Tina Ceylan Yayınları Sayı 125 [1969.11.12]

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
tinasayi125196911.jpg

TiNA - 125
[1969.11.12]

Murtaza Kuşkuş'un arşivinden Savok - Abartman imecesidir.
Keyifli okumalar...​

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,679
İstanbul
Bond; Jane Bond.

Benim favori başlığım bu.

İçinde çok fazla sayıda başlık barındıran bir dergi Tina. Bir gün tamamlayabileceğimiz umuduyla söylüyorum; dergiden yapılacak derlemeler epey kıymetli olacak. Maceraların hangilerinin ne ölçüde tamamlandığına dâir bir fikrim yok ama her hâlukârda derlemeler önemli.

Ellerine sağlık, üstadım.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Geçenlerde dikkatimi çekmişti,
korku hikayesi yok ama çizgi tarzı
Creepy ve Eerie'lerdeki gibi zengin olan
bir dergi Tina. Değerlendirmek lazım...
Teşekkür ederim üstadım...

12 Şub 2010
15,006
543,642
Ben de Tina derlemelerinin mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyorum. Maceraların bir çoğu tek sayfa olarak yer almış Tina'larda. Her sayısından bir sayfa için tüm sayfaları tek tek çevirmek yerine bir defada tüm macerayı okuyabilmek doğru bir tercihtir.

Özellikle Tina ciltlerinde sayfalar çok kırılgan. Bir kez bile çevirmekle sayfa kopabiliyor. İnce bir tutkal tabakasıyla ciltlenmiş sayfalar hemen ayrılıyor ciltten.

Bir de abartman tekniğiyle düzenlenmiş tam macera okumak ayrı bir keyif olacak.
Değerli kitap ve emeklerini birleştiren Murtaza, savok ve abartman dostlara bir kez daha teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Sevgili Tina kızı bu kapakla Kuzey denizlerinde balık avına çıkma hazırlığında sanırım.. Sevgili abartman sayesinde çok güzel bir arşiv oluştu.. Teşekkür ederim üstadım. saygılar..

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Santorini olup olmadığını bilmiyorum, ama kapak resmine dikkatlice bakınca teknelerin isim bölümlerinin bir müdahaleyle kapatıldığı fark ediliyor. Hatta geri plandaki gökyüzü mavisi de sonradan eklenmiş (soldaki martıların üstündeki düz hatta ve renk değişimine dikkat), yapılan montaj fark edilebiliyor. Ola ki, Tekne isimleri Yunan harfleriyle yazılmışlardır, mavi fon kullanılarak kapatılan bölümde de mekanın tanınmasını sağlayacak ayırt edici bir detay vardır. Tinacılar da 1955'deki 6-7 Eylül olaylarının anısı hafızalarda hâlâ tazedir, diyerek, her ihtimale karşı hassasiyet gösterip kapak resmine müdahale etmişlerdir diyor, mekanın bir Ege adası olması ihtimalini kuvvetli buluyorum.

Bu arada ilgi gösterip destek veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Santorini olup olmadığını bilmiyorum, ama kapak resmine dikkatlice bakınca teknelerin isim bölümlerinin bir müdahaleyle kapatıldığı fark ediliyor. Hatta geri plandaki gökyüzü mavisi de sonradan eklenmiş (soldaki martıların üstündeki düz hatta ve renk değişimine dikkat), yapılan montaj fark edilebiliyor. Ola ki, Tekne isimleri Yunan harfleriyle yazılmışlardır, mavi fon kullanılarak kapatılan bölümde de mekanın tanınmasını sağlayacak ayırt edici bir detay vardır. Tinacılar da 1955'deki 6-7 Eylül olaylarının anısı hafızalarda hâlâ tazedir, diyerek, her ihtimale karşı hassasiyet gösterip kapak resmine müdahale etmişlerdir diyor, mekanın bir Ege adası olması ihtimalini kuvvetli buluyorum.

Bu arada ilgi gösterip destek veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim...

Üstadım yukarıdaki görüşlerinize aşağıdaki gerekçelerle katılmıyorum. Öncelikle görseldeki tekneler, kuzey denizinde kullanılan teknelerden, sonra Tina görselindeki kızın giysisi de bu görüşümü doğrular nitelikte olduğunu düşünmekteyim..
a9d29c68f306e74a195192707fe1afd31mpng.jpg
472428.jpg

Saygılar sunar, aksi görüşlere de açık olduğumu belirtirim efenim..

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Mümkündür tabi. Çıkış noktam, bahsettiğim gibi, resme bir tür sansür uygulanmış olmasının gerekçesinin ne olabileceği üzerine aklıma gelenler. 1955 İstanbul, 1964 kıbrıs olayları filan. Balıkçılığıyla meşhur Norveç de ihtimal dahilinde tabi. Keşke orijinal kapağı bulabilsek, lakin ne hikmetse Princess Tina'nın değil bu kapağın yer aldığı sayı, hiç bir sayısına ulaşmak mümkün değil İnternet'te. En azından benim erişebildiğim kaynaklarda. Keşke bulsak, Jane Bond'un Alona'nın, Afacan Cüceler'in, Yum Yum'un renkli sayfalarını görmek güzel olurdu doğrusu..

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Olsa dükkan senin, kapaklarından bile ancak numune sayılabilecek adette var İnternet'te.. Bilemedin 10-12 tane filan...