caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
163.kartpostalda dostlarımız aile fotoğrafı çektiriyorlar.Teks en önde koltuğa kurulmuş poz veriyor.
Eh ekibin kupa asına da bu yakışır!Fotoğrafçı Timothy O'Sullivan.Orijinal 250-252.sayılar Villa'ya epey esin kaynağı olmuş.
"Batının Yalnız Adamı"adlı bu
uzun soluklu macera 186'lık Teks 56-61.sayılarda yayınlanmış.G.Ticci çizimi.
Kit Willer'in arkadaşı Tawasca 3 Apaçi tarafından öldürülür.Teks ve Tiger Jack da Kit ile birlikte O'Sullivan'a rastlarlar.
Fotoğrafçı Vahşi Batı'da dolaşarak ilginç fotoğraflar çekmektedir.Teks'e Panama'da bir kanal inşa edileceğini ve bir
bilim heyeti ve teknisyenlerin oraya gideceğini söyler.
Kit'e bu ekibe katılmasının iyi geleceğine dair Teks'i ikna eder.
Diğer resimde mekan Kolombiya'nın Cartegena kenti.Teks'in yumruğu ile ayakları yerden kesilen bir Kolombiya'lı subay.
Oğlunun bu uzak diyarlara gitmesine dayanamayan Teks gemi ile bilim ekibinin bulunduğu Cartagena'ya ulaşır.Oradaki
Amerikan konsolosu Teks'in ününü duymuştur ve özel olarak Kolmbiya ileri gelenleri şerefine vereceği resepsiyona Kit
ve Teks'i de çağırır.Orada haklarında İspanyolca konuşulan hakaret dolu sözlere dayanamayan Teks tıpkı Arizona'daki
bir saloonda olduğu gibi resepsiyonu dağıtır!
Villa'nın kartpostal koleksiyonunda bu ilginç maceradan başka enstantaneler de var.Onlardan da bahsederiz...

tex163kxk.jpg

tex164.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 Şub 2010
15,006
543,589
186 lık Teks'de okuduğum bu macerayı daha sonra dostlarımızın balonlamasıyla renkli olarak okuduğumda resmen çarpılmıştım. Ceylan'ın o kötü baskılı siyah beyazından sonra renkler, çizgilerin ne kadar güzel olduğunu ortaya çıkarmış, bir çok karenin tablo gibi güzelliğini tüm haşmetiyle ortaya koymuştu. Arka arkaya iki kez okudum renkli olarak ve resimlerine uzun uzun daldım.
Hatırlatman iyi oldu sevgili caretta. Renkli olarak bir kez daha okumalıyım bu vesileyle.

Bu güzel konuyu açtığın için ve devamının geleceğini bildiğim için teşekkür ediyorum.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs

046 numaralı bu poster bir Mefisto macerasına işaret ediyor.Kartpostalda Tibet rahibi Padma'yı görüyoruz.Mefisto,39-40 sayılı
Altın Teks'lerde çölde Tiger Jack tarafından vurulduktan sonra ölüme terkedilmiştir.Ne var ki Padma,Mefisto'yu bularak
tedavi eder.
Çinlileri himaye adı altında bir örgüt kurarak haraç toplarlar.Ama Mefisto'nun intikam hissini öğrenen Padma
tedirgin olur.Doktor Fiesmot sahte adıyla Mefisto,Teks ekibinin en zayıf halkaları olan Kit ve Karson'u kolayca ele geçirir.
Kendisine eski müttefikleri Hualpai yerlileri de yardımcı olur.Gerek Mefisto,gerek oğlu Yama Teks ekibine karşı daima
bir örgüt ile mücadele ederler.Voodoo tarikatı müridi zenciler,Aztek soyundan gelen yerliler,Çinliler,Hualpai yerlileri,afyon
kaçakçıları v.s.Mefisto hep aynı hatayı yaparak Teks'i yakalamayı en sona bırakır.Bu da yenilmesine yol açar.
Aralarında geçen şiddetli bir tartışma sonucu Mefisto,Padma'nın ölümüne sebep olur.Aslında ölmeyen Padma Teks ile
irtibat kurar ve zıvanadan çıkmış Mefisto'yu durdurmaya karar verir.Maceranın sonunda Padma,Mefisto'nun zihnine korkunç
halüsinasyonlar göndererek onu çıldırtır.
Bu macera Altın Teks 78-80 sayılarda ve fasikül Teks'lerde 147-152.fasiküllerde yayınlandı.78'lik ciltlerde 35-37.ciltler.
Bu macera Mefisto'nun 3.kez ortaya çıkışı.Bu maceradan sonra 2 kez Mefisto,3 kez de oğlu Yama Teks'in karşısına
çıkacaklar.

file

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs

0137 numaralı kartpostal "Santa Cruz" macerasından esinlenerek hazırlanmış.Orijinal 215-217 sayılarda yayınlanmış bu
Ticci çizimi macera benim en sevdiğim Teks maceralarındandır.18 6'lık Teks 14-16 ve 69'luk Teks 6-9 sayılarda yayınlandı.
Meksika'da fakir bir misyona yolları düşen Teks ve Karson ,Santa Cruz manastırının esrarengiz hazinesini aramaya
gidip dönmeyen peder Marcos'tan haberdar olurlar.Peder,Pepe ve Jose Cardenas tarafından hazineyi bulduktan sonra
manastır mahzenine diri diri gömülmüştür.Gece orada konaklayan dostlarımızdan Teks'e rahibin ruhu görünür ve
iki vicdansız kardeşin El Paso'ya yerleştiklerini söyler.Santa Cruz hazinesi ile birisi bar, diğeri çiftlik sahibi olmuşlardır.
El Paso'ya gelen Teks ve Karson iki kardeşin maskelerini düşürürler.Teks tarafından yaralanan Pepe korkunç bir vicdan
azabı çekerek herşeyi itiraf eder.Kardeşi ise bir sığır sürüsünün altında ezilir.
Kurgusu çok güzel,sürükleyici,ibret verici finali ile çok güzel bir maceradır.Hele çizen de Ticci olunca!

file

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,365
Çok hoşlar, tabi açıklamalarda çok güzel. Bir kaç tane de benim elimde böyle karpostallardan var, yüklememi istermisiniz, konu sonlanacağı zaman sizde yoksamı atayım?

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
gandor 08 dostum sağol.Bende kartların tümü var.Yorumlarını yazmak için maceraları
tekrar okuyorum.Kartların hangi maceralardan esinlendiğine dair tesbit edemediklerim var."Santa Cruz"macerasının Daltas dostumuz tarafından forumumuza renkli olarak
kazandırıldığı notunu da düşeyim...

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs

Çizgi Düşler Klasik Seri'de 17.sayı yayınlandı.Bu kitaptaki maceralardan iki
kart paylaşmıştık.18.sayıda Nicolo çizimi "Dört Azılı Haydut"adlı kısa macera
sona erecek.Orijinal 203-207 sayılara yayılmış olan bir Fusco çizimi başyapıt
tam 37 yıl sonra Ay Barka çevirisi ile Türk okurlarıyla buluşacak.
"Great Falls Misyonu"adlı bu uzun soluklu Kanada macerasını sıkı
Teks okurları "Kanadalı Asiler"adından bir yerlerden hatırlayacaklar.Evet
Çetin Karakoç Süper Teks yayınının 1977 Kasımında sona ermesiyle
Bülent Hazer İnter Teks adıyla bu macerayı yarıda kalmış olarak
yayınlamıştı.Kötü baskı,kötü çeviri,kafa karıştıran yayınları ile bu
İnter Neşriyat Yayınları ancak bir macerayı "Kartal ve Yıldırım"
(orijinal 207-209) o da çok kötü bir çeviri ile yayınlamıştı.
Maceramız hakkında fazla ipucu vermeyeyim.Meraklıları
kitap çıkınca satın alıp okusunlar.Bu başlıkta son paylaştığımız
kart da bir Kanada macerası.Yine bir kızılderili isyanı sözkonusu.
Kadim dost Jim Brandon artık yüzbaşı olmuştur.Bu macerada
hain kırmızı ceketli çavuş Donovan var,Pierre Groudet (Koca Ayı)
var onun kuzeni vaız,sahte peygamber Roger var.Bu saydığım isimler
sizlere Renkli Teks 2 ve 3.sayıları hatırlatmıştır.Renkli Teks 2.sayı
olan "Sisteki Haydutlar"macerasında da "Ayı Amca"vardı.Renkli Teks
3.sayı "Beyaz Büyücü"de bir sahte peygamber vardı.Bu iki macera
da Kanada'da geçiyor.Artık bu eski macera bu renkli sayılara
esin kaynağı olmuş diyebiliriz.
Bu uzun maceraya Villa tam 6 kart ayırmış.Macerayı okurken kartların
esinlenildiği karelere rastlayacaksınız.

file
file

file
file

file
file

İyi seyirler.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,844
136,645
Kartlar bana göre kitaplar kadar değerli ve anlamlı.
Paylaştığın için teşekkürler üstadım.
Harika bir açıklama ve kartlarla görsel şölen olmuş.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Ertuğrul dostuma paylaşımı için teşekkür ederim.Biz bu maceranın tamamını daltas dostumuz sayesinde okumuştuk.Bu vesile ile ona da
teşekkür ediyorum.
Yazının bir yerinde önce paylaşılan bir karttan söz ediliyor.Bahsettiğim kart 5 numaralı kart.Oğlak Altın Seri'de yayınlanan
10.sayıdaki Kanada macerası.Hani Teks'in rangerliğe geri dönüşü ve
Çavuş Jim Brandon'la tanıştığı ilk macera.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs

Villa Kartları ve Teks Maceraları:
Bu başlıkta seçtiğim iki kart orijinal 236-239 sayılara ait.Elk City’e sahte Ted Hawkins
İsmi ile gelen Teks,öldürülen ranger arkadaşı Burt Keller’in katilinin peşindedir.Sandy Donaldson sahte adını kullanan Burt,bir gümüş hırsızlığını soruştururken öldürülmüştü.
Central Mining Company’ye fedai olarak giren Teks hırsızlık çetesini çökertir.Güneyli teğmen
Danny de bu seferki soygunun içindedir ama o da vurulur.Soygunları düzenleyen Rigby ailesinden de iki kişi çatışmalarda ölür.
Barda çalışan Kate Teks’i tanır ve ona Burt’un bir içki kaçakçılığı meselesini soruşturduğunu söyler.
İşin işine bu defa da Nelson ailesi girer.
Kaçak viski imal edip bir şebeke vasıtasıyla Kızılderililere satan
aile Teks’i başka kaçakçılara karşı silahşör olarak tutar.
Maceranın son kitabı olan “ Kartlar Açılır”adlı macerada gerçekten kartlar açılır.Kimliği deşifre olan Teks haydutların eline düşer.Haydutlardan yana görünen Elk City şerifi Zane Teks’e yardım eder.Kızılderili Wiyaka taraf değiştirerek Teks’in hayatını kurtarır.
Bu macera birbirine bağlı iki olayı anlatıyor.Bonelli senaryoyu ustaca uzatmış ve ranger cinayetini çok güzel sonuçlandırmış.Kaçma kovalama pek az.1-2 dövüş sahnesi dışında fazla aksiyon yok.Karakter çokluğu karmaşası yok.Çizer Nicolo çok güzel bir iş çıkarmış.Teks ‘i en yakışıklı çizen yazar bar kadınlarını,Nelson’ların gelini Stella’yı çok güzel çizmiş.Bir bölümdeTeks çok sıkı bir de dayak yiyor.
Bu macera 6 Ocak 1982-22 Şubat 1982 arasında Ceylan Yayınları 186’lık serinin 38-41
sayılarında yayınlandı.Yani tam 33 yıl önce.Ne kadar şanslıyız ki daltas bu güzel macerayı hem de renkli olarak tam çevirisi ile forumumuza kazandırdı.Ben bu macerayı elimde 186’lık serinin kitapları,ekranda indirdiğim daltas paylaşımı ile birlikte tekrar okudum.
Ceylan’ın eksik çevirisi,atlanan 1-2 kare de ortaya çıktı.
Bu macerayı indirip okumanızı hatta arşivlemenizi tavsiye ederim.

file
file

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,153
Caretta Üstâd,
Engin Tex bilginiz ve arşivinizle bu konuda kaynak gibisiniz.Siz olmasanız hangi kartın hangi maceraya ait olduğu hiç anlaşılamayacak.Aslında Bonelli Yayınevinin bunu kartların arka yüzüne basması gerekir. Bazı maceraları hatırlatmanız sayesinde dönüp okuyoruz.Sağolun.
Sevgiler&Selamlar.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Cruzado!
Villa kartlarından bu sefer seçtiğim macera orijinal 242-244 sayılar
olan “I Guerrieri Venuti Dal Nord”adlı 300 sayfalık macera.
Nolitta yazmış Galleppini çizmiş.
Bu macera 186’lık Ceylan Teks Serisi’nin 45-48 sayılarında
“Kuzeyden Gelen Savaşçılar”adiyla Nisan-Haziran 1982’de yayınlandı.
Paiute yerlisi genç Cruzado (alnında bir haç dövmesi var)bir grup
savaşçı ile Teks’in köyünü ziyaret eder.
Oldukça hayalci ve maceraperest ruhlu bir genç olan Cruzado
beyazlara karşı savaşmak,onlara zarar vermek peşindedir.
Teks’e de meydan okur ve dersini alır.
Kampa gelişinden rahatsız olan Teks,Cruzado ve adamlarından
şafakla birlikte kampı terk etmelerini ister.
Ne var ki adamlar giderken 12 kadar genç Navajo’yu da beraber götürürler.
Asi gençler civar çiftlikleri yakıp yıkarak,kervanlara ve posta arabalarına
saldırarak arkalarında kanlı bir iz bırakarak kuzeye doğru çekilmektedirler.
Defiance Kalesi yetkilileri işe karışırlar.
Karson girişimlerde bulunur ama kanlı eylemler sürer.
Kit ve Karson kaleye giderler ama orada tutuklanırlar.
Teks ve Tiger Jack kaçakların izlerini sürerler.
Rocky Dağlarında askerler tarafından kıstırılan
kaçaklar bir mağarada direnmektedirler.
Teks,komutan Walker’e genç Navajoları ikna edebileceğini söyler.
Tam Cruzado Teks’i vuracakken Navajolar ayaklanırlar ve kanlı
bir çatışmadan sonra Paiuteleri öldürürler.
Teks,Cruzado’yu sağ yakalar ve askerlere teslim eder.
Sağ kalan(bazıları yaralı)6 Navajo ile dağlık arazide,
zorlu kış koşullarında dönüş başlar.
Yakın bir kasabadaki bir grup haydut onlara pusu kurar.
Gayeleri,bu çeteden çok zarar gören kişilere
Kızılderilileri götürerek para sızdırmaktır.
Neticede Karson ve Kit yetişir ve onları kurtarır.
Kanlı çatışmadan sadece 1 genç sağ kalır.
Villa bu güzel maceraya tam 5 kart ayırmış.
İlk karta Fork Village’deki çatışma var.
İkinci kartta posta arabası saldırısında Teks ve Tiger’a
ateş etmeyen iki Navajo!nun korkunç sonu var.
Araba tekerleğine bağlanarak dayanılmaz işkenceler gören
genç Navajo Teks’e “Beni öldür Gece Kartalı.
Ölüm çok gecikti”diye yalvarır.
Yürek burkan bir sahnedir.
3.kartta çatışmanın son safhasında Cruzado Teks’e saldırıyor.
4.kartta karlar altında harap kasaba.
5.kartta da kanyonda pusuya düşüş sahnesi.

file
file

file
file

file

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Villa Kartpostallarında Teks Maceraları.
Bu başlıktan kartlarını ekleyerek hatırlattığım macera Oğlak Altın Teks 34-35
sayılarda yayınlanan orijinal “İl Totem Nel Deserto” “Çöldeki Totem”adlı fantastik macera.
Macera Kinova Teks 135’lik seri 93-97 sayılarda ve Çetin Karakoç Süper Teks fasikül serisi 22-24
sayılarda da yayınlandı.Gila çölünde gizemli bir yapıda Meksikalı Profesör Carmonas genetik
deneylerde dev boyutta pumalar üretmiştir.Çevreye dehşet salan bu korkunç yaratıklar kızıderilileri kaçırtmış ve beyazlara da korku salmaktadır.Profesör’ün yardımcısı Victorio Hermann’ın kardeşi Carlos,ağabeyini bulmak için bölgeye gelir ve Teks’e rastlar.Bu ıssız çölde bir imparatorluk yaratma hayali kuran çılgın bilim adamını durdurmak Teks’e düşecektir.
Vindex olarak da bilinen Profesör’ü dev Zumas yerlileri korumaktadır.Onlar da mı
Profesör tarafından bu boyuta mı getirildiler macerada net değil.Teks,10 tane kadar olan bu dev pumaları ancak dinamitle yok eder.Bir ara Teks ve Carlos Vindex’e esir düşerlerseler de Victorio tarafından kurtarılırlar.Maceranın finalinde Kit,Carson,Tiger ve Navajolar yetişerek Vindex’i öldürürler ve tapınağını yakarlar.
Macera,Türkiye’de tam 3 kez yayınlanmış.Büyük ihtimalle pijamalı seride de yayınlanmıştır.Bazı kareleri Samim Utkun’un “Kinowa Teks” kapaklarına konu olmuş.G.L.Bonelli-A.Galleppini üretimi bu macera Ağustos-Eylül 1963 tarihli.İlginç olan Ağustos 1963’de kitap olarak yayınlanan bu macera Ceylan Yayını Kinowa Teks’de mart 1963 tarihli.Bu da maceranın 32’lik bant olarak 1963 öncesi yayınlandığını gösteriyor.

file
file

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
file

Villa Kartlarında Teks Maceraları
Bu başlıkta paylaşacağım macera benim çok sevdiğim bir G.L.Bonelli-G.Ticci üretimi bir macera.Yıllar önce(1985)Ceylan 186’lık Teks Seri’si 14-16 ve 69’luk Seri 6-9 sayılarda yayınlandı.Bu ay yayınlanacak olan Çizgi Düşler Klasik Teks Serisi 24.sayıda bu macera tam 31 yıl sonra Türk okuru ile buluşacak.
Konuyu kısaca özetleyeyim.Meksika topraklarında dolaşan Teks ile Karson San Domingo adlı fakir bir köye uğrarlar.Kendilerini karşılayan rahip efsanevi Santa Cruz hazinesini aramak için iki Meksikalı ile yola çıkan Peder Matias’dan bahseder.Adı geçen Santa Cruz misyonu Güney Arizona’da sınıra yakın bir yerdeydi.Yine ünlü bir misyon olan St.Xavier (Apaçi Luçero’nun eğitim gördüğü misyon)e yakın olan bu misyon bir saldırı sonucu yıkılmış ve hazinenin akıbeti de meçhul kalmıştı.İşte Jose ve Pepe Cardenas biraderler ile Peder Mathias bu hazineyi aramak üzere yola çıkmışlar ve sonra sırra kadem basmışlardı.Bu konuyu araştırmak için yaşlı rahibe söz veren Teks ve Karson’u geniş bir coğrafyada zorlu bir mücadele bekliyordu.Silahların bir an bile susmadığı,acımasız çetelerin boy gösterdiği,Teks’in rüyasına giren Peder Mathias’ın ruhu,çaldıkları hazine ile kendilerine çiftlik ve bar satın alan Cardenas biraderlerin ibretlik sonu.Hangisini sayayım?Tam manasıyla bir başyapıt.
Bu metruk Santa Cruz misyonu Teks’in bir macerasında daha geçiyor.Oğlak Aylık Teks Serisi 175.sayıda ekibimiz tam kadro depremde yıkılmış San Joaquin misyonuna giderken Karson Santa Cruz misyonunu hatırlar.
Villa bu başyapıta sadece bir adet kart ayırmış.O da Peder Mathiasın Teks’in rüyasına girdiği sahne.Bu macera orijinal 215-217 sayıları kapsıyor ve Çizgi Düşler’in Ağustos 25.sayısında sona erecek.

Vergilius

Onursal Üye
25 Nis 2009
5,689
4,824
Sanki yeniden maceraları okumuş gibi oldum gizemlerin çözülmesi gibi bir şey çok güzel çalışma teşekkür ederim :)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,844
136,645
Teks hakkında bilgiler doyurucu.
Kartpostalla takviyeli olunca ayrı bir güzellik olmuş.
Teşekkürler üstadım.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs

Bu ay yayınlanan Çizgi Düşler 27.sayıda geçen ay yeni başlayan "Sasquatch"adlı
macera devam ediyor.G.Nolitta-E.Nicolo çizimi bu macera yıllar önce Ceylan 186'lık
Seri'nin 8-10 ve 183-186 sayılarında yayınlanmıştı.Ayrıca Daltas da bu macerayı
forumumuzda renkli olarak paylaşmıştı.Tiger Jack ve Teks'in birlikte görüldükleri
ender maceralardan.Klamath yerlileri için kutsal olan Sasqutch'ı yakalamak
isteyen bilim adamlarının ve adamlarının karıştığı ilginç bir macera.Nicolo,macerada
yine ilginç bir ayrıntıya yer vermiş.Hep çift tabanca kuşanan Teks,bu macerada tek
tabanca taşıyor.
Villa bu maceraya iki kart ayırmış.

file

file

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Oğlak Yayınları Klasik Teks dergileri ile birlikte bu Villa kartlarını hediye ediyordu.Çizgi Düşler de bu geleneği devam ettirdi.İnternette bu kartlar 214 adet(başka varsa da ben bilmiyorum!).Çizgi Düşler bu kartlardan 208.ciyi dergilerle birlikte verdi.Kalan 6 adedi ise bir türlü veremedi.Facebook sayfalarında da bunu hatırlatacağım.Bu kalan 6 kartı da okurlarına versinler.Umarım yayınevi yetkilileri veya onlara yakın birileri buradan da bu ricamı gözönüne alırlar...

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Uzun zamandır bu başlıkta hareket yok.Aslında ben "harekete geçmeye"hazırım da kartları yüklemeyi beceremiyorum.Çizgi Diyarı'ndan arkadaşlar bu kartlardan rastgele 10 tane numaralayarak yüklerlerse bu kartların atfedildiği maceraları hatırlarız.İnternette bu kartların yenilerini de gördüm;olabildğince kaydettim ama o kadar.Ne büyütmeyi,ne facebook yazılarını silmeyi,ne de foruma yüklemeyi bilmiyorum.Yardım edereniz sevinirim...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,365
Şöyle yapalımmı abi 1 den başlayarak yüklesek 2020 yılında tekrar yorumlansa kartlar.

Teks Kartpostalları Ve Açıklamaları - 2020 diye olurmu?

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Olabilir tabii ama Klasik Teks maceraları sıkıcı gelebilir.Ama olsun.2 numara olan "Satania"dan başlayarak bir deneyelim.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Evet Gandor 08 dostum konuyu açtı ve ilk 5 kartı yükledi.İtalya'da orijinal "Nuovo Risatampe" serisinde macera sonunda ve makasla kesilerek alınacak şekilde dağıtılıyorlar.Türkiye'de Oğlak Yayıncılık tarafından Altın Teks Serisi ile kartpostal olarak veriliyordu.Bu uygulamayı Çizgi Düşler Klasik Seri'de devam ettirdi ama uzun süredir bunu uygulamıyor.Nedeni de okuyucuların ilgi göstermemesi imiş.Halbuki bu kartlar Teks maceralarının macera sırasına göre hafızası.Üstelik Claudio Villa tarafından çizilmiş çok güzel enstantaneler içeriyorlar.İşte 1 numaralı kartpostal bu seriye start vermiş.Atı Dinamit'in üzerinde şahane bir Teks posteri.Elimden geldiğince bu kartların hangi maceralardan esinlenilerek çizildiklerini hatırlamaya çalışacağız.Pek tabii Çizgi Diyarı'ndaki Teks tutkunlarının yorum ve katkıları ile...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,365
1 nci kartpostalda merhaba derken yaşadığı yerde işlenmiş, tepeler, çöl ikliminde yetişen maki tarzı bitkiler, bbulutların güzelli ve kale.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,365

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
2.numaralı kartpostal Teks'in Satania ile olan mücadelesine işaret ediyor.Macera Oğlak Altın Seri 5.ciltte yayınlanmış.Pijamalı veya Kinova Teks serilerinden referans veremiyorum zira bu serilere ulaşmak çok zor.Ceylan Teks 186'lık Seri'nin 104-105 sayılarında da bu macera var.Macera,klasik Teks maceralarının güzel bir örneği zira California'nın Yuma kentini mesken tutmuş bir çete var ve reisleri de bir kadın.96 sayfalık kısa bir macera.Teks'in yanında Kit Carson da var.Henüz "ihtiyar deve"olmamış zira saçı,bıyığı,keçi sakalı henüz ağarmamış!Bar kadını kılığına girmiş Cora Gray aslında Satania'nın ta kendisi.Korkunç gorili Gombo'yu Teks ve Carson'un üzerine salması;maceranın finalinde nefretle yüzündeki maskeyi çıkararak uçuruma atlaması bu maceradan akılda kalanlar.Satania ile ilgili ilginç bir ayrıntı daha var.İtalya'da yayınlanan Aylık Teks Serisi'nin 705-707 sayılarında Satania geri dönüyor!Ama bu rahmetli Cora Gray'in kızı!

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,365
Asında kartpostalları kitaplaştırmak lazım, italyanlar üste bir miktarını yapmışlar. Bunu tüm kartpostallar içinde yapabiliriz. Bu konuya bi el atayım ben. Kafama göre bir dizayn yapayım bakayım becerebilecekmiyim.

Kartpostalları 6 lı guruplar halinde tex resimlerinin ilgili bölümlerine yapıştırmayı deneyeceğim veya öyle yapacağım.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Tıpatıp karelerden alınarak çizilmiyorlar.Ama maceralara aşina olan birisi tek bir kartpostaldan macerayı çıkarabliyor.Villa bu konuda çok başarılı.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,365
O zaman kafamıza göre takılabiliriz. Görsel olarak. Alt zeminde texs resimleri, western resimleri ağırlıklı üstüne kartpostalları dizayn edebilir ve birleştiririz. Sonucundada kitap ortaya çıkar.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
3 numaralı kartpostal hakkında aslında birşey yazmam gerekmiyor.Her Teks okuru,işkence direğine bağlı Teks'in,Navajolar'ın şefi Kırmızı Ok'un kızı Lilyth'le olan evliliğini bilirler.Süreç içinde Teks unvanlarına "Gece Kartalı"nı da katacak ve Navajoların beyaz şefi olacak.Kartpostaldaki sahne Oğlak Altın Teks 7.sayıda.4 numaralı kartpostalda ise "Puma Tanrı"macerasından esinlenerek çizilmiş.Genç Tiger Jack ile Teks'in ilk macerası.Yaqui yerlileri ile geçen bir macera.Büyücü kadın Yakua ve düzenbaz oğlu Toba'nın görüldüğü macera.Altın Teks 9.sayıda yayınlandı.5 numaralı kartpostal ise Teks'in ilk uzun soluklu maerasına işaret ediyor.Oğlak Altın Teks 10.sayıda başlayan macera 12.sayının 32.sayasında sona eriyor.Tam 362 sayfa süren bu maerada mekan Kanada.Kanada deyince de ilk akla gelen iki kadim dost Jim Brandon ve Gros Jean ile ilk tanışma.Kartpostaldaki enstantane Kinder Kalesi'ni kuşatan asi kızılderililer ile Kırmızı Ceketlilerin mücadelesine değiniyor.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Evet tam 3 yıl sonra sözünü ettiğim macera Mylos Kitap 3.sayı olan "Balmumu Maske"adlı macerada başladı.Mr.Doom adını kullanan bir elebaşı Los Angeles kentinde güçlü bir suç örgütünü yönetmektedir.Satania'nın Gombo isimli gorilinin yeni versiyonu da macerada unutulmamış.