01 TOLGA - Fırtına Adam-(Naymanlar)TAM MACERA

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,087
Değerli dostum,güzel bir paylaşım tam macera olarak arvişde olması beni memnun eder.
Emeklerin için teşekkür ederim.

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Abi boşuna buraya bayılmıyorum. tarama güzel kitap güzel paylaşanlar güzel yazışanlar güzel :) e daha ne olsun.

12 Şub 2010
15,006
543,712
Sayın Vefalı 'nın macerayı " tam " olarak paylaşması ne güzel!

Sayının bitiminden sonra " tam " olması için geriye kalan bir kaç sayfa olsaydı bölünmüş macera sinir edecekti valla

Bu tam macera Tolga'lar ve sayın vefalı sayesinde Tolga'lardan keyif almaya başladım

Çizimler hakkındaki görüş ve kanaatim :

Abdullah Turhan'ın Suat Yalaz'ın yanında Karaoğlan çizimlerine katkısı olduğunu biliyoruz. Abdullah Turhan, Tolga çizimlerinde Karaoğlan'dan sıkça faydalanmış. Bir çok karede buna rastladım.

Bu intihaller, Karaoğlan'daki Suat Yalaz çizimlerinden mi, yoksa bizzat Abdullah Turhan'ın çizimlerinden mi yapılmış bilmiyorum. Ama sanırım her ikisi de doğru olsa gerek.

Yine macerada Tarkan yani Sezgin Burak çizgilerinin de belirgin etkisini gözledim.

En çok hoşuma giden karelerdeki çizgiler ise Abdullah Turhan'ın kendi özgün çizgilerini taşıyan kareler oldu. A. Turhan'ın özgün çizgileri bence çok güzel. Bilemediğim bir nedenle Abdullah Turhan, işin kolayına kaçarak farklı stilde çizgilerle macera çizimlerini sebze çorbasına çevirmiş ve çizgi bütünlüğünü bozmuş.

Kendine göre haklı nedenleri mutlaka vardır. O günün koşullarını benim bilmem mümkün değil

Eleştirim, Abdullah Turhan'a yönelik bir olumsuzluğu içermiyor, niyetim o değil

Tolga gibi bir çizgi romanı armağan eden ve üretken bir yazar çizer olan Abdullah Turhan'a ancak teşekkür eder, saygı duyarım,

Çizimleri teknik olarak eleştirecek resim otoritesi asla değilim

Ama okuduğum ve sevdiğim çizgiroman hakkında, okur olmaktan ileri gelen düşüncemi de özgür olarak ifade etmek hakkım vardır, sadece o kadar

Ben o hakkımı kullandım

Çizgiler hakkında otorite olmasa da profesyonel olarak çizen ve bu işlerden teknik olarak da anlayan arkadaşlarımızın bu konudaki fikir ve görüşlerini bizimle paylaşmalarını çok arzu ederim

Varsa yanlış görüşlerimizi düzeltmelerini, bizi bilgilendirmelerini, aydınlatmalarını dilerim.

Saygılarımla

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,068
degerli dostum bu paylaşımların yerinde ve çok güzel oldu.teşekkurler

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Ben bu Tolga'yı çok sevdim yahu. İlk macerada bu kadar keyif aldığım çok az kahraman olmuştur. Ancak kullanılan dili,terimleri anlamak için TDK'yı açık tuttum. Tarih dersinde çok yardımcı olacak bu Tolga. Teşekkürler Vefalı. Sayenizde ilk defa bi Türk kahramanı keyifle okuyabiliyorum :)

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,023
Tolganın daha önce paylaştığım derlemeyi iptal ettim,sevgili bay x 'in 40 lık liste paylaşımından yaptığı fasiküllerden yeniden derledim.

Son düzenleme:

gülgün

Yeni Üye
26 Eyl 2014
26
73
Açılmayan dosya

Dosya formatı nedir, dosyayı açamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim, saygılarla...