Teks Özel Sayı 33

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Teks Özel Sayı 33 “Finnegan’ın Rangerleri”
Senaryosunu Mauro Boselli’nin yazdığı;çizimlerini Mario Rossi’nin yaptığı bu macerayı ilgiyle okudum.Kitabın başında Teksas Rangerleri hakkında ayrıntılı bilgiler veriliyor.Kahramanlarımız Teks,Carson,,Kit ve Tiger Jack yanılmıyorsam hepsi Teksas Rangeri.Teks ve Carson örgüt içerisinde ancak özel,gizli görevler üstleniyorlar.Macerada geçen Teksas Rangerleri Teks ve Carson’un tanıdığı,Meksika sınırında görev yapan özel birliğe mensup rangerler.Liderleri de Yüzbaşı Jed Finnegan.
Macerada isimleri geçen karakterleri de toparlayayım.Brooks,Doyle,Gutierrez,Ryan adlı rangerler Finnegan’ın adamlarından.Caine,Gus ve Rocky başka bir ranger ekibi.Torres ve Robledo bölgede faaliyet gösteren Comanherolardan.Milton Faver Fort Cibolo çiftliğinin sahibi.Ramirez,Milton’un Meksikalı kayınbiraderi.Taganas,Kangas Finnegan’ın Lipan Apaçi rehberleri.
Macera 3 Quahadi Komançisin ta Teksas’dan Arizona’daki Navajo rezervlerine gelişleri ile başlar.İlginç,aynı anda da inanılmaz bir iddialarını dillendirirler:Bir Komançi köyünün tüm halkı Teksas Rangerleri tarafından katledilmiştir.Teks,bu konuyu araştıracağına söz verir.Ama Teksas’da adeta dokunulmaz olan bu örgütü açıkça suçlamak hiç de akıllca değildir.Üstelik bölgede Robledo’nun liderliğinde Comancherolar da aktiftirler.Kit Willer Ranger örgütüne sızar.Amacı bu tatsız olay hakkında bilgi toplamaktır.Hatta Kit amcası ile bir kayıkçı kavgası çıkararak,Finnegan’ın ekibine katılır.Sözde babasının vesayetinden kurtularak bağımsız hareket etmektedir.
Teks ile Tiger Robledo’nun peşine düşerler.Yollarının üzerinde Teks’in baba dostu Milton Faver’in çiftliği vardır.Ondan da destek sözü alırlar.Yine civarda birkaç Comenhero’ya rastlarlar. Sağ kalan Torres,Robledo hakkında bilgi verir.Finnegan ve ekibi de Robledo’nun peşindedir.Onları da Carson ve ranger Caine ekibi vardır.Robledo’ya ilk ulaşan Teks ve Tiger olur.Finnegan ve ekibi Torres’in sığındığı bir çiftliğin halkını tümden katleder.Finnegan geçmişten gelen büyük bir nefret ile hem Komançilere;hem de Meksikalılara düşmandır.
Maceranın nefes kesen bir finali var.Teks,Tiger ve Robledo rangerler tarafından kuşatılırlar.Milton ve Kit Carson imdada yetişler.Çatışmada çok ranger ölür.Kaçmaya çalışan Finnegan ise Teks tarafından öldürülür.
Rangerlerin bu kanlı hesaplaşmasına,fanatik bir adamın peşinden giden ranger ekibine ben ilk kez tanık oldum.Onurlu,cesur,pervasız,gözünü budaktan sakınmayan bu adamlar nasıl bir çılgınlıkla katliamlar yapıyorlar,kan döküyorlar?Zaten bu toprakların eski sahipleri Komançiler ve Meksikalılar Teksas’da tamamen etkisiz hale getirilmişler.Barış antlaşması yapılmış,geçmişin deşetli olayları çok geride kalmış.Hala daha eski kabuk bağlamış yaraları kaşıyıp,kriz yaratan kişiler-ranger bile olsalar-Teks Willer adaleti ile kaçınılmaz olarak yüzleşiyorlar…

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Hayır Ahmet Bey.İtalyancası var.Çizgi Düşler Yayınevi tarafından bir hafta önce yayınlandı.Maceranın genişçe bir özetini verdim.Umarım "spoiler"vererek satın almayı düşünenlerin hevesini kırmamışımdır...

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,166
7,946
Hayır Ahmet Bey.İtalyancası var.Çizgi Düşler Yayınevi tarafından bir hafta önce yayınlandı.Maceranın genişçe bir özetini verdim.Umarım "spoiler"vererek satın almayı düşünenlerin hevesini kırmamışımdır...

Hayır değerli dostum. Aksine çok iyi etmişsiniz.
Bu kısa ve güzel özetlemeniz sanırım birçok kişiyi kitabı almak için heveslendirecektir.

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,843
Navajo Köyü
Çok teşekkür ederiz Teks hakkında bu kadar bilgi sahibi olmanız bizi Bonelli Comics ile çalışıyor olabilmeniz sonucuna ulaştırıyor sanki. :)

Son düzenleme:

aksakal19

Süper Üye
6 Haz 2013
169
515
Sn.Caretta gibi düzgün bir analiz yapamayacak olsam da çok beğendiğim bir Tex macerasını da ben anımsatayım;
Renkli yıllık 9. sayı Sioux Yolu..(Sn Daltas ın Diyar paylaşımından)
Yazar Faraci,Çizer Mario Milano
Tex Larssen ve Carrell adlı iki haydutun peşindedir..Larssen i kıstırır ve ondan Carrell in yerini öğrenir ama tipini öğrenemeden Larssen i öldürmek zorunda kalır..Carrell büyük bir bighorn sürüsünü millerce uzakta satışa götüren bir kovboy grubuna girmiştir..Tex in yapacağı; bu gruba dahil olup fazlaca şüphe uyandırmayan yoklama ve konuşmalarla Carrell in kimliğini öğrenmeye çalışmaktır..Bu arada sürü Sioux toprakları içinde yürümek zorundadır..Sioux kabilesinin reisi Bilge Ayı, zamanında Tex in de dahil olduğu bir anlaşma ile bu toprakları alabilmiş, beyazlar ile sorun çıkmasını istemeyen gerçekten de bilge biridir.Ama oğlu Kara Rüzgar beyazlara çok taviz verdiklerini,sürekli aşağılandıklarını söylemektedir.Babasını öldürür ve reis seçilir..Tex in de kovboylardan biri olduğu beyaz grubuna öc almak ve büyük sürüye el koymak için saldıracaktır.Sioux larla çatışma sırasında Tex, Carrell in kimliğini de öğrenecektir..
Senaryo klasik Amerikan westernlerini hatırlattı bana ama burada asıl dikkat çekeceğim çizimler..West landscape inin iyi resimlendiği uzak sahneler var..Ayrıntılı ve perspektifi çok iyi düzenlenmiş büyük sürü resimleri var.Kovboyların sürü güderken neler çektiklerini anlatan atraksiyonlar var..Hatta bir öküzün trene nasıl baktığını anlatan sahne bile var..Bu arada sahnelerdeki devamlılık çok dikkat çekici..Sanki bir filmi durdurup durdurup çizilmiş gibi..