Teksas - Ceylan Yayınları (16. Seri 200 kuruş) - Sayı 20 (13.10.1975)

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
1DlOyN.jpg

Sevgi ve saygılarımla...

52308R.gif

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Ne ilginç kapaklar çizilmiş; içleri aynı olsa şu kapaklar bile ayrı bir alem!.. Sayın sarkomer sağolun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 Şub 2010
15,006
543,642
1975 yılında yayınlanmış bu serinin kapağı, benim bildiğim Samim Utkun kapaklarına benzemiyor. Samim usta ya o yıllarda çizgisini değiştirmiş veya daha önce de yürüttüğüm bir tahmine göre yardımcı çizer istihdam etmiş diye düşünüyorum. Nitekim arka kapaktaki Tommiks konulu çizim de Samim ustanın imzasına rağmen ben benzetemedim.

İçeriğinde ise Blek'imizin en sevdiğim maceralarından birisi olan Akbat macerasından bir kesit var. Çocukluğumdan beri gönlümde yer etmiş maceralardan. Blek'in kendi çağının bana göre tarihi olması bir yana kendi çağından da çok eski olan üstelik bir Avrupa kavmi olan Viking kalıntısı bir savaşçı topluluğunda geçen nefis bir öykü.
Biliyoruz ki, Tommiks maceralarıyla Blek maceraları arasında özellikle ilk dönem maceraları arasında bir paralellik vardır. Tommiks'de de benzer bir macera vardır.

Maceradaki her bir kareyi ezbere bilmiş olmam, ilk kez okuyormuş gibi tad almama mani değil, hatta daha büyük bir dikkatle, zevkle okuyorum ve öyle oldu.

Dikkatimi çeken şey ise, daha eski tarihli Ceylan Yayınlarında hiç rastlamadığım kadar balon yazılarındaki imla hataları oldu. Demek ki, 1975 li yıllarda Ceylan Yayınları düzeltmenleri eski yıllardaki düzeltmenler kadar özenli çalışmamışlar veya Ceylan Yayınları kaliteli personel istihdam etmemiş. Bu da Ceylan Yayınlarının kepenk indirmesinin işaretlerinden olsa gerektir.

Düzenleme ise her zamanki gibi süper kalitesiyle; sarkomer hocamızın bilinen özen ve titizliği ile göz alıyor...
Teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Teksas. Kapağı görmek bile insanı heyecanlandırıyor. İçindeki dehlizi keşfetmek için indirmek lazım. Teşekkürler dostum.

Profesör'e not: Haluk abi, kapakta Samim Utkun imzası görülmekle birlikte bunlar aşina olduğumuz çizgiler. Yani kesinlikle Samim Utkun.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Değerli yorumlarla daha değerlenmiş
kitap için teşekkür ederim üstadım.
Tam benim çocukluğuma denk gelen
yıllar, muhtemelen en çok okuduğum
seriler bunlar ve sonrası.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Kendine özgü şık bir kapağa sahip bir sayı daha. Bu arada içindeki macerayı 1981 ya da 1982'deki Ceylan serisinde okumuştum. Haluk abi kadar olmasa benim de hala bazı kareleri aklımdadır..

Son olarak; kapakta Bleğin yüzü, biraz amiyane olacak ama travestiye benzemiş.. :)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,875
Teksas'sız bu paylaşımlar olmazdı.
Birbirinden değerli güzel paylaşımlar.
Teşekkürler hocam.
Eline sağlık.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
Değerli paylaşımlarınız için teşekkürler sarkomer hocam.

E5rQ68.jpg
D4Bo2O.jpg

sitemizde önceden 20.seriye ait paylaşımlar yapılmıştı 10 ve 11 sayı paylaşımlar sanırım zamanın azizliğine uğramış.
11 sayı nadir üstadımızın bilginize.