Teks (5.Seri Pijamalı) Sayı - 061 (28.03.1967)

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,744
Kıbrıs
Şubat 1966-Nisan 1967 arasında 63 sayı yayınlanan bu seri arka kapaktaki renkli şeritlerden dolayı
koleksiyonerler arasında "pijamalı"seri olarak anılır.Seri,oldukça nadir bir seri.Tamamını hiç görmedim.
Forumlarda da çok nadir paylaşılıyor.Tüm kapakları Samim Utkun tarafından çizilen bu seri orijinal
1.sayıdan başlar.Büyük ihtimalle düzgün sıra takip etmeden yayınlanmıştır.Bu 61.sayı Oğlak Altın Teks 51-53
sayılarda yayınlanan "Navajo Kanı"adlı maceranın son sayfalarını içeriyor.Tam olarak 52.sayının 80.sayfasında
başlıyor.Kitabın son 10 sayfası "Linç Tehlikesi"adlı V.Muzzi çizimi bir macera.Bu macera da Oğlak Altın Teks 53.
sayının 8.sayfasında başlıyor ve 18.sayfada sona eriyor.62,63 sayıları görmediğim (hatta 64.sayı da var diyenler
var!)için şöyle bir tahmin yürütüyorum.1970 öncesi Ceylan Teks Serileri orijinal 54-55 sayılara kadar gelmiş.Bu
da işte bu pijamalı seride oldu.Orijinal 53-53 sayılarda başlayan "Büyük Kral"adlı macerayı çocukluğumda bu
pijamalı seride okuduğumu hayal meyal hatırlıyorum.Yine bir tahmin.Belki de 50'li sayılara kadar eski Kinowa
Tekslerdeki maceralar tekrar edildi ve bir yerden sonra bu sayıdaki iki yeni macera yayınlandı.İlerde bu seriden
paylaşımlar oldukça bu tahminler gerçeğe dönüşecek ve taşlar yerine oturacak.
Bu kitap, Teks'in Türkiye'de 60.yılı anısına ve bu 60 yılda yer alan yapı taşlarından birisi olması hasebiyle tüm
Tekseverlere armağan olsun...

file

file

Paylaşımlara devam...
Dostlara iyi okumalar dilerim.
Kıbrıs'tan selamlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,984
Çok değerli bir armağan..Ayrıca aydınlatıcı açıklaması değerini bir kat daha arttırıyor..Çok teşekkürler caretta..

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
Efsane paylaşımlar.
Caretta dostumuzu yeni kitaplar ve paylaşımlarla görmek ayrı bir güzellik oldu.
Teşekkürler üstadım.
Kıbrıs'a selamlar,sevgiler.

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,447
Çok değerli bir paylaşım. Yayınlandığı günlerde kullanılan günlük konuşma dilini okumak da ayrı bir zevk. Çok teşekkür ederim.

kimnenasıl

Yeni Üye
10 Tem 2012
4
4
Teşekkürler caretta.Bizim Teks'le tanışma nedenimiz, 70'lerde Çetin Karakoç'un süper Teks'leriyle olmuştu. Pijamalı seri benim ilk gençliğimden daha eski dönemlerde yayımlanmıştı ama sinema önlerinde renkli yumurtalar tokuşturulurken hala alınıp satıldığını hayal meyal hatırlıyorum.

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,389
Üstad Yüreğine Sağlık, Emeğin Büyük
Olayı Aydınlatma Çabanız İse Ayrı Bir Emek
İyiki Varsınız

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,022
denize sıfır
Kapak resminde mantık hatası var.
Attan atlarken tüfeğin üstüne düştüğünde tüfek hasar görür, belki de çalışamaz duruma gelir.
Teks bize güveniyor olmalı.:)
Teşekkürler ağabey, Kıbrıs'a selamlar.:)