Tomteks Sayı 03 - Parıltılı Tepeler

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
8.6.1970-14.12.1970 arası 28 fasikül yayınlanan Tomteks bir Ceylan Yayınları ürünü.İçinde Türkiye'de ilk kez yayınlanan 'Storia Del West' ve eski dost 'Kit Taylor'çizgi romanlarını içeriyor.
West daha sonra Alfa Yayınlarından üç sayı ve renkli olarak da başka bir yayınevi tarafından 'Pistolero'adıyla iki sayı yayınlandı.Şimdilerde Demirbaş Yayıncılık West'i uzun aralıklarla yayınlıyor.Bu fasiküldeki 'Parıltılı Tepeler'adlı macerayı orijinal olarak tesbit edemedim.
Demirbaş West'ler de elimin altında değiller.Arka kapaktaki reklam orijinal 6.
sayı olan'Comancheros'macerasının kapağı.Fasikülde ise yeni macera 'Büyük Nehir'adıyla duyurulmuş.Hasılı Demirbaş Westlerden kontrol etmek lazım.
Kit Taylor'a gelince:Orijinal 1.sayıdan itibaren Tomteks dergisinde yer almaya başlamış.1960 serisinin tekrarı.
Şimdilerde Hozcomics Kit Taylor'u orijinal sırasıyla yayınlıyor.Bu fasiküldeki macera da Hozcomics'in 1.cilt Kit Taylor sayısında var.
Sayfa 67.Ceylan Yayınları 28.sayıda seriyi sonlandırmış.Tomteks serisinden sonra forumumuzda 8 fasikülü mevcut 1971 tarihli 12 sayılık bir
tekrar serisi olan cep boy Kit Taylor serisi var.
Kit Taylor 1980 yılında 9 yıllık uykusundan sonra Ceylan Yayınları tarafından
'Kit Ranger 'adıyla 24 sayı yayınlanmaya başladı.Bu Kit Ranger ve sonra gelen 32 ve 35'lik seriler tamamen yeni maceralar.
Son bir not:
West, İlhami Alpagut Kaptan Swing fasiküllerinde iki tam macera 'Kamorra'adıyla yayınlandı.Bu fasiküllerin 3 tanesi forumumuzda mevcut.

tomteks001vov.jpg

tomteks004sis.jpg

İyi okumalar dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,660
Kasımpaşa
Olağanüstü güzel bir sunum ve tarama ile bizlere hediye edilen bu güzel çalışmaya hak ettiği ilginin gösterilmemesi beni üzüyor. Demek iyi çalışmalar her zaman ki kadersizliğini yaşıyor.. Sağolun üstadlarım.. Tarayan caretta üstadıma, düzenleyen sevgili dostum ertuğrul'a sevgilerimi gönderiyorum..

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,146
Serinin eksik olan ender bulanan sayılarından bir tanesi.
Sevgili dostumuz tarafından kazandırılması bizim için bir şans.
Fakat bu kitapların dahi, kıymetini bilmemek insanı gerçekten üzüyor.
Hiç kimse arşivindeki değerli kitapları paylaşıma açmaz,nedeni kitabın yıpranmasını istemez.
Böyle bir ortamda bir teşekkür çok olmaması gerekir.
Emeklerin için teşekkür ederim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,616
hiçbiryerde :)
Kit Taylor ya da diğer eski kahramanları
Hoz Comics gibi kahraman yayınevleri basıyor,
ama bu eski sayıları Caretta üstat gibi
kahramanların sandıklarından çıkanlardan başka türlü
görme şansımız yok.
Sağolun üstat dostlarım...

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,186
Her üç yönetici dostumuzun da yazdıklarına katılmamak ne yazık ki mümkün değil!
Bununla birlikte yine de dostlar için "paylaşıma devam" diyorum.
Küçük bir teşekkür yazan da sağ olsun, yazmayan da...

Sayın "caretta"ya yaşattığı tüm güzellikler için gönülden teşekkür ediyor,
saygılarımı sunuyorum.

bayrakzaf.gif

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Çizgi Diyarı'nın misyonu gönülden gelen,karşılık beklemeden yapılan paylaşımlardır.Like
almışım,kimse teşekkür etmemiş hiç sorun değil.Tomteks Savok dostumun sevdiği yerden.
Bir de bu dergi 43 yıl önce çıkmış.Pek bilinen birşey değil.Keza bu derginin içindeki West
ve Kit Taylor da günümüzde çok sevilen dergiler değiller.Biz eski tüfekler biliyoruz ve
paylaşıyoruz ya.Bu bize yeter.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,761
İstanbul
Üçüncü sayının gelmesiyle birlikte 9. sayıya kadar seri tamamlanmış oldu.

Üstadlar hiç boş durmayıp bizi utandırıyorlar. Biz de biraz çalışalım bari.

Ellerinize ve yüreklerinize sağlık.

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,766
West maceraları aynı zamanda Amerikan tarihi demek. Göçmen olarak gelen Brett Mac Donald ile başlar ve gelir gelmez Amerikayı keşfe başlar. Üç kuşak Mac Donaldlar West maceralarında ünlü kızılderili şefleri, ünlü haydutlar, Devi Kroket, Buffalo Bill gibi efsaneleşen isimlerle maceralar yaşarlar. Hangi isimle yayınlanırsa yayınlansın okunurlar. Ama kabul etmek gerekir ki ilk sayıdan itibaren West maceralarını yayınlayan Demirbaş Yayıncılık sayesinde oldu bu. Her ne kadar üç kez seri başlangıcı yaptılarsa da umarım söz verdikleri gibi bu kez seri orijinal sırası ile tamamlanır. Şimdilik bu söz yerine gelecek gibi görünüyor.Sandığına ve gönülden paylaşımlarına teşekkür ediyorum sevgili caretta dostum.