Alfa Yayınları'nın Kayıp Tarihi

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,166
Alfa Yayınları'nın Kayıp Tarihi:
Belki önceden bilen arkadaşlar da vardı, ama şahsen bu akşam tesadüfen farkına vardığım bir detayı paylaşmak istedim. Altta fotoğrafı bulunan Alfa Yayınları'na ait bu Tenten cildinin künye bölümünde yayınevinin sahibi olarak Hasan Satıcı ismine denk geldim. Bilindiği gibi, Tay Yayınları için 1976 yılından itibaren 128 hafta/sayı boyunca Yüzbaşı Volkan serisi hazırlayan Ali Recan, 1980'lerler beraber Alfa Yayınları'nı kurmuş ve önceleri Tenten, Geronimo, Buffalo Bill, Honda gibi kısa ömürlü seriler çıkardıktan sonra yayınevinin başatı olan Conan başlığını piyasaya sürmüştü. Birkaç yıllık yayınevi sahipliği ise 1980'lerin ortasına doğru sona ermiş ve girdiği ekonomik krizden sonra Alfa'yı Turgut Sağıroğlu'na (Akabinde de Gül F. Sağıroğlu'na) devretmek durumunda kalarak Yayın Yönetmenliğini üstlenmişti.
Ali Recan imzalı çıkan 30 Lira üst fiyatlı ilk Tenten serisinden önceki döneme ait olduğunu düşündüğüm Alfa logolu fotoğrafı görünen bu dergi 15 Lira fiyatla piyasaya sürülmüş. Üstüne üstlük künyesinde Alfa Yayınları Kolektif Şirketi Adına Sahibi: Hasan Satıcı yazıyor (Ali Recan değil). Künye adresi de Cağaloğlu, Çatalçeşme Sokak, Torun Han, No: 40 şeklinde.
Dediğim gibi, ansiklopedimin yeni baskısında düzeltmem gereken yerlerden birini de böylece yeni fark ettim. Konuyla ilgili detaylı bilgisi olan veya Hasan Satıcı'yı o dönemden tanıyan arkadaşım varsa ve aktarırsa sevinirim.

11511-cizdiy (CD)ix.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,451
8,409
İzmir
Hakan abi, bence bu kadar teferruatlı bilgiyi sadece Profesör hocam ile Lami Tiryaki ya da caretta rumuzlu arkadaşlar bilir kanaatindeyim.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Dindar Diker dostum bu konuda hiç fikrim yok.Ama Haluk Bey maşallah
bu konularda derya gibidir.Umarım Hakan Bey'e yardımcı olur...

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,166
Bu arada sitemizdeki Tenten listelerini de elden geçirsek ve geliştirsek iyi olacak bu vesileyle. Alfa'nın Tenten serilerini bu akşam listelemeye çalışırım kısmetse. Eminim diğer arkadaşlar da katkı sağlarlar bu konuda :)

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,166
Bu 1981 tarihli, 15 Lira üst satış fiyatı olan ve Hasan Satıcı'nın sahibi gözüktüğü Alfa Yayınları Tenten serisini 1. Seri olarak kabul edersek, 30 Liralık 2. Serinin listesi şimdilik şöyle:

Tenten Yeni Maceralar Alfa Yayınları 2. Seri (Sah: Ali Recan) 30 Liralık Seri-On Beş Günde Bir Yayınlandı

01- Esrarengiz Ada
02- Esrarengiz Ada 2. Bölüm
03- Kara Altın
04- Kara Altın 2. Bölüm
05- Kaçakçılar Peşinde
06- Kaçakçılar Peşinde 2. Bölüm
07- 7 Kristal Top
08- 7 Kristal Top 2. Bölüm
09- Güneş Tutsakları
10- Güneş Tutsakları 2. Bölüm

Not: Alfa Yayınlarının ilk yayınlarından biri ve yayınevinin adresi (Tay Yayınlarına komşu) Cağaloğlu, Klodfarer Caddesi.

11512-cizdiy (CD)ix.jpg

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,166
Yeni Tenten, Alfa Yayınları 3. Seri (Sahibi: Turgut Sağıroğlu) 100 Liralık Seri, Haftalık

01- Tenten Kongo'da
02- Tenten Kongo'da 2. Bölüm
03-
04-
05-
06-
07-
08-
09-
10-
11- Çalınan Mühür
12- Çalınan Mühür 2. Bölüm
...

Not: 1. sayısının arka kapağında serinin 44 sayıda tamamlanacağı ilan ediliyor.

11513-cizdiy (CD)ix.jpg

hasans

Yeni Üye
3 Şub 2019
1
11
Merhaba,
Ben Alfa yayınları Kurucusu Hasan Satıcı. Mesajınızı tesadüfen okudum. Uzun zamandır Alfa Yayınları kurucularında ismimi görememekten muzdariptim. Ben, Nevzat Yeniömür ve Rahmetli Ali Recan Alfa Yayınlarını birlikte kurduk. Bana ve diğer kurucu Nevzat Yeniömür'e ulaşmak istediğinizi öğrenince çok mutlu oldum.
İletişim kurmak isterseniz 0 534 849 31 28 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

Nevzat Yeniömür

Yeni Üye
3 Şub 2019
1
17
Sayın Hakan Alpin,
2 Ağustos 2016 tarihli mesajınızı tesadüfen bugün okudum. Alfa Yayınları Kollektif Şirketi (Cağaloğlu, Çatalçeşme Sok. Torun Han 40) bizim tarafımızdan (Hasan Satıcı - Nevzat Yeniömür - Ali Recan) kurulmuştur. İlk sayıların arka kapaklarında ve ticaret sicili kayıtlarında isimlerimiz kayıtlıdır. Nevzat Yeniömür

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Merhaba,
Ben Alfa yayınları Kurucusu Hasan Satıcı. Mesajınızı tesadüfen okudum. Uzun zamandır Alfa Yayınları kurucularında ismimi görememekten muzdariptim. Ben, Nevzat Yeniömür ve Rahmetli Ali Recan Alfa Yayınlarını birlikte kurduk. Bana ve diğer kurucu Nevzat Yeniömür'e ulaşmak istediğinizi öğrenince çok mutlu oldum.
İletişim kurmak isterseniz 0 534 849 31 28 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

Sayın Hakan Alpin,
2 Ağustos 2016 tarihli mesajınızı tesadüfen bugün okudum. Alfa Yayınları Kollektif Şirketi (Cağaloğlu, Çatalçeşme Sok. Torun Han 40) bizim tarafımızdan (Hasan Satıcı - Nevzat Yeniömür - Ali Recan) kurulmuştur. İlk sayıların arka kapaklarında ve ticaret sicili kayıtlarında isimlerimiz kayıtlıdır. Nevzat Yeniömür

Sevgili dostlar aramıza hoş geldiniz.
Çizgi roman tarihinin önemli noktalarından biri olan Alfa yayınalarının iki kurucusunu aramızda görmek büyük mutluluk.
Yapacağımız toplantılarda sizleri aramızda görmek ve o günleri bizzat tanıklarından canlı dinlemek çok güzel olaacaktır.
Saygı ve sevgilerimizle...

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,166
Bunca yıl sonra bir Tenten cildinde fark ettiğim bir detay bilginin şaşırtıcı şekilde tam iki buçuk yıl sonra sonuca ulaşması beni çok mutlu etti. Mesajını okur okumaz Hasan beyi aradım ve harika bir sohbet yaptım.
Alfa Yayınları kitabının tamamlanmasına ramak kala karşıma çıkan ve tanıma bahtiyarlığına eriştiğim Sayın Hasan Satıcı üstadıma bu vesileyle bir kez daha saygı, selam ve hürmetlerimi sunuyorum.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,451
8,409
İzmir
Bayılıyorum bu siteye...
Kim derdi ki ALFA'nın kurucularını burada, aramızda görmek nasip olacak...
Gönül, rahmetli Ali Recan beyi de aramızda görmek isterdi ama ölüm hak bildiğiniz gibi...
Değerli Hakan beyin istediği bilgileri aldığına eminim. Basılacak olan Alfa Yayınları kitabını büyük bir merakla beklemedeyim şimdiden.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,166
Bayılıyorum bu siteye...
Kim derdi ki ALFA'nın kurucularını burada, aramızda görmek nasip olacak...
Gönül, rahmetli Ali Recan beyi de aramızda görmek isterdi ama ölüm hak bildiğiniz gibi...
Değerli Hakan beyin istediği bilgileri aldığına eminim. Basılacak olan Alfa Yayınları kitabını büyük bir merakla beklemedeyim şimdiden.

Her iki üstadımla da doya doya ve harika bir sohbet yapma imkanım oldu bugün. Türk Çizgiroman Tarihinin önemli ve bilinmeyen bir detayı bugün Hasan ve Nevzat üstatlarımın, abilerimin duyarlılığı sayesinde aydınlandı.
Ben bugun büyük keyif aldım ve mutlu oldum. Alfa Yayınları kitabı bugun edindiğim bilgiler sayesinde artık eksiksiz olacak.
Her iki üstadıma, abime de selam, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum. Unarım bir gün karşılıklı sohbet imkanımız da olacaktır kendileriyle.

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,734
Önemli olan ne aradığımızı tespit edebilmemiz.
Hem gazetecilik,hem de çizgi roman kültürü adına önemli bir karşılaşma-buluşma gerçekleşmiş.
Üstelik, Alfa Albümü tamamlanmasına az bir zaman kalmışken.
Bugünkü görüsmelerin verdiği mutluluk ve motivasyon ile çalışmalar daha da hızlanacaktır.

Hakan ALPİN'in çizgi roman tarihimiz ile ilgili yaptığı araştırmaları büyük bir heyecan ve saygı ile takip edenlerdenim.
Öyle önemli bilgileri perçinliyor ki,
Kaybolmak istercesine iz bırakmadan saklı kalmış-unutulmuş onca önemli bilgi ,tarihin acımasız vurdum duymazlığı ile kaybolmak üzere iken ,Alpin sayesinde aradığımızda hemen bulabileceğimiz kadar yakın bizler için.

Hasan ve Nevzat üstatlarla tanışıp geçmiş günlerin-anıların sohbetlerini yapmayı çok arzu ederiz.