Renkli Teksas Sayı 004 - 24.02.1965 (5. Seri )

12 Şub 2010
15,006
543,776
Renkli_Teksas_004_001.jpg

Renkli_Teksas_004_003.jpg

Sevgili büyükbeyaz şahsında
Tüm çizgi roman tutkunlarına
Saygılarımla​

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Hep anlatırdım kimseleri inandıramazdım, olum derdim teksastommiksin renklisi var valla billa okudum derdim, arkadaşlarım benimle dalga geçerlerdi.. Nasıl Ceylanları, 1001'leri okumuşsam mahalledeki üniversiteye giden abilerde bu renkli kitaplar da vardı, onlardan alıp okurdum..
Şükür sonunda ortaya bir tane çıktı da ben bile neredeyse kendi kendime uydurdum mu acaba diye kendimden şüpheye düşmekten kurtuldum..
Teşekkürler, saygılar abi..

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Vay anam ben doğmamışım daha renkli teksas varmış o yıllar da o kısıtlı şartlar da helal olsun o insanlara size zaten yazacak kalmadı saygımı sunarım abim.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
Admin bile şok olmuş.
Böyle ani hareketler yapma abi.
Eline sağlık büyük şef.
Teşekkür ederim.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,962
Her macerasını defalarca okudum artık Teksas Tommiks indirmek
gereksiz diye düşünürdüm dün bu sayıyı nasıl olduysa indirmişim.
İnanılmaz güzel keyifle her sayfasını inceliyerek okudum inşallah
çok ve bulunur sayıları vardır. Sana teşekkür stoğumuz çoktan
bitti sevgili Profesör. Sağ ol var ol..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Elinize sağlık ve teşekkürler sevgili "profesör" üstadım.

"Renkli Teksas"ın orijinal İtalyancası da mı renkliydi, yoksa bizde mi renklendirilmişti diye düşünüyordum. Derginin künyesinde gördüğüm şu ibare, bende Türkiyede renklendirilmiş olabileceği izlemini oluşturdu. Yanılıyor da olabilirim tabii; "Renklendirme"den kasıt renkli klişelerin ayrılması, oluşturulması da olabilir.
Ayrıca o tarihlerden kalan bir dergide düzgün bir künyeye rastlamak da şaşırtıcı oldu. Yayıncısı eseriyle gurur duymuş olmalı.

Renkli_Teksas_004_002.jpg

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,776
Renklendirmenin Samim Utkun tarafından yapıldığına dair söylentiler de var sevgili scanfan

Ama künyede, renklendiren olarak Dr. Hakkı Yenigün'ün sahibi olduğu Yenigün Reklam açıkça belli edilmiş

Yani her halükarda renklendirme Türk işi:)

Ceylan Yayınları bu seriyi prestijli olarak kabul etmiş. Künyede ilk kez çeviri yapan kişinin de ismi zikredilmiş

Öte yandan kaligrafinin de Vehip Sinan ustaya ait olduğu yazılmış. Yani 4x4 bir künye olmuş:)

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
265
1,450
Renklendirmenin Samim Utkun tarafından yapıldığına dair söylentiler de var...

Eğer renklendirmeyi Samim Utkun yaptıysa niye kapaklarında her daim kullandığı yumuşak geçişli pastel tonlu renklendirme kullanılmamış acaba?
Konunun uzmanı değilim ama bana da adı geçen reklam şirketinin yaptığı renklendirme gibi geliyor. Ama değindiğiniz gibi son tahlilde tamamı bize
ait bir çalışma, ne güzel...

Keşke yazar-çizer vb bilgileri içeren bu tür künyeleri her yayında bir alışkanlık haline getirselerdi. Ama olsun, meraklı afacanlar olarak kendi ürettiğimiz cevaplarla
hayal gücümüzü az genişletmedik vakti zamanında, eh bu da az-buz bir kazanım değildir hani. :)

Çok teşekkürler.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,166
Benim bilgilerime göre, bu seri değil, ama 1975 yılında basılan büyük büyük boy seri rahmetli Samim Utkun tarafından renklendirilmiş. Bu seridekiler atölye işi.

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,187
Muhteşem bir paylaşım. söylenecek her şey söylenmiş.
Bize yalnızca teşekkür etmek kalmış. Saygılarımla.

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
388
9,653
İstanbul
O kadar sevmişiz ki 1965 yılında kendimiz renklendirmişiz Renkli Paylaşım için çok teşekkür ederim Haluk Abi ellerine sağlık