Çizgi Düşler Klasik Teks Serisi 31-32 sayılar.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Çizgi Düşler Klasik Teks 31-32 sayılar.
Mart-Nisan aylarında orijinal 230-232 sayılar olan “Kübalılar Klanı”adlı Gianluigi Bonelli-Fernando Fusco üretimi nefis bir macera okuduk.Macera,1984-85’de Ceylan 186’lık Teks Serisi’nin 4-7 ve 177-181 sayılarında yayınlanmıştı.Tam 32 yıl sonra bu macerayı tekrar okuma fırsatı bulduk.Ceylan ve Çizgi Düşler arasındaki farklara gelince.Baskı,cilt,orijinal kapak gibi şeyleri göz ardı etsek de en önemli fark Ay Barka çevirisinin Ceylan versiyonundan fersah fersah ilerde olması.Ceylan,diyalogları çok kısaltmış.Tamam kısa diyaloglarda da mana pek değişmiyor ama birebir çevirinin zevki de başka.Sözü gelmişken Ceylan Teks serilerini kim çeviriyordu acaba?Bir de 186’lık serinin son kapaklarını çizen Ömer Muz’un da hakkını yemeyeyim.Bayağı güzel kapaklar çizmiş.
Macera,New Orleans’da geçiyor.Şerif Nat Mac Kenneth ile ikinci buluşmaları.İlk macera Oğlak Altın Seri 72-73 sayılarda yayınlanan “New Orleans”adlı macera idi.Zaten bu macerada da o ilk buluşmadaki Milton çetesine zaman zaman atıfta bulunuluyor.Fusco’yu ilk pek sevmez,yumuk gözlü Teks çizimi bana tuhaf gelirdi.Ama,çizerin başka maceralarını da okuyunca bayağı sevdim, benimsedim.Temiz,ayrıntılı çizimleri olan bir ressam.Bu Kübalılar Klanı adlı macerada da zenci ayrıntıları dikkatimi çekti.Zencilerin sefil kıyafetleri,poposu yamalı paltolonları,altı delik ayakkabıları çok ayrıntılı tasvir edilmiş.Maceradaki kafası fesli Sudanlı Hanubi,Demir Maske ile son karşılaşmada görünen Malezyalı Calef,Kübalı çete üyeleri,körükörüne ölüme giden gariban Voodoo zencileri,kumarhaneler ve sokaklardaki çatışmalarda ölen birçok insan,Avukat Conway’e atılan esaslı sopa,ve melek yüzlü Demir Maske Lola Fuente bu macerada akılda kalan ayrıntılar.
Diyaloglara daha önce değinmiştim ama şu diyalog her iki versiyonda değişik çevrilmiş ama ikisi de çok hoş:186 Seri Sayı 180 sayfa 74.Nat Mac Kenneth kendini iğneleyen Karson’a”Sus sen ihtiyar bizon.Saf rolü oynama.Eğer Teks bir şeytansa sen de kazan için ona kömür buluyorsun.”Çizgi Düşler:Sayı 32.Sayfa 101:”Kapa çeneni yaşlı bizon.Masum numarası yapma Bay Kit Karson!Eğer arkadaşın iblisse,sen de onun zebanisisin.”
Eğer çizer seçerek okuma alışkanlığınız varsa sanırım Fusco,burun kıvrılacak bir çizer değil.Macera da oldukça iyi kurgulanmış.Washington maceralarını çizen Letteri ile Fusco’yu da mukayese edebilirsiniz.Letteri demişken,32 sayıda “Posta Arabasına Saldırı”adlı bir Letteri çizimi macera başladı.Kısa bir macera.Asıl 33.sayıda yayınlanacak olan Ticci çizimi “Sarı Köpek” macerasını kaçırmamanızı tavsiye ederim.300 sayıya kadar yayınlanmış en güzel 3-5 maceradan birisidir.