Kinova Teks (3.Seri) Fasikül - 01 (04.05.1961)

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs

Kinova,Tomteks,Teks paylaşımlarına başlamışken bu çok özel sayıyı da paylaşıyorum.
135 fasikül süren bu Ceylan Yayınları 3.seri 1.fasikülü,36'lık serinin devamı.
Başlık müstakil olarak Teks ve içerik de Teks.
Bir müddet sonra başlık yine "Kinova Teks" olmuş.
Bu macera Altın Teks 14.cildin 11.sayfasında başlayıp 43.sayfaya kadar sürüyor.
Altın Teks nüshasının kareleri daha büyük.
Kinova Teks ise strip formatına uymuş.2 tane 32'lik bant bu fasikülü oluşturmuş.
Macera "Pekos Siti'de Dram"veya "Pecos City Dramı".
Pecos City'yi ele geçirmek isteyen Sam Truscott ve onun işbirlikçisi Hakim Vermont'un öyküsü.
Biraz da kapaktan sözedeyim.
Kapak,Teks'in Navajolar tarafından işkence direğine bağlandığı sahne.
Tam son ok Teks'in kalbine saplanacakken reis Kırmızı Ok'un kızı Lilyth ortaya fırlar
ve "sarıbenizli benim eşim olacak" der.
Artık metazori olarak mı bilmiyoruz Teks bu teklifi kabul eder.
Samim Utkun üstad bu unutulmaz sahneyi çok güzel canlandırmış.
İşkence direği orijinal sahnede de böyle güdük.
Lilyth'in belindeki kemer ise Teks'in kemerinin kopyası.
Yani Lilyth gelinimizin çifte tabancaları eksik!Bu hoş
ayrıntı kapağın güzelliğini bozmuyor.
Bu maceranın tamamı 186'lık Teks 121-123 sayılarda da yayınlandı.
İyi okumalar diliyorum...

SKMBT_C55214071516390_0001.jpg

Kayıplardan...

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Sağolsun Ertuğrul dostum kayıp paylaşımları tek tek tekrar yüklüyor.Özellikle bu Teks'in kayıp olması beni çok üzecekti.Emeklerin
için müteşekkirim dostum...

12 Şub 2010
15,006
543,642
Lilith çok güzel bir kadın. Teks'in onu kerhen kabul ettiğine ilişkin o anda veya daha sonra hiç bir sözü veya davranışı olmamıştır sevgili caretta. Aksine, ölümü Teks'i o kadar üzmüştür ki, mezarını ziyaret sahnesi olağanüstü etkileyici ve kalıcı bir etki yaratır ve devamında Teks'in en güzel maceralarından birisine konu olur.
Teks'in Lilith'den önce de kızılderili arkadaşı Tesah ile olan maceraları da güzeldir. tesah da çok güzel bir kız olmasına rağmen, arkadaşlıktan öte bir yakınlaşma olmamış ve Teks de öyle bir yaklaşımda bulunmamıştır. Lilith de, Teks adını duyunca hemen " Tesah'ın arkadaşı " olduğunu anlar biliyorsun.
Çok kısa ömrüne rağmen Lilith Teks maceralarında sıkça anılan ve Teks için çok önemli birisidir.
Dediğin gibi Samim Utkun usta da gerçekten hakkını vererek o sahneyi resimlemiş. Bu haliyle çok değerli bir kapak ve Teks sayısı.
Paylaşımın için çok teşekkür ediyorum.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Güzel bir nostalji.
Aynı macera arşivimde olsa dahi sırf kapağı,kapağındaki fiyatı,basım tekniği basıldığı kağıt gibi özellikleri beni yeniden indirmeye ve okumaya yöneltiyor.
Kapak özellikle dikkatimi çekti arşivimdeki diğer maceralara baktım yanılmamışım.
Tex Renkli koleksiyon Serisi 004 sayı 308 sayfalık LILYTH isimli macerada da aynı kapak kullanılmış.
Sevgili Caretta emekleriniz için çok teşekkürler.
Selam,sevgi ve saygılar.
HACILI