scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Tintin - 01 - Au pays des soviets (couleur)
Tenten Sovyetler'de (Rusya'da) renkli

Tenten'in ilk macerasının gayrıresmi renkli versiyonu
Fransızca, 62 sayfa, cbr
Ender bulunan bir baskı, 1992 tarihli
Özgün siyah-beyaz versiyonu 1929 tarihliydi

Tintin_Sov_renk_kapak.jpg

Hergé'nin daha 22 yaşındayken çizdiği, 1929 tarihli ilk Tenten macerası aynı zamanda yegane siyah beyaz yayımlanmış ve o şekliyle kalmış albümdü. Sonraki yıllarda Hergé'ye bazı albümlerinde yaptığı gibi, bu albümü de yeniden renkli olarak çizmesi ve düzenlemesi önerildi. Ancak Hergé buna hiçbir zaman sıcak bakmadı ve başkalarına da bu konuda izin vermedi. Bu ilk maceranın özgün şekliyle kalmasını uygun görmüştü. Hergé, propaganda kokan ve bir ülkeye karşı haddinden fazla önyargılı ele alınmış bu çizgi romanı oldukça kaba ve nezaketsiz buluyordu ve yeniden çizmeye değer bulmamıştı. Zaten "Tenten Sovyetler'de hem tarzı ve çizgileri hem de formatı açısından diğer Tenten albümlerinden farklıdır. Bu ilk macera orijinal haliyle daha hacimlidir diğerleri gibi 62 sayfa değil 142 sayfadır.

Ancak 1992 yılında bir grup Tenten hayranı, yayınevinin bilgi ve rızası dışında gayrıresmi olarak albümü renklendirmiş ve redakte ederek 62 sayfaya indirgemişti. Dergi kapağında editör olarak "Castelman" diye bir isim yer alıyordu, Tenten'in asıl yayımcısı "Casterman"dır. Albümde renkler çok mükemmel kullanılmış ve Tenten'in genelindeki ruhuna uygun düşürülmüştür. Kapağında bu albümün 2000 adet basıldığı ve numaralandırıldığı yazıyor

209085030.jpg

p12.jpg

Şunu da ekleyeyim: Bu albümü gayrıresmi olarak renklendiren fan grubu, bu işlemi yaparken sayfa sayısını 141'den standart Tenten albümlerinin sayfa sayısı olan 62'ye düşürmüş. Ancak panel kaybı olmamış, zira orijinal siyah beyaz "Tenten Sovyet Ülkesinde" albümü 141 sayfa olmasına rağmen her sayfada ortalama 6 panel varken (2x3), gayrıresmi renkli olanda, 12 panel (3x4) haline getirilmiş. Oysa 2017 Ocak ayında çıkacağı bildirilen resmi renkli albümde yine her sayfada orijinal siyah beyaz albümde olduğu gibi 6 panel yer alacak, yani 141 sayfa olacak. Örnek sayfalar aşağıda:

Tin_Tin_Sov_Ulkesinde.jpg

Not: Renklendirilmiş resmi "Tenten Sovyetlerde" albümünün Fransızca'da yakında (2017 yılı denmiş) çıkacağını bildiren mesaj ÇD'nda Kasım 2011'de yer almış: Tenten Sovyetlerde Renkli Albüm

Moderatör tarafında düzenlendi:

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,146
İSTANBUL
merhaba scanfan aynı kitabı ve tam serisini bende bulmuştum ten ten bölümünede konuyla alakalı yazı yazmıştım ama yönetici arkadaşlar konuyla alakalı bana yazı yazmadılar ten teni el birliği ile listeyi tamamlarız inşallah siteye katkımız olursa ne mutlu bize teşekkürler

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
"Frankofon" forumuna "Michel Vaillant" alt başlığı

merhaba scanfan aynı kitabı ve tam serisini bende bulmuştum ten ten bölümünede konuyla alakalı yazı yazmıştım ama yönetici arkadaşlar konuyla alakalı bana yazı yazmadılar ten teni el birliği ile listeyi tamamlarız inşallah siteye katkımız olursa ne mutlu bize teşekkürler

"Tenten" bölümünden ziyade "Frankofon" bölümüne eklenirs daha iyi olur. Hattâ bu bölümün altında "Michel Vaillant" olarak bir alt başlık açılabilir. Zira yanılmıyorsam 70'e yakın Michel Vaillant albümü mevcut olması lâzım.

Not: Mesajı Michel Vaillant konusuyla ilgili olduğunu sanarak cevaplandırmıştım. İptal etmeye çalıştım ama becerememişim anlaşılan. Bu hatamın affedilmesi ricası ile yeri olmasa da yukarıdaki önerimin geçerli olduğunu belirtmek isterim.

Son düzenleme:

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,146
İSTANBUL
scanfan arkadaşım frankofon diye bir bölüme eklenmesi benim kanatimce yararlı olmaz ten ten listesine bakarsan kırmızı daha çok hepsini mavi yaparsak hem ten tenin tüm serisi tamamlamış oluruz sitedeki arkadaşlarda orda burda aramak yerine tek bir yerde istedikleri kitap ve alakalı konulara bence daha ulaşabilirler tabi yönetici arkadaşlar ne derler bilemiyorum konuyla alakalı hala cevap alamadık çünkü teşekkür ederim saygılar