Tolga’nın “Kerayit Güzeli” Macerası

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
855
18,786
Denizli
Kerayit Güzeli macerası Tolga'ya evrilmeden önce Kaan olarak Akşam Gazetesinde çizilen ilk maceradır. Yayım tarihlerini tam olarak bilmiyorum.

Daha sonra “Tolga Haftalık Kahramanlık Dergisi (Turalı)” da yayımlanmıştır. Bu dergide yayımlanan ilk maceradır. 14 Haziran 1971 tarihli 1. sayı da ilk bölümü, 12 Temmuz 1971 tarihli 5. sayıda son bölümü yer almıştır.
“Tolga Haftalık Kahramanlık Dergisi (77 lik seri)” de ise son macera olarak yayımlanmıştır. 16 Mayıs 1974 tarihli 68. sayı da ilk bölümü, 18 Temmuz 1974 tarihli 77. sayıda son bölümü yer almıştır.
“Tolga Haftalık Kahramanlık Dergisi (313 lük seri)” de 2 defa daha yayımlanmıştır. İlkinin 85. sayfasını 24 Ocak 1976 tarihi 156. sayıda görüyoruz. Son bölümü ise 14 Şubat 1976 tarihli 159. sayıda yer almıştır.
Tekrarı 16 Aralık 1978 tarihli 307. sayıda yayımlanmaya başlamıştır. Ancak dergi 27 Ocak 1979 tarihli 313. sayı ile yayım hayatına son verdiğinden, macera yarım kalmıştır. Dergide en son 116. sayfa yer almıştır.
Şilliler Yayınevinin 2. cildinde maceranın ilk bölümü yayımlanmıştır. 3. cildinde de 18-113. sayfalar yer alır.
Ayrıca Özer Sahaf ve Yayıncılık Çizgi Düşler’in 2. sayısında da yayımlandığını biliyoruz.
Maceranın Tolga dergilerindeki derlemesi yapılmıştır.

Tolga – Kerayit Güzeli Derlemesi

Macera, Fatih’in Fedaisi Kara Murat dergilerinde de “Uzun Kılıçlı Kahraman” olarak yayımlanmıştır. İlk bölümü 3 Ekim 1979 tarihli 297. sayıda, son bölümü de 5 Mart 1980 tarihli 319. sayıda yer almıştır.
Kara Murat dergilerindeki maceranın da derlemesi yapılmıştır.

Kara Murat (Dolgu Derleme) Tolga – Kerayit Güzeli

Yeni bir derleme daha yapmak istedim. Bu derlemeyi yaparken ulaşabildiğim tüm yayımları gözden geçirerek hiçbir çizimi atlamamaya çalıştım. Bu şekilde macera 159 sayfaya ulaştı. Beğenilerinize sunuyorum……

9793incih6993516.jpg

2901incik9181852.jpg

Keyifli okumalar!

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Çok teşekkürler üstadım.Çizgi roman tarihimize ilişkin çok değerli bilgiler vermekle kalmıyorsunuz derli toplu bir halde codex haline getirip bizlere sunuyorsunuz.
Yerli sanatçılar ve onların eserleri bu şekilde digital koruma altına alınmış durumda.
Sanat bir toplumun atar damarıdır.Sanatsız toplumların yaşayabilme şansı yoktur.
Kemal DERVİŞ beğenirsiniz eleştirirsiniz o ayrı bir boyut ancak ülkemize ekonomi için gelişinde şöyle bir açıklamada bulunmuştu " ne olursanız olun gelişmiş bir edebiyat kültürüne sahip olmak zorundasınız."
Çizgi romanlarda edebiyatın çok özel ve önemli bir parçasıdır.
Ama ne olursa olsun entellektüel bilgi seviyeside dahil olmak üzere hepsi birer çaba ve emeğin eseridir.
Kitap okumakta bir şey değildir.Dini referanslarda bahsedildiği gibi kitap yüklü merkeplere de dönüşmemek gerekir.Bilinç , zihin ve ruh ayrılmaz birer parçadır. Hiç birisini es geçemezsiniz hepsini işlemek ve geliştirmek gerekir.
Tatlı söz yılanı deliğinden çıkartır derler.Güzel sözde insanların bilincinde yükselmeler yapar ve zihninde derin izler bırakır.Bilgelik böyle bir faaliyet işte.
Aristo bizden fazla kitap okumadı peki onun bilgeliği nereden geliyordu.Tabiatı ve kendini okuyup anlamlandırabilmesindeydi bana göre sır.Kişinin yaşamı anlama ve anlamlandırma çabası zihinde depremlere neden olabilir.Tabiatı okuma ve anlama çabası olağanüstü fikirlere esin kaynağı olabilir.
Ne olursak olalım mutlaka gelişmiş bir edebiyat kültürüne sahip olmak zorundayız bu bir zarurettir.
Gandi'nin meşhur sözü vardır hepimiz biliriz "sözlerinize dikkat edin şeklinde" ve devam eden.
Ben insanların sözleri kadar olduğunu düşünenlerdenim.Daha içsel bakarsak düşünceleri kadar olduğu kanaatindeyim.
İyi düşünmek olumlu bakmak güzel sözler sarf etmek erdemli insanların işidir.
İnsan dünya denen bu yaşam akademisine zaten hayatı anlayıp kendi mezuniyet diplomasını yazmaya gelmiştir.
Kendi kıssasını yazmaya gelmiştir.
Konu ile çok ilgili olmasa da kısa bir düşünce turu oldu.
Paylaşım için çok teşekkür ederim.

senefru

Süper Üye
14 Eki 2010
1,123
1,365
Üstad muhteşem bir çalışma yapıyorsun bu güzellikleri bizlerle paylaşan dostlara gönül dolusu teşekkürler.......

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,834
Fatih İstanbul
“Kerayit Güzeli” Abdullah Turhan’ın çizmiş olduğu ilk “Tolga” macerasıdır. İlk defa 1959 yılında Akşam Gazetesinde “Kaan” olarak yayımlanmıştır. Yayım tarihlerini tam olarak bilmiyorum.

Keyifli okumalar!

Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum reader20.
1959 yılında Akşam Gazetesinde yayınlanan Kaan ,Abdullah Ziya Kozanoğlu'nun yazıp,Suat Yalaz'ın çizdiği ve Karaoğlan'ın selefi olan KAAN maceralarıdır.
Bunlar daha sonra kitap olarak basılmış ve forumda taralı olarak mevcuttur.
Ancak bunlar da hatalı olarak Akbulut Kaan başlığı altında toplanmıştır.
Ayrı bir başlık altına alınması gerekir bana göre.

Suat Yalaz, A.Z.Kozanoğlu ile çalışmak istemeyip bağımsız olarak Karaoğlan adıyla kendi kahramanına yönelince,gazete de KAAN gibi önemli bir markasına sahip çıkarak Abdullah Turhan ile devam etme yolunu seçmiştir. 1970 yılında Abdullah Turhan Akşam'dan ayrılıp Yeni İstanbul'a transfer olduğunda da KAAN çizeri olarak Metin Erginaslan'ı görmekteyiz.Metin Erginaslan Dehşet Ülkesi adıyla KAAN macerası çizdikten sonra, Kurtböke adıyla başka bir çizgiroman çizmiştir.

Kerayit Güzeli macerası Tolga'ya evrilmeden önce Kaan olarak Akşam Gazetesinde çizilen ilk maceradır.
Bir de bunlardan önce ,1963 sonu -1964 başında Yeni İstanbul gazetesinde tefrika edilen Abdullah Turhan'a ait 3 Aktolga macerası mevcuttur.

Selamlar...

reader20

Onursal Üye
23 Kas 2011
855
18,786
Denizli
Düzeltme için Kolibri üstada teşekkür ediyorum. Kolibri kadar geniş bir arşivimiz yok. Bilgilere sadece forumdan ulaşabiliyorum.
Daha önce de rica etmiştim. Şimdi de tekrar ediyorum. Abdullah Turhan'ın çizdiği "Kaan-Tolga" maceralarının gazete yayım tarihlerini verebilirse, bizler Tolga'nın yayım macerasını da öğrenmiş oluruz.
Saygılar...

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,834
Fatih İstanbul
Sevgili reader20 hatırlatmam arşivle ilgili değil.Sadece Kaan isim benzerliğinden kaynaklanan ve yanlış anlamaya sebep olacak bir durumu düzeltmek istedim.
Liste konusunda tüm külliyat elimde olmadığından cesaret edemiyorum.
Zira Akşam sonrası Yeni İstanbul var ,Son Havadis var, Yeni Asır var,
Üstad birçok kişinin adını bile duymadığı ''Karadeniz'' isimli gazeteye bile çizgiroman çizmiş.
İlgi ve gayretin için teşekkürler.