Tommiks'in Ezber Bozan Serisi ve No.1

alize

Yeni Üye
10 Kas 2014
20
191
zel_1_50kr.jpg

Değeri arkadaşlar,
Sizleri fazla bekletmemek adına dünden beri çalışarak foruma sunmak üzere belli bilgileri bir araya getirebildim. Taşınma kabusu nedeni ile bütün kitaplarım kolilenmiş durumda bu nedenle ancak bilgisayara yüklemiş olduğum görselleri sizlerle paylaşabileceğim. Önce kısa bir durum tesbiti yapalım. Hepimizin bildiği gibi Tommiks 1.seri 1955 Aralık ayında yayınlanmaya başlanmış, ilk olarak 50krş. daha sonra da 60 krş.luk sayılardan oluşmuştur. Daha sonra 1959 yılında 2.seri olarak adlandırdığımız seri yayınlanmaya başlanmıştır. Bu serideki sayılar önce 100 krş, daha sonra 60 krş. en sonunda da 75 krş.dan satışa sunuldu. Yine zaman içinde fasiküllerin üzerine ÖZEL kelimesi ilave edildiği için bu 2. seri Özel Seri olarak da adlandırılmaktadır. Buraya kadar herhalde herkes hemfikirdir. Eksik bir taraf varsa lütfen belirtin işin doğrusunu saptamaya çalışalım.

Bir müddet önce elime çok ilginç 4 adet Tommiks sayısı geçti. Tertemiz ve o ana kadar varlığından haberdar dahi olmadığım bir seriye aitler. Üzerlerinde "ÖZEL SAYI" yazıyor ve hepsi 50 krş.luk. Elime geçen 1-2-3 ve 4. sayılar. Kapak resimlerinin hepsi İtalyan çizerlere ait (2, 3 ve 4.sayılar Emilio Uberti'ye ait). Tommiks tarihi ile ilgili olarak internet araştırması yaptım, Çizgi Diyarı arşivlerini karıştırdım, Hoz Comics'in yıllığına baktım fakat hiç bir sonuca ulaşamadım. Bilgi olarak ekleyeyim, bu serinin 1. sayısı Esse Gesse sıralamasındaki 3. sayı ile başlıyor ve devam ediyor. 1. sayı 30 Ağustos 1957 de yayınlanmış ve haftalık olarak devam etmiş. Bilgi edinebilmek için son olarak üstad Hasan Kabakçı'yı arayıp sordum. Çok az miktarda basıldığını söyledi, ama onun da ne kadar devam ettiğine dair bir fikri yok. Hoz Comics'in cildinde tarih bölümünü kendisi yazdığı için, madem biliyordunuz neden kitapta bu seriden bahsetmediniz sorusuna da kesin bir cevap alamadım.

Şimdi sizlerden genel olarak ricam bu konuda bilgisi olan paylaşsın ki serinin kaç sayıdan oluştuğunu belirleyebilelim. Ceylan Yayınları acaba bu serinin ciltlerini de çıkardı mı ?

Yöneticilerimizin bu bulgulardan sonra sıralı listeler bölümünde 1. seriden sonra bir başlık daha açmaları gerekmektedir. Naçizane önerim, "1. ÖZEL SERİ" olarak adlandırmalarıdır. Buldukça resimleri ekleriz.

Bu mesaj ekinde 1. sayının kapak resmini göndermeye çalışacağım, diğerlerini de ayrı mesajlarda yine göndermeye çalışacağım. Çalışacağım diyorum çünkü hala sistemi tam olarak öğrenemedim.

Bu olay şunu gösteriyor ki, biz hala Tommiks'in tarihini hala doğru olarak bilemiyoruz.

Değerli görüşlerinizi bekler iyi akşamlar dilerim.

Ekli dosyalar

• Özel 1  50krş..jpg
    Özel 1 50krş..jpg
    96.3 KB · Görüntü: 299

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,949
ordu-turkey
Sayın alize verdiğiniz bilgiler çok ilginç ve çok kıymetli benim bu konuda bilgim yok ancak bursalı ozan barış ve palio eminim size cevap yazacaklardır.Ancak hasan kabakçının bilgisi olduğunu yazdınız kaç sayı çıktığını bir şekilde buluruz.Sistem konusuna gelince sistemi öğrenmişsiniz resim yüklediğinize göre ayrıca eğer kitab tararsanız mediafire.com veya mega.co sitelerinden ücretsiz üye olarak oralara taradığınız dosyaları rar yapıp yani sıkıştırıp yükleyebilirsiniz.Sonra o dosyanın linkini forumda vermeniz yeterli.Eğer istanbul,ankara,izmir veya bursa da iseniz forumdan yönetici dostlarla buluşup onlara da taratabilirsiniz.Tommiks de böyle bir serinin bir veya iki sayısının burada kitap olarak bile olması tarihi öneme sahip çünkü bu forum artık akademik olma yolunda sizin gibi güzel insanlar sayesinde yol almaya devam ediyor.Taşınmanız da kolaylıklar dilerim.

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
Daha neler var insan merak ediyor...
Evet üstadım anladığım kadar elinizde dört sayı var..
Seri sırası olarak 1,5 desek...
Ya 1957 yılı Özel Sayı Serisi Sayı 1...
Nereye koyacağımız belli değil...
Aslında belli..
Macera olarak 3. macera 1. sayı olmuş...
Üstad bu dergileri Ön ve arka kapaklar, ilk ve son sayfa ve künyesi ile birlikte tarayıp paylaşabilirseniz ben de bir liste yaparım...
Böylece yeni bir serimiz daha olur...
Nasıl ama ben galiba çözdüm...
Bir de neden çıktığını ve hangi yayınevi tarafından çıkarıldığını öğrenirsek belki daha sağlıklı bir çözüm buluruz...
Sevgiler, saygılar...

alize

Yeni Üye
10 Kas 2014
20
191
Ceylan Yayınları tarafından yayınlanmış. Kısa bir süre öncesine kadar varlığından haberdar dahi olmadığımız bir seri. Ben ancak diğer üçünün de kapaklarını paylaşabileceğim çünkü herşey kolilerde ve yaklaşık 2 yıl sonra açabileceğim. Kapaklar da daha önce tarattığım için bilgisayarda bulunuyorlar. Eskiyi araştırdıkça Ceylan Yayınlarının bakalım daha ne sürprizleri ile karşılaşacağız ???

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,162
Ceylan Yayınları tarafından yayınlanmış. Kısa bir süre öncesine kadar varlığından haberdar dahi olmadığımız bir seri. Ben ancak diğer üçünün de kapaklarını paylaşabileceğim çünkü herşey kolilerde ve yaklaşık 2 yıl sonra açabileceğim. Kapaklar da daha önce tarattığım için bilgisayarda bulunuyorlar. Eskiyi araştırdıkça Ceylan Yayınlarının bakalım daha ne sürprizleri ile karşılaşacağız ???

Bu 1. sayı kapağını çocukluğumdan hatırlıyorum gibi geliyor. Tabii o zaman dergilerin çetelesini tutma, araştırma hastalığımız yoktu. Sadece okuyor, okuyor, okuyorduk :)
Bu arada neredeyse bu mesajdan sonra aradan iki yıl geçmiş. Koliler açıldı mı diye merak ettim :)

alize

Yeni Üye
10 Kas 2014
20
191
Üstadım, haklısınız. Bir zamanlar sadece okuyor, okuyor ve okuyorduk. Sonrası malum, hiç birini tutmadık. Şimdi de arıyor, arıyor, arıyoruz....

Kolilere gelince, ne yazık ki hala açılmadılar. Yeni mekana taşınmak için benim gibi onlar da bekliyorlar. Umarım yakında bitecek.

İyi akşamlar..

zaknebutt

Yeni Üye
14 Ağu 2010
15
9
Elinize sağlık. Dediğiniz gibi bizim bilmediğimiz ve/veya göremediğimiz bir çok sayı var. Yabancı web sitelerini de araştırdığımda ise tatmin edici bir kaynağa rastlamadım.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,182
8,058
zel_1_50kr.jpg

Değeri arkadaşlar,
Sizleri fazla bekletmemek adına dünden beri çalışarak foruma sunmak üzere belli bilgileri bir araya getirebildim. Taşınma kabusu nedeni ile bütün kitaplarım kolilenmiş durumda bu nedenle ancak bilgisayara yüklemiş olduğum görselleri sizlerle paylaşabileceğim. Önce kısa bir durum tesbiti yapalım. Hepimizin bildiği gibi Tommiks 1.seri 1955 Aralık ayında yayınlanmaya başlanmış, ilk olarak 50krş. daha sonra da 60 krş.luk sayılardan oluşmuştur. Daha sonra 1959 yılında 2.seri olarak adlandırdığımız seri yayınlanmaya başlanmıştır. Bu serideki sayılar önce 100 krş, daha sonra 60 krş. en sonunda da 75 krş.dan satışa sunuldu. Yine zaman içinde fasiküllerin üzerine ÖZEL kelimesi ilave edildiği için bu 2. seri Özel Seri olarak da adlandırılmaktadır. Buraya kadar herhalde herkes hemfikirdir. Eksik bir taraf varsa lütfen belirtin işin doğrusunu saptamaya çalışalım.

Bir müddet önce elime çok ilginç 4 adet Tommiks sayısı geçti. Tertemiz ve o ana kadar varlığından haberdar dahi olmadığım bir seriye aitler. Üzerlerinde "ÖZEL SAYI" yazıyor ve hepsi 50 krş.luk. Elime geçen 1-2-3 ve 4. sayılar. Kapak resimlerinin hepsi İtalyan çizerlere ait (2, 3 ve 4.sayılar Emilio Uberti'ye ait). Tommiks tarihi ile ilgili olarak internet araştırması yaptım, Çizgi Diyarı arşivlerini karıştırdım, Hoz Comics'in yıllığına baktım fakat hiç bir sonuca ulaşamadım. Bilgi olarak ekleyeyim, bu serinin 1. sayısı Esse Gesse sıralamasındaki 3. sayı ile başlıyor ve devam ediyor. 1. sayı 30 Ağustos 1957 de yayınlanmış ve haftalık olarak devam etmiş. Bilgi edinebilmek için son olarak üstad Hasan Kabakçı'yı arayıp sordum. Çok az miktarda basıldığını söyledi, ama onun da ne kadar devam ettiğine dair bir fikri yok. Hoz Comics'in cildinde tarih bölümünü kendisi yazdığı için, madem biliyordunuz neden kitapta bu seriden bahsetmediniz sorusuna da kesin bir cevap alamadım.

Şimdi sizlerden genel olarak ricam bu konuda bilgisi olan paylaşsın ki serinin kaç sayıdan oluştuğunu belirleyebilelim. Ceylan Yayınları acaba bu serinin ciltlerini de çıkardı mı ?

Yöneticilerimizin bu bulgulardan sonra sıralı listeler bölümünde 1. seriden sonra bir başlık daha açmaları gerekmektedir. Naçizane önerim, "1. ÖZEL SERİ" olarak adlandırmalarıdır. Buldukça resimleri ekleriz.

Bu mesaj ekinde 1. sayının kapak resmini göndermeye çalışacağım, diğerlerini de ayrı mesajlarda yine göndermeye çalışacağım. Çalışacağım diyorum çünkü hala sistemi tam olarak öğrenemedim.

Bu olay şunu gösteriyor ki, biz hala Tommiks'in tarihini hala doğru olarak bilemiyoruz.

Değerli görüşlerinizi bekler iyi akşamlar dilerim.

alize kardeşim,
Paylaşımınız üzerinden tam 8 sene geçmiş.
Dediğiniz gibi kolileri açıp diğer sayıları paylaşabildiniz mi?
Veya paylaştınız da ben mi fark etmedim.
Ayrıca yeri gelmişken;
Gerçekten özellikle Teksas ve Tom Miks serilerinin
Gerçek durum sayı seri no ve yıllarını,
Bu konuda otorite durumunda olan değerli dostlarımız
Hem fikir olarak bir düzene soksalar nasıl olur..?
Bu konuda hepimizin de bildiği gibi büyük bir kargaşa var.