Tina Ceylan Yayınları Sayı 008 [1967.08.16]

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
tinasayi008196708.jpg

Tina - 008
[1967.08.16]

BETONKOL - ABARTMAN imecesi...
Keyifli okumalar...​

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,661
Kasımpaşa
Sevgili üstadım, size ve sayın betonkol üstadımıza bu güzel çalışma için çok teşekkür ederim.
Bu arada bu bölümü ana sayfaya taşıyıp "TINA" adlı bölümü açtım. Açılan konuları oraya taşıdım.
Kendi başlığı altında olması sanırım daha iyi olacak.
Çizgi romanseverlere verdiğiniz mutluluk ve bu güzel arşiv çalışması için tekrar teşekkürler.
Saygılarımla..

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Aynı anda pek çok kahraman bir arada olsun diye öykülere ayrılan sayfalar kısa tutulmuş gibi geldi bana 2 sayfayı geçen öykü yok. Aynı dönemin erkek "ortaya karışık" dergilerine göre (Bkz:1001, Ceylan) sayfa sayısı ve kahraman sayısı daha fazla. Demek ki erkeklerin, az kahramanlı detaylı anlatımlı öykülerden, kızlarından çok ve kısa olanlardan hoşlandığı varsayılmış ya da aradan 50 yıl geçtikten sonra bir çıkarım yapmak abesle iştigal...

Teşekkürler, dostum.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Dönemin kız çocuk ve genç kızlarına yönelik diğer İngiliz dergilerinden çok farklı değil. Onlarda da çizgi roman sayfa sayısı hikaye başına 3'ü geçmiyor. Tina 2 sayfa olarak belirlemiş. Bu da daha çok Doğan Kardeş, Milliyet Çocuk gibi çocuk dergisi formatına oturtulduğunu gösteriyor. Tek farkı metin yoğun sayfaların onlar kadar bol olmaması.

Elimde orijinal UK basımı bir Tina olsaydı onunla karşılaştırırdım ama nedense koca internette bir tane bile bulabilmiş değilim.. :(