Amazing Spiderman #1 (1963) (Renkli) (Çeviri & Balonlama)

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,453
7,965

1962 yılında Amazing Fantasy adlı bir seri yayınlanıyordu. Seri okuyucular arasında fazla beğeni alamadı. Bu nedenle 15. sayıda bitirilme kararı aldı. Örümcek Adam karakterini oluşturan Stan Lee'nin ifadesiyle son sayı olan 15. sayıda Örümcek Adam karakterini tasarlayıp (ya tutarsa mantığıyla) yazmıştı.

Böylece Örümcek Adam'ın ilk sayısı 1962 yılında Amazing Fantasy (adlı derginin) (15.) sayısında yayınlanmıştı.

Ardından bu karakter okuyucular arasında çok beğenilmiş ve bir çok olumlu yorumlar almıştı.

Çok beğenildiği için 1 yıl sonra (1963)'de sadece Örümcek Adam'ın maceralarının konu alacağı bir seri başlatılır. (Amazing Spiderman serisi) (Bu seri günümüzde 850. sayısında)

Amazing Fantasy'nin 15.sayısı (Örümcek Adam'ın nasıl bu güçleri elde ettiğinin anlatıldığı sayı) daha önce bir çok kez yayınevleri, çeviri siteleri ve Çizgidiyarında tercüme edilip yayınlandığı için,(bu ilk sayıyı forumda aratanlar kolaylıkla bulabilir) tercümesini es geçmeyi ve Amazing Spider-man serisinin ilk sayısını (genel sıralamada 2.sayı oluyor) çevirmeyi daha uygun buldum.
Çünkü ilk sayı olan (Amazing Fantasy'nin 15.sayısında sadece kökeni hakkında bilgi verilmişti ve herhangi bir düşmanla savaşmamıştı.)

Fakat Amazing Spiderman'in bu paylaşacağım ilk sayısında Örümcek Adam hakkında bir çok bilgi veriliyor, diğer kahramanlarla iletişime geçiyor ve düşmanlara karşı savaşıyor.

Türkiye'de şuana kadar hiçbir yerde bu ilk sayı renkli olarak yayınlanmamıştı. Sadece Gerekli Şeyler Yayıncılık (Klasik Spiderman Cilt 1)'de bu sayıyı siyah beyaz olarak yayınlamıştır.

Tercüme yaparken monotonlaşmış ifadelerin yerini mizahi cümleler, kalıplar ve deyimler ile değiştirdim. Bilhassa Bilka tercümelerini esas almaya çalıştım. Eksik ve hatalar için affınıza sığınıyorum.

Ekstra olarak 1 hikaye daha eklenmiştir. 2 hikayeden oluşuyor.

TBv84A.jpg

UznorQ.jpg

Link:

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Örümcek Adam Bilka yayınlarıyla gönlümüzde taht kurmuştur.
Çizgi kalitesi ile eşsizdi.
Biz Örümcek Adam'ı siyah beyaz sevdik.

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490
http://www.cizgidiyari.com/forum/ceviri-ve-balonlama/82659-ilk-kapak-ceviri-ve-balonlamam.html

Bu sayı altı yıl önce Burintho isimli üye tarafından çevrilip forumda yukarıdaki link'te paylaşılmıştı. Bu paylaşım zannedersem bu sayının, Gerekli Şeyler'i saymazsak, ikinci farklı çevirisi oluyor ama açıkçası başka bir grubun bu sayıyı geçmişte çevirip çevirmediğinden de tam emin değilim. O açıdan "Türkiye'de şuana kadar hiçbir yerde bu ilk sayı renkli olarak yayınlanmamıştı" ifadesi pek doğru sayılmaz.

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,453
7,965
http://www.cizgidiyari.com/forum/ceviri-ve-balonlama/82659-ilk-kapak-ceviri-ve-balonlamam.html

Bu sayı altı yıl önce Burintho isimli üye tarafından çevrilip forumda yukarıdaki link'te paylaşılmıştı. Bu paylaşım zannedersem bu sayının, Gerekli Şeyler'i saymazsak, ikinci farklı çevirisi oluyor ama açıkçası başka bir grubun bu sayıyı geçmişte çevirip çevirmediğinden de tam emin değilim. O açıdan "Türkiye'de şuana kadar hiçbir yerde bu ilk sayı renkli olarak yayınlanmamıştı" ifadesi pek doğru sayılmaz.

O cümlede hiçbir yayınevi tarafından renkli olarak yayınlanmadığını anlatmak istemiştim, (amatör çevirilerden bahsetmedim zaten) Çünkü yayınevleri tarafından renkli yayınlanmışsa, yine amatör olarak çevirisinin renkli yapılıp paylaşılması telif konusunda sıkıntı oluşturuyor diye biliyorum.

Ayrıca Burintho isimli üye sayının sadece kapağını çevirmiş.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,743
İstanbul
Çalışmaya ancak göz atma fırsatı bulabildim. Balonlamayı da, kullanılan dili de çok başarılı bulduğumu söylemem lazım.

Fırsat ve motivasyon bulabilirseniz yeni çalışmalarınızı da görmeyi çok arzu ederim doğrusu.

Teşekkür ederim.

adamwarlock

Yeni Üye
20 Kas 2020
19
28
Ellerinize, emeklerinize sağlık. Benim gibi bir Marvel ve Spider-Man fanatiği ziyadesiyle memnun oldu sayenizde.

fahrihann-990

Kıdemli Üye
15 Kas 2021
151
196
(Bu seri günümüzde 850. sayısında) demişsin, yani devam ediyor ama bu serinin 850 önceki sayıları TR de basılmadı mı veya Bilka yayınlarının yayınladığı 183 sayı bu seriden miydi?

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,453
7,965
(Bu seri günümüzde 850. sayısında) demişsin, yani devam ediyor ama bu serinin 850 önceki sayıları TR de basılmadı mı veya Bilka yayınlarının yayınladığı 183 sayı bu seriden miydi?

850'den önceki sayıların bazıları Türkiye'de basıldı. Evet, Bilka yayınları da bu seriye dahil.

850 sayının yaklaşık olarak tercüme edilen kısımları:

(1-43 arası sayıları) Gerekli Şeyler tercüme etmiştir.
(88-92 arası sayıları) Marmara Çizgi tercüme etmiştir.
(100-388 arası sayılarını) Bilka tercüme etmiştir.
(484-497 arası sayıları) Arkabahçe tercüme etmiştir.
(525-545 arası sayılarını) Hoz Comics tercüme etmiştir.
(546-688 arası sayılarını) Marmara Çizgi tercüme etmiştir.