Yeni Teksas Kitap - 089 (20.12.1962)

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
mnV3ms2.jpg

Bu sayıda ilginç bir durum var.
Umarım aydınlatabiliriz.
Basım tarihi gördüğünüz gibi 20.12.1962 olarak görünüyor
ama Yeni Teksas Kitap olarak adlandırılan ilk serinin başlangıç tarihi
1964. Fiyat 75 kuruş, kapak şablonu uyuyor ama tarihte bir sorun
var gibi. 1966'da başlayan seriye de uymuyor. Büyük olasılık 1964 serisi ama anlamadım ben bir şey.
Benim aklıma gelen şu: Tarih yanlış yazılmış.
Başka bilgi veren olursa çok sevinirim.

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,069
Bursa
Bakunin dostumuz harika paylaşımları ardı sıra gönderiyor. Kapak üzerinden konuşacak olursak 4 seriye ait olduğunu görüyoruz. İçerik tarihine bakıldığında kapak hatalı kalıyor. Büyük olasılıkla tarih yanlış kalıyor veya ikinci bir olasılık elde kalan sayıları tekrar kapaklanma yapılması. Konu hakkındaki daha net açıklamayı yeni tarama dönemde Teksas kısmındaki taramalarla arşiv incelemesinden sonra ortaya çıkartırız.Ppaylaşıma teşekkürlerimizi unutmadan arz edelim.

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
392
9,657
İstanbul
Yine yayınevlerinin üç kağıdını görüyoruz kapak değiştirerek tekrar yayınlama olsun kapak değişikliği bile bize altın değerinde Teşekkürler Bakunin eline sağlık

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,677
İstanbul
...
Bu sayıda ilginç bir durum var.
Umarım aydınlatabiliriz.
Basım tarihi gördüğünüz gibi 20.12.1962 olarak görünüyor
ama Yeni Teksas Kitap olarak adlandırılan ilk serinin başlangıç tarihi
1964. Fiyat 75 kuruş, kapak şablonu uyuyor ama tarihte bir sorun
var gibi. 1966'da başlayan seriye de uymuyor. Büyük olasılık 1964 serisi ama anlamadım ben bir şey.
Benim aklıma gelen şu: Tarih yanlış yazılmış.
Başka bilgi veren olursa çok sevinirim.
...

Sevgili palio68 üstadımızın verdiği ve aşağıda alıntıladığım bilgilere dayanarak kitabın tarihinin doğru olduğunu düşünüyorum. Kitabı bu nedenle 2. seriye kaydırıyorum. Yani "Yeni Teksas Kitap" ismine 4. seriden başka bir de 2. serinin 70. sayıdan itibaren olan bölümü sahip.

Teşekkürler, Kaptan.

Not: Çok özletme kendini. :)

2. Seri / 1959

2C98SI.jpg

TEKSAS ÖZEL

32 sayfa, 60 kuruş, olarak piyasaya çıkan Teksas özel, yayınını düzensiz aralıklarla sürdürdü.
69. sayıdan sonra Teksas Yıllık'ta devam etti. Önceden basılan 70 sayıdaki "özel" ibaresi örtülüp,
başına daktiloyla "Yeni" kelimesi eklendi. 71. sayıdan itibaren Yeni Teksas Kitap adıyla sürerek 105. sayıda bitti.

TEKSAS YILLIKLARI
Erdoğan Egeli'nin kurduğu Ceylan Yayınları 1960 yılında 5. yaşını doldurması nedeniyle bir yıllık çıkardı.
112 sayfa ve fiyatı 5 lira olan bu özel sayıda çizgiromanların yanısıra yayınevi ile İlgili bilgiler bulunuyordu

"Ceylan Yayınları müessesesi nasıl çalışır?" başlığı altında kitapların hazırlık aşamasından baskı,
cilt dağıtım ve iade bölümlerine kadar birçok bilgi fotoğraflarla anlatılıyordu.

Yıllıkta ayrıca Bir Atın Hikayesi, Dağda Fırtına adlı kısa hikayeler, Teksas, Tom Miks, Kinowa'nın
ilk sayılarının yanısıra Pov Vov Smith ve Gizli Şerif'in çızgiromanları da yer alıyordu.

Ertesi yıl çıkan Teksas Yıllığı öncekinden daha farklı idi. 64 sayfa olarak çıkan bu yıllık o anda
devam eden Teksas özel (69) serilerinin Yeni Kitap adıyla sürmesine köprü vazifesi gördü.