Yeni bir Teks Evreni.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Acaba Teks,farklı bir şekilde yeniden ele alınsa nasıl olurdu?Lilyth bu kadar erken ölmese,Teks'in ailesi daha çok ele alınsa?Tarla süren,sığır
güden Teks,Tiger Jack bir Navajo reisi olarak Teks'in karşısında.Evli
Kit Willer.Mefisto ile işbirliği yapan El Morisco?Mavi ceketli bir subay
olarak Teks.Kanundışı Teks'in peşinde şerif Kit Karson?İşte size ilginç bir konu.Teks tutkunları bunlara ne derler acaba?Bana hepsi de kabus gibi geliyor.Teks'in tılsımı bozulacak diye ödüm kopuyor!

12 Şub 2010
15,006
543,776
Akşam yemeklerinde ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçın sevgili dostum

Böyle kabusları görmezsin

Şimdi benim de aklıma düşürdün kabusu

Ama İtalyanlar akıllıdır, Amerikalıların uçukluklarına kapılmazlar

Önce İtalyan Tex hayranları Bonelli'nin başına geçirirler o evreni:D

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
265
1,450

...Ama İtalyanlar akıllıdır, Amerikalıların uçukluklarına kapılmazlar...

Tom-Suzi çekişmelerinin ve kıskançlıkların yaşandığı, olaya Konyakçı ve Doktor'un da dahil olduğu Kulver kalesi
içinde geçen bölümler hiç bitmesin isterdim. Ama Albay ne yapar eder bi' görev kitler, tadı da damağımızda kalırdı.:)

Doz konusunda oldukça işin ehlidir İtalyanlar, bünyeye neyi ne kadar zerk edeceklerini gayet iyi bilirler. :)

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
TekS Willer'i biraz yaşlandırıp 1900 başlarına taşıyıp, banka soyguncularının peşine düşürürlerse, otomobile binmiş bir Teks okumak ilginç olabilir. Şöförlüğünü de Kit'in oğlu Pit yapabilir mesela.

Yine Teks willer'i biraz yaşlandırıp amerikan ordusunda subay yaparak Amerika-İspanya savaşında (1898) savaştırmak mümkün olabilir. Mayıs 1898 de Manila'yı alan Amerikan birliklerinin başında ya da saldırı gücünde aktif rol alan General ya da Albay Teks Willer, neden olmasın!

Ayrıca Jesse James, Butch Cassidy gibi gerçek kişilerle beraber geçen maceraları da ilginç olabilir, bu konuda emin değilim, belki de hatırlayamadığım bir macera vardır, buna benzer.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,623
hiçbiryerde :)
:Ğ:Ğ:Ğ
Romeo Juliet,
Ferdi ile Şule pardon Ferhat ile Şirin vb
için de böyle farklı devam hikayeleri
kurgulanmış, tabii ki sizin de düşünmek
bile istemediğiniz gibi, kabus gibi, sıradan
hayat hikayeleri yazılmıştır hep...
Asıl kabus olan bizim hayatımızda 'umut' la
beklediğimiz maceraları genellikle yaşayamayacağımız gerçeği:D
Bu gerçeği kabullenip maceradan maceraya
koşuyoruz kahramanlarımızla biz...

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Nadir Bey Butch Cassidy,Sundance Kid ile ilgili Teks macerası Karakoç
fasikül Teks 32-33 ve Oğlak Klasik Teks 60-61 sayılarda yayınlanmıştı.

12 Şub 2010
15,006
543,776

Doz konusunda oldukça işin ehlidir İtalyanlar, bünyeye neyi ne kadar zerk edeceklerini gayet iyi bilirler. :)

Sayın NewLand 'ın değindiği konu, Yıldırım Örer usta ile yaptığımız sohbeti çağrıştırdı.

İtalyanlar için yaptığı bir çizimi, hiç tereddütsüz hemen geri göndermişler ve bazı kareleri nasıl çizmesi gerektiğini adeta dikte ettirmişler.
Yani Bonelli editörlüğü, bizim eski TRT Denetim Kurulu gibi çok sıkı kuralları, prensipleri olan bir yayın grubudur.

Benim yeni gözlediğim ve bildiğim tek istisna, Serpieri'nin TEX 'idir.

"Kahraman ve Efsane" albümünü yaptırdıkları Serpieri'ye hiç bir editoryal kuralı uygulamamışlar ve onu serbest bırakmışlardır. Bu da, Serpieri'nin şöhretinden kaynaklanmıştır.
Bu albüm oralarda fırtınlar kopardı, epey gürültüye sebep oldu.
Serpieri'den başkasına böyle bir tolerans göstereceklerini sanmıyorum.

Madem konu buraya geldi; Serpieri'nin Kahraman ve Efsane'si hakkında, onu okuduktan hemen sonra ve hiç bir bilimsel kaygı gütmeden karaladığım bir eleştiriyi, hiç bir düzeltme yapmadan aşağıya alıyorum :

TEX – KAHRAMAN VE EFSANE (PAOLO ELEUTERI SERPIERI)
Serpieri’nin ne kadar ünlü bir çizer olduğu veya şöhreti umurumda değil. Ben ne resim eğitimi gördüm, ne de resim uzmanıyım.
Bir çizgi roman okuyucusu olarak düşüncemi serbestçe söylemem gerekiyorsa, Tex dahil tüm karakterler sanki birer robot gibi çizilmiş.
Tex maceralarında veya başka çizgi romanlarda, konuşmalar ile çizgiler arasındaki uyum, bu çizgi romanda yok. Çizgilerde hareket ve kıvraklık yok… Yüz ifadeleri de hep aynı donuklukta…
Yani çok ateşli bir konuşmaya karşın çizgilerde o hareket yansıtılamamış. Çizgiler, rahatsız edici bir oranda donuk ve sanki kuklalar oynuyor.
Hikaye güzel
Ama 43 sayfa yerine en az 150 sayfada çizilmeliydi: Belki de daha fazla olmalıydı. Çoğu balonların en az üçe, dörde bölünmesi ve ona uygun resimlerin çizilmesi gerekiyor.
Bu haliyle balon yerine ilkçağ çizgi romanlarındaki gibi resim altına bol yazılı resimli romana benzemiş.
Eğer bunlar olmasaydı, Tex’in Tex’e benzememesini, heybetten yoksun ve minyon olmasını veya uzun saçını önemsemeyecektim.
Bonelli editörlüğünde her hangi bir Tex çizerine bu öykü yeniden çizdirilirse bence daha iyi olur.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Değerli caretta teks hala bugün yayınlanıyorsa bence varolan formatı yüzünden italya da 650 li sayılar da yanılmıyorsam ve hala siyah-beyaz ben format değişikliğinde italyan okuyucunun çok sert tepki vereceğine eminim her ülkenin insanı bizim gibi koyun değil.Ayrıca texin ben yaşlanmış halinin pek çizileceğini sanmıyorum malum onlar yaşlanmazlar.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
Taytlı bir Tex düşünmeye zorluyorum kendimi.:)
Veya bir motosiklet üzerinde dövmeli kollarıyla.
Yoksa barbarların arasında elinde bir baltayla hırsızlık peşinde.
Olmaz mı olur.:)

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,361
12,903
iskenderun-Hatay
Her kahraman kendi özellikleriyle benimsenip kabul görmüştür.Kahramanlara yeni özellikler eklemek sadece okuyucu kaybı ile sonuçlanır.Çünkü özellikle İtalyan fumetti türü okuyucuları yaşı 40 ve üzeri olanlar yeniliklere oldukça kapalıdır, tabii ben de bu gruba dahilim.Öyle ki Teks, Zagor, Mister No gibi çizgi romanların günümüz çizgilerine hala tam olarak alışmamış durumdayım.Okurken hormonlu Teks, Zagor ve Mister No ile karşı karşıya olduğum hissine kapılıyorum..

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,640
İzmir
İşte gözünü sevdiğim comics'i burada fumettiden çok önde.
Tex DC veya Marvel karakteri olsaydı çoktan bir çok alternatif evrende yukarıda saydığınız maceralara atlardı.
Nede olsa comics'te evren bitmez :D :D :D

Şaka bir yana ben Tex'i böyle sevdim. Böyle okumayı tercih ederim.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,078
Aman böyle kalsın marvel kahramanlarını öldürmek moda oldu,italyanlar böyle basit düşünmezler. :d

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,401
66,735
Karagümrük
Her kahraman kendi özellikleriyle benimsenip kabul görmüştür.Kahramanlara yeni özellikler eklemek sadece okuyucu kaybı ile sonuçlanır.Çünkü özellikle İtalyan fumetti türü okuyucuları yaşı 40 ve üzeri olanlar yeniliklere oldukça kapalıdır, tabii ben de bu gruba dahilim.Öyle ki Teks, Zagor, Mister No gibi çizgi romanların günümüz çizgilerine hala tam olarak alışmamış durumdayım.Okurken hormonlu Teks, Zagor ve Mister No ile karşı karşıya olduğum hissine kapılıyorum..

Sizinle tamamen aynı görüşteyim. Bırakın Tex'in farklı bir şekilde yeniden ele alınmasını, farklı çizerler tarafından çizilmesi bile beni bu çok sevdiğim kahramandan uzaklaştırıyor. Aynı durum Zagor ve Mister No için de geçerli. Ben Mister No okurken en büyük keyfi BIGNOTTI' nin çizdiği hikayelerden, Zagor okurken FERRI'nin ve son dönemlerde VERNI'nin çizdiği hikayelerden, Tex okurken de GALEP'in çizdiği hikayelerden alıyorum. Dediklerimin çizgi roman sanatı açısından hiç bir değeri olmayabilir ve bu da benim umurumda olmaz. Çünkü benim için önemli olan sevdiğim kahramanın, sevdiğim çizerler tarafından çizilen klasik hikayelerini bu can bu bedende oldukça keyifle okuyabilmektir.

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
yazdıklarınızı okurken john wayne in ilk dönem filmlerindeki zıpkın gibi. fişşek gibi ( allah rahmet eylesin savaş abi ) hali ve daha sonra son dönem filmlerindeki hali gözümde canlandı. bir an sırtım buz kesti. ürperdim resmen.
gözünde canlandıramayan arkadaşlar aynı şeyi marlon brando için düşünsünler. ( deri montlu, motorcu brando ve dr moro rolündeki brando örneğin )
hah işte tam da bu sebepten çr kahramanları yaşlanmamalıdır. onlar bizim olmak isteyip olamadıklarımızdır. içimizde birazı yaşayan ama tamamı sadece sayfalarda olabilecek karakterlerdir. onların yaşlanması bizim ölümlülüğümüzün suratımıza vurulmasıdır.
TAM DA BU SEBEPTEN ÇR KAHRAMANLARI YAŞLANMAMALIDIR.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Aslında bu dediklerinizin bir çoğu "satır aralarında" veya geri dönüşlerle-akşam karanlığında ateşin başında anıları anlatırken- zaman zaman dile getiriliyor. Tex'in yaşayamadığı aşkı, Kit üzerinden anlatmaya çalışıyorlar gibi geliyor bana...

rcihan71

Aktif Üye
24 Eyl 2009
354
710
Evet evet kesinlikle Tex 40'lı Carson ise 50'li yaşlarında devam etmeli :)
aksini hayal edemiyorum...bizim kuşak çizerler konusunda bile tutucu alışkın olmadığımız çizgiler bile bizi rahatsız ediyor.
Allahtan Tex çizerler konusunda bana göre şanslı.. mesela Zagorda ferri ve rahmetli donatelli dışında çizimini beğendiğim bana hah işte zagor okuyorum dedirtecek bir tek marco verni var.Ama Tex'de galep,letteri,nicolo gibi ustalar bu gözyaşı vadisini bırakıp gölgeler vadisine gitmiş olmasına rağmen Ticci,Fusco,Civitelli,Ortiz,Faraci,Marcello ve tabi ki Cladio Villa gibi çizimlerini zevkle okuduğum(uz) çizerlere sahip ve bence uzun yıllar daha sırtı yere gelmez..
Benim için Zagor'un donatellisi neyse Tex'in letteri'si de oydu,onların temiz ve net çizgileri okura sıcaklık veriyordu.Letteri den sonra belki biraz Civitelli bu kulvarda idare ediyor ama yeni nesil Zagor çizerleri bence tam birer facia ve İtalyada da Zagor tirajlarının düşmekte olmasının baş sebebi bu olsa gerek.
Tabi artık değişen kuşaklar ve Dylan Dog,Nathan Never gibi entellektüel düzeyi yüksek kalite yayınların tercihleri de bir etken olabilir.
Son tahlilde Allah daha uzun yıllar Nizzi,Boselli gibi dehaları ve müthiş Tex çizerlerini başımızdan eksik etmesin

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,166
Bu evrene her karakterini yaklaşık seksen iki kez alt üst eden bir Marvel Comics yeter :) Bonelli Editore öyle marjinal ve okurunu "çok" zorlayan hamleler yapmaz. En fazla Serpieri gibi çizgi stili klasik tarza göre oldukça farklı bazı ressamlara kırk yılda bir macera çizdirir, o kadar :) Onu da yeni okuyucu profillerine açılmak için yapar :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,645
11v71c3.jpg

Mesala çocuk ağlayınca Tex ne yapar?