan uzaklaştırmak gerektiğini düşünüyorum... ki o yüzden örneklememde Cumhuriyet'i kullandım zaten...

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,953
Zagor'u kdv. si içinde 40 tl. etiket fiyatı üzerinden satın alıyordum.
Kitapta kdv. sıfırlandı.Şimdi etiket fiyatları 50 tl. oldu.
Komedi gibi.
Bir yayın evini övme diğerini de yerme gibi bir hedefim yok.
En yeni çıkan polisiye romanları 15 tl. bandına çeken yayın evleri peynir ekmek gibi satıyorlar.Onların da maliyetleri güncel.Ama iş satış yapacağım de.
Hedef göstermiyorum 300 sayfalı bir fumettiyi indir bakalım makul fiyatlara,limitli baskı sığınağına gerek kalıyor mu?

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi

Yukarıdaki şartlara göre yani asgari ücretle kitap fiyatı oranı ve pahalılığa
göre fiyatların hala uygun olduğu söylenip duruyor. Hep şirketleri
savunanlar daha çok oluyor. Bu duruma anlam veremiyorum. Mesela 2015
baskı kitapta 25 liradan satılıyor, 2020 baskı kitapta 25 liradan
satılıyor. Yani sipariş ettiğim kitapta baskı tarihi 2015 yazsa bile
2020'deki yeni fiyatıyla almış oluyorsun, rafta duran kitabı. Ya da
2020'de basmış olsalarda yeni baskı olarak belirtmek istemiyorlar. Bir
de mesela 2018'de basılan kitap daha raftayken yen yıla geçince fiyat
etiketi değiştiriliyor ve bu normal kabul ediliyor. Yani şirketler hep haklı,
müşteriler hep haksız oluyor gibi bir durum.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Yayını sona eren gazeteler ve havuz medyası olarak tabir edilen gazetelerin ve genel olarak medyanın içinde bulunduğu durum hepimizin malumu üstad... Ancak Cumhuriyet'i hızlıca oralardan uzaklaştırmak gerektiğini düşünüyorum... ki o yüzden örneklememde Cumhuriyet'i kullandım zaten...

".... (Cumhuriyet ise vakfı) sayesinde ayakta kalabiliyor.... "

:D:D

oguzoguz

Çeviri & Balonlama
26 Ocak 2010
64
867
".... (Cumhuriyet ise vakfı) sayesinde ayakta kalabiliyor.... "

:D:D

Bazı donelerle seksenli yıllarla günümüz çizgiroman fiyatlarını kıyaslayıp düşüncemi paylaştım...
Çizgiroman ücretlendirmesinin hakkaniyet ölçüsünden bir tık yukarıda olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca iletinize alaycı emoji koymanız hoş olmamış, çocuk değiliz hiç birimiz...

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Bazı donelerle seksenli yıllarla günümüz çizgiroman fiyatlarını kıyaslayıp düşüncemi paylaştım...
Çizgiroman ücretlendirmesinin hakkaniyet ölçüsünden bir tık yukarıda olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca iletinize alaycı emoji koymanız hoş olmamış, çocuk değiliz hiç birimiz...

Alaycı değil sırıtan (muzip) emoji. Neyse, ben çocuk ruhluyum biraz kusuruma bakmayın. :D

Bu arada ben de Odenat arkadaşımızın zaten Cumhuriyet'i diğerleri ile karıştırmadığını (ayrı tuttuğunu), ancak onun da zarar etmesine rağmen kendi özel koşulları sayesinde (vakıf) ayakta durabildiğini belirttiğini hatırlatma amacındaydım.

Düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler, bu forumu zevkli kılan şeylerin başında geliyor bu. :)

Ama en çok çocukluk yapıyor olmamı dile getirdiğiniz için teşekkür ederim, bu yaşta çok fırsat bulamıyorum çok istesem de ne yazık ki. :D

Son düzenleme:

hayriflix

Onursal Üye
3 Mar 2019
1,733
2,888
Bu Cumartesi D&R ve Kitapsan'a gittim. Dergi bölümleri cascavlak kalmış. Yorumlarınız çoğuna katılıyorum. Durum sadece ekonomiden kaynaklanıyor. İnsanlar ekmek parası bulamıyor.