TOPUZ Kül Işın'ın Peşinde - Vehip Sinan

12 Şub 2010
15,006
543,641
KUL_ISINI_002_001.jpg

Büyük üstad Vehip Sinan'ın, Yeni Asya Yayınları'ndan çıkan müthiş üçlemesinin ilki olan Esrarlı Işın ile sonuncusu olan Kar Adama Karşı maceralarını daha önce paylaşmıştım. Bu kez ikinci macera olan Kül Işın'ın Peşinde ile üçlemeyi tamamlamış oluyoruz.
Özgün çizgiye sahip olan pek az sanatçımızdan birisi olan Vehip Sinan ustayı rahmet ve saygı ile anıyorum.
Bu vesile ile yerel yönetimlerimizdeki sanat ve sanatçılarımıza olan kadirbilmezliğe değinmek istiyorum. Vehip Sinan adının verildiği bir kültür merkezi, bir sokak, bir cadde ismini hatırlamıyor, bilmiyorum.

Saygılarımla​

TAŞDEMİR

Yeni Üye
24 Ağu 2009
12
22
Teşekkürler sayın profesör.Gerçekten öyle 1945 den 2000 yıllarına kadar devamlı üreten bir karikatüritimiz Vehip Sinan ama adını kimse bilmiyor hatırlamıyor.Çok teşekkürler sizin sayenizde hiç göremiyeceğimiz eserler gün yüzüne çıkıyor.Vehip Sinan dan her zaman eser olursa sizden sabırsızlıkla bekliyoruz çok teşekkürler.:Ğ

Soleil

Süper Üye
19 Mar 2010
650
977
Teşekkür ederim sayın üstadım. Vehip Sinan için ne yazılsa azdır. Maalesef değeri yeterince anlaşılamayan bir sanatçı. Sadece çizimleri değil, kendine has kalligrafisi ile de beni çocukluğumdan beri kendine cezbeden bir ustadır kendisi. Ceylan yayınlarının çıkardığı çizgi romanlar başka yayınveleri tarafından da yayınlandı, fakat hiç biri Ceylan yayınları kadar uzun süreli olmadı, ayakta kalmayı başaramadı. Ceylan Yayınları, rakipleri karşısında uzun yıllar ayakta kalmayı başardıysa bence bunda Vehip Sinan'ın usta ve kıvrak kaleminden çıkan kalligrafisinin büyük payı vardır.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Değerli paylaşımınız için teşekkürler sevgili Profesör...
Ülkemizde sanata ve sanatçıya, bilime ve bilim insanlarına
verilen değer, sıfırın altında-eksilerde... Vehip Sinan gibi değerler,
en azından diyarımızda anılıp, takdir ediliyor... Allah rahmet eylesin...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Vehip Sinan benim de çocukluğumun önemli çizerlerindendir..
Topuz ve maceralarını heyecanla takip ederdim.
Ancak sağcı çizgide yayın yapan gazete ve dergilerde yayımlandıkça ilgim azalmıştı..
Şimdi tekrar okuyabilmek çok güzel...
Teşekkürler üstadım.

Aliaddin

Yeni Üye
9 Kas 2018
2
1
çoook teşekkürler
kırk yaşındayım, otuz küsur senedir elime geçse de okusam diyordum