ROM#00 (IDW Comics- 2016) [Çeviri ve Balonlama]

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Bu yıl yapılan Beleş Çizgi Roman gününde İzmir Arka Bahçe'de seçtiğim çizgi romanlardan birisi IDW'nin Rom'uydu. Açıkcası eskiden çok beğendiğim Rom'un yeni yorumunu merak ediyordum. Sayıyı okuduktan sonra benim gibi Rom severlerin de yeni uyarlamayı merak edeceklerini düşünüp çevirisini yapayım dedim. Uzun zamandır işten güçten çeviri ve balonlama yapmamıştım. Hem özlemişim hem de biraz unutmuşum. Umarım beğenirsiniz.

file

Çeviri notları:
1. Camilla karakterinin Türkçesi ''Aman Tanrım'' anlamına gelen ''Dios Mio!'' cümlesini orijinalinde olduğu gibi bıraktım.
2. Marvel yayınlarında olduğu gibi IDW'da Rom'un düşmanları için Dire Wraiths demekte. Ama ben Alfa yayınlarından alıştığımız üzere Darkon - Darkonlar kelimelerini uygun buldum.

Rom Sevenler, Fumettici Dostlar, Komutanımız Ertuğrul ve Kullandığım Logo'yu Tasarlayan ''PenGO'' için:

Moderatör tarafında düzenlendi:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
İlgi alanım olmayan bir tür olmasına karşın, Sevgili The Darkness dostumuzun emeğini de gözardı edecek değildim elbette.
Bu mesajı yazmadan önce çalışmayı indirdim ve inceledim.
Sanırım çeviri ve balonlama da 'bisiklete binmek' gibi bir şey; ne kadar ara verirseniz verin ustalığınızı yitirmiyorsunuz...
Tertemiz ve pırıl pırıl renkler, aynı doğrultuda tertemiz ve pırıl pırıl bir balonlamayla birleşince bu sıradışı ürün çıkmış ortaya. Üstelik kitapçığın her bir noktası özenle Türkçeleştirilmiş...
Gözümden kaçmış "usta işi" bir paylaşım.
Bence pek fazla ara vermeyin bu tür çalışmalarınıza...
Ellerinize sağlık, çok teşekkür ederim...

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
İlk okuduğumuz Alfa'nın ROM!'larıyla
sizinkinin arasında dağlar kadar fark var.
Alfa yayın hayatına devam etseydi
büyük ihtimalle çevirinizi ve balonlamanızı
birebir alıp matbaada bastırırdı.
Elinize çizgiroman sevginize sağlık...
Bu arada devamını da merakla bekliyoruz.
:47:

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Ya ben bu Dindarı vururum sonra hastahaneye kendim götürürüm :)

Şimdi çok korkunç bir şey yazayım:
Beğenmedim!
Balonlama çeviri harika. Olmaması mümkün değil.

Ben bu Romu sevmedim!
Ne o kollarından animeler de ki sahneleri andıran saçmalıklar?

Hani tüm dünya beraber Darkon'larla savaşmıştı?
Hikayeyi sıfırlayıp yeni baştan yapmanın esprisini çözemedim.
Evet belki ilerde düzelir ama beğenmedim.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Şerif abi, ROM olsun çamurdan olsun, bee! Hani n'oldu bizim renklendirme işi? İlla İstanbul'a getirteceksin Oktay'la beni!!

Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar, abi.

ALIENRIPLEY

Süper Üye
29 Ocak 2016
1,196
2,104
ROM, 80'li yıllarda nefes, nefese takip ettiğim, hikayesi, kurgusu ve çizimleri ile büyüleyici bir maceranın kapısını açan muhteşem bir seri idi. Yenisi için henüz bir yorum yapamam ama eminim ki eski serinin tırnağı bile olamaz gibi gözüküyor. Paylaşımı ve emekleri içinse The_DarknesS'a çok teşekkürler...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Ankara ya yolum düşmüştü.Otelde can sıkıntısına karşı yanıma ROM almıştım.Akşam içerim diye Şaka okumak için işimi hallettim.Sahaflara dadandım ara ara bir tane bile sayı yok.Kahretsin puxa vida dedim.Hay büyük babamın sakalları dedim.Koskoca Ankara bir tane Rom yok.Sahafın biri Hocam özellikle aradığın bir kitap varsa yardımcı olalım dedi.Rom arıyorum dedim.Hocam biz kitap satarız alkollü içki bulunmaz esprisi yaptı bizimkisi.Sonradan öğrendik ki bizim dışımızda da çizgi roman severler toplama yapmışlar.Benim en sevdiğim ÇR lardan biridir.Tekrar teşekkürler.