Temel Reis Popeye (Aksoy)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Popeye Temel Reis
Aksoy Yayıncılık
Aylık dergi
79 sayfa,186 MB, 300 dpi, CBR

90'lı yıllarda Aksoy Yayıncılık çıkarmış. "Temel Reis" ("Braccio Di Ferro") maceralarının yanı sıra dergide "Semih Poroy"un çizgileriyle "Türk Edebiyatından Seçmeler" ve bir "Tilki Vezir" (İznogoud, Goscinny/Tabary) macerası birçok da dolgu malzemesi var. Anlaşılan özenli baskısı olan bu sert karton kapaklı şık dergi muhtemelen bir tatil boyunca çocukları oyalayıp eğlendirmeyi amaçlamış. Üzerinde sayı numarası görmedim, belki de düzenli çıkmıyordu. Forumda bunlardan bir tane daha var.

Not: Temel Reis başlıklarının altında "Braccio Di Ferro" ibaresini görünce önce çizeri sandım, halbuki yaratıcısı Elzie Crisler Segar'dır, onun 1938'deki ölümünden sonra sonra Bud Sagendorf, Hy Eisman gibi çizerler de çizmeyi sürdürmüşler. Kendi kendime herhalde İtalyan çizerler de ayrıca Popeye'ları çizmişlerdir dedim (İtalyan Walt Disney'lerinde yani "Topolino"larda olduğu gibi). Sunduktan 10 dakika sonra hemen uyandım. İtalyanca "braccio", "kol" "ferro" ise "demir" anlamına geliyor olmalı dedim, bu Temel Reis'in ıspanaktan mütevellit kasları gelişmiş güçlü bir kolu olduğu aklıma geldi. Demek ki "Popeye"a bizim "Temel Reis" dediğimiz gibi İtalyanlar da "Braccio Di Ferro", yani "Demir Kol" diyorlardı. Hemen düzelttim. Yeni bir şey daha öğrenmiş oldum.

TEMEL-REi-S-Aksoy-kapak.jpg

(MediaFire)

Son düzenleme: