Kahraman Tommiks 8.seri_sayı 97_Ceylan yayınları_30_04_1970 Tek Sayfa tarama ve Düz

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Kahraman Tommiks 8.seri_sayı 97_Ceylan yayınları_30_04_1970
Tek Sayfa tarama ve Düzenleme

Sevgili dostum Caretta tarayıp bana gönderdi.Bende tek sayfa olarak düzenledim.
Bu Bir CARETTA_ZAMANGEZGİNİ ortak çalışmasıdır.

Mediafire linkleri:
Kahraman Tommiks 8.seri_sayı 97 cbr 43mb:

Kahraman Tommiks 8.seri_sayı 97 cbr 56mb:

Dosya.tc linkleri:
Kahraman Tommiks 8.seri_sayı 97 cbr 43mb:

Kahraman Tommiks 8.seri_sayı 97 cbr 56mb:

Kahraman Tommiks_sayı 96_Ceylan yayınları_22_04_1970 :http://www.cizgidiyari.com/forum/tommiks/60469-kahraman-tommiks_sayi-96_ceylan-yayinlari_22_04_1970-tek-sayfa-tarama-ve-duzenleme.html

Tommiks Teksas 50 yaşında mı?Hay dedemin köse sakalı:
Tayyip Erdoğan Kuran öğretimi için resmi kurslarda 12 yaş sınırı olduğunu hatırlatıldığında "Tommiks, Teksas okumaya kimse mani koymuyor. Kuran'a neden mani koyulsun?" dedi ya... Başbakanın çocukluğunu bilmem ama ben 12 yaşımdayken Tommiks, Teksas okumaya da "mani koyulur"du.Okula götürmek yasaktı. Evde "Ödevini yapacağına bunları okuyup durma" azarının öznesiydi Teksas ve (her daim onunla birlikte anılan arkadaşı) Tommiks...Bu "mani" nedeniyledir ki, bizim çizgi roman kahramanlarımız, hemen bütün maceralarını ya bir fen bilgisi kitabının arasında ya evde kütüphanenin bir kuytusunda yaşamışlardır.Ancak yazın sokakta gönül ferahlığıyla at koşturup silah sıkmış ve mahalle aralarında değiş tokuş yapılmışlardır.
Aralık ayında Tommiks'in yurdumuza gelişinin 50'nci yıldönümünü idrak ettik hep birlikte...Geçen ay yayınlanan EsseGesse Magazin, Teksas ve Tommiks'in yarım asrını özel bir kitapla kutladı. Hepimizi büyüten çizgi romanlar serisinin nasıl doğduğunu, o nostaljik kitaptan öğrendik.Hâlâ sakladığımız ciltlerle maziye dönüp hatıra tazeledik.
TOMMİKS
Süt çocuğu Küçük İzciNevada rencerlerinin en hızlısı, sevgili yüzbaşımız Türk topraklarına ayak basmadan dört yıl önce 1951'de, üç İtalyan çizer tarafından İtalya'da yaratılmış.1920'lerde Universal Film tarafından çekilen sessiz film serisinin kovboyuymuş. İtalyan çizerler, perdede o karakteri çok beğenip çizgi roman kahramanı yapmışlar.Konyakçı'yla Doktor Sallaso'yu da yine perdedeki tiplerden alıp Tom'un yanına katmışlar.Çizgi romandaki kahramanın adı Tommiks değil, "Capitan Miki" imiş.Küçük İzci Dizi İtalya'da 250 bin satıp ortalığı birbirine katınca şöhreti Türkiye'ye ulaşmış.1950'lerin ortalarında "Ceylan", "Güneş", "Roket" gibi dergiler, Tommiks'i "Küçük İzci" adıyla birkaç sayfa olarak yayınlamış. Ceylan Yayınları'nın sahibi Erdoğan Egeli, çocukların diziye gösterdiği ilgiyi fark edince "Küçük İzci"yi ayrı çizgi roman olarak yayımlamaya karar vermiş. O ilk dizinin kapağını çizen ve ondan sonra 30 yıl çizgi romanların kapak çizerliğini yapan Samim Utkun, kahramana orijinal adı olan "Kaptan Miki" yerine ("Miki filmler" dünyasında bu pek uygunsuz bir isim olurdu zaten), Tommiks adını koymuş.Böylece Kulver kalesinin yüzbaşısı, 1955'in aralık ayında Tommiks adıyla Türk gençlerine tanıştırılmışMahcup kahramanBen onu tanıdığımda ufak tefek, temiz yüzlü, tüysüz bir oğlandı. En yakın arkadaşları Konyakçı ve Doktor Sallaso konyak mataralarını hiç ellerinden eksik etmezken o süt dışında bir şey içmez, kale komutanının kızı Suzi'yi gördü mü yüzü kızarır, ter basardı. Doktor ve Konyakçı her ne kadar sevimli ayyaşlar olarak resmedilseler de kalenin sivil itaatsizleriydi. Yüzbaşıyla yakınlıkları ve silah atmadaki ustalıkları nedeniyle dokunulmazlardı.1970'lerin Killing'iyle, 80'lerin Rambo'suyla ya da günümüzün kahramanları Örümcek Adam'larla, X-man'lerle, Polat'larla karşılaştırınca da ne kadar masum kalıyor bizim Yüzbaşı Tommiks...Can Dündar

newpdfdocument3pdf000aca.jpg

newpdfdocument3pdf019bkb.jpg

newpdfdocument3pdf020srs.jpg

newpdfdocument3pdf058hqh.jpg

dardocapitanmikiserieiin4lacatturad1.jpg

dardocapitanmikiserieiiin8latragica1.jpg

dardocapitanmikiserieiiin9notteditr1qxq.jpg

dardocapitanmikiserieiin14drammatic1.jpg

ZAMANGEZGİNİ_BAYHUN ÖNTÜRK_VARÜLKE'DEN

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,719
Kıbrıs
Tommiks 97

Arşivimin daha doğrusu sandığımın bir kenarında 40 küsur yıldır duran
bu Tommiks'ler ancak bu kadar güzel servis edilebilirlerdi.Bayhun dostuma en içten teşekkürlerimi gönderiyorum.Çalışmalarımız devam
edecek...

mkurt

Süper Üye
26 May 2010
1,829
467
Ellerine sağlı sevgili zamangezgini ..
Güzel paylaşımların için teşekkürler...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Tarama için caretta dostumuza, düzenleme için ise zamangezginine gönülden teşekkür ederim..Bu arad Can Dündar'ın yazısı da cuk oturmuş..Tommiks keyfi katmerli olmuş..Bu keyfi yaşatanlar kendileri de çok yaşasın..

12 Şub 2010
15,006
543,642
Keyifli bir sunum ve paylaşım olmuş

Ne olursa olsun, Teksas ve Tommiks ilk göz ağrılarımız ve her zaman da baştacıdırlar

Dostlara teşekkür ederim

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,007
Sarıyer
Her üstünü soyunup, başına tüy takanı gece gördüklerinde kendilerinden sandıklarına göre, kızılderililerin gözleri sanıldığı ve bu sayıda da ifade edildiği kadar keskin değimiş herhalde.

Teşekkürler, dostlarım.

fahri359

Süper Üye
28 Mar 2009
774
260
Görünce ağzım açık öyle baka kaldım,
teşekkürler, tüm emeği dostlar...

recocore

Süper Üye
26 Nis 2009
1,563
846
Sunumunda yaşattığın nostalji:) ve özenli düzenleme için teşekkürler Sevgili dostum zamangezgini...

Tarama ve arşivlik kitap için de Sevgili caretta'ya gönülden teşekkürler...:)