Tommiks Ceylan Yayınları 1. Seri Sayı 077 (29.05.1957)

12 Şub 2010
15,006
543,762

Ceylan Yayınları editör veya yayıncısının aklı karışık olduğu bir döneme denk gelen bu sayılarda yayın tarihi silinmiş ve bir kısmında boş bırakılmış, bir kısmında yanlış yazılmış.
Ama ne gam? Çizgi Diyarı var. Yayıncı yanlış yaparsa Diyar düzeltir.

Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,186
Diyar"a yanlış yapılmaz;
yarım asırı geçgin bir süre de olsa "Diyar" doğrusunu bulur, yazar.
Binbir surat, parslara hükmeden bir kızılderili ve Tom'a saldıran bir ayı;
daha ne olsun...
Haydi bu harika sayıyı okumaya...
Bu harika kitap için teşekkür ediyorum Sayın "Profesör";
saygılarımla...

bayrakzaf.gif

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,880
52,458
Kendi Koltuğunda
teşekkür ederim emeklerine sağlık sayın değerli üstadım son zamanlarda tom hep suziden kaçarken kömürlüğemi düşyor anlamadım yine suratı kara yanındaki kömürcü olmasın onunkide kara

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,761
İstanbul
Haluk Abi bizi çizgi roman dünyamızın eşsiz örnekleriyle buluşturmakla kalmıyor bir yandan da ilgili paylaşıma dair bilgiler, düzeltmeler, notlarla zenginleştiriyor.

Haluk Abi'nin ve diğer üstadlarımızın paylaşımlarının bir kısmında bu türden önemli bilgiler yer alıyor. Bir süredir bu tür bilgileri text dosyası haline getiriyorum ve cbr dosyasının içine yerleştiriyorum. Bu iş biraz zahmetlice ama böyle yapıldığında bilgiyi çizgi romanla birlikte muhafaza etme şansımız oluyor. Cbr dosyasını açtığımda önce bu text dosyasını içeren pencere ile karşılaşıyorum. Böylece ileride bu çizgi romanları etraflıca inceleme fırsatı bulduğumuzda (umarım o günler gelir, sağlık ve neşe içinde yeniden yeniden okuruz, inceleriz bu çizgi romanları) kolayca bilgiye ulaşabilecek ve belki olası karışıklıkları engellemiş olabileceğiz.

Bu nedenle tüm arşivci dostlara bu zahmete katlanıp dosyalarını yukarıda özetlediğim gibi saklamalarını tavsiye ediyorum.

Aslında bu tür text dosyalarının paylaşım yapan dostlar (abartman üstadım bunu yapıyor) tarafından oluşturulması en güzeli olur ama zaten çok fazla veren üstadlarımdan başka bir şey daha istemeye çekiniyorum.

Meseleyi önemli gördüğüm için lafı uzattım; ellerine sağlık Haluk Abi.

Çok teşekkür ediyorum.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,658
Kasımpaşa
Ben sayıya filan bakmam çizgi roman bulursam girişirim, yemek bulursam da girişirim, bir şey vardı ha evet arşiv, araştırma gibi beni zora sokacak şeyler olunca sıvışırım... Nihat gibi adamaları da kendime benzetmeye çalışırım.. Aman şu üç günlük dünyada bu kadar arşive, şuna buna değer mi? Hürmetler..

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,077
Tek kelimeyle mükemmel paylaşımlar yapmaya devam ediyor sevgili haluk.Bir başka deyişle çizgi romana renk veriyor,ışık vermeye devam ediyor.Yüreğine sağlık sevgili dostum.

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,076
Bursa
Ceylan Yayınları editör veya yayıncısının aklı karışık olduğu bir döneme denk gelen bu sayılarda yayın tarihi silinmiş ve bir kısmında boş bırakılmış, bir kısmında yanlış yazılmış.
Ama ne gam? Çizgi Diyarı var. Yayıncı yanlış yaparsa Diyar düzeltir.

Saygılarımla​

Birinci seride paylaştığımız sayı 68'de tarih ve sayı bildirim yazısında aynı sorun vardı, editörler uzun bir süre ilgilerini başka tarafa aktarmışlar.
Paylaşımlarıyla bilgilerimize bilgi katmaya devam eden Haluk abimize teşekkürler.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,112
İstanbul
Yarım yüzyıllık, Binbirsurat'ın yakalandığı, haberinin "Bizim Gazete'de" yayınlandığı önemli bir sayı.
Teşekkürler Haluk ağabey.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Lacivert pantolonlu haline alıştığımız Tom'u kırmızı pantolonla görmek garibime gitti ayrıca kapaktaki Tom bayağı üçgen vücutlu spor salonu müdavimi kıvamında çizilmiş alışıldık "velet" görüntüsünün dışına çıkılarak. O dönemlerde kapaklarda da tutarlılık yokmuş pek.

Teşekkür ederim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,615
hiçbiryerde :)
Sevgili Nihat'ın yazısını okuyunca hayıflandım,
fasikülleri arşivlerken bizdeki liste ismine göre
değil, link ismine göre inmiş olduğundan hangi
seriden, hangi yıldan falan bulmak zor.....
Sonra Savaş'ın mesajını okudum,rahatladım :d...
Ama yine de başlıkları seri ismine göre verirsek
daha düzenli arşivleriz diye düşündüm...
Haluk ağabey her şey için teşekkürler, o kadar çok
şey öğrendik ki senden. Saygılar, sevgiler...