Kinova Tex Ceylan Yayınları 3. Seri 068

12 Şub 2010
15,006
543,725
TEX_3_S_068_001.jpg

TEX_3_S_068_034.jpg

Saygılarımla​

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Kahramanımız bu sefer de kaptanlığa soyunmuş,
maceraya yelken açmış...
Yine harika bir paylaşım
ve yine ve tabii ki Sayın "Profesör" imzalı...
Teşekkür ediyorum Haluk bey;
gönülden, yürekten...
Selam ve saygılar...

52308R.gif

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,647
Kasımpaşa
Çok güzel bir kitap...
Ama o zaman hala kinova etkisi devam ediyormuş...
Bugün hala Teks efsanesi devam ediyor...
Teşekkürler Haluk abi.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,735
Kıbrıs
Bu seride Kinova'nın sadece adı var Savaş Bey.Teks'in fendi ta o zamandan Kinova'yı yenmiş ve dergi tekmil Teks olmuş.

12 Şub 2010
15,006
543,725
Bu seride Kinova'nın sadece adı var Savaş Bey.Teks'in fendi ta o zamandan Kinova'yı yenmiş ve dergi tekmil Teks olmuş.

O yıllarda Kinova, boynuzlu maskesi ve kızılderililere karşı amansızlığıyla çok sükse yapmıştı. Teksas, Tommiks ve Kinova'nın yanında Tex nispeten daha az seviliyordu.

Hatırlıyorum, Teksas Tommiks (yani bugünü adıyla çizgi roman) okumadığını bildiğim amcam bile laf arasında " Kinova gibi " demişti. Yani Kinova çok popülerdi.

Kinova maceraları stoku bittiğinde sanırım Ceylan Yayınları Tex'i devreye sokmuş ve bunu yaparken de Kinova'nın popülerliğinden yararlanarak Kinova Tex adıyla yayına başlamıştı. Bu isim tutmuş olsa gerek ki, daha sonraki yıllarda da Tex serilerini Kinova Tex adıyla yayımladı.

İlkokul çağımda başladığım Teksas Tommiks maceramda, çevremde Tex hiç bir zaman Teksas Tommiks, Kinova kadar rağbet görmüyordu. Belki de diğer çizgi romanlara göre konuşma balonlarının çok uzun olması, bitmek bilmeyen diyalogların etkisiydi. Zira bizde az laf çok resim daha revaçtadır. Ama şahsen ben Tex'i en az diğerleri kadar sevmişimdir o zamanlar bile.

Teksas ve Tommiks'in tabanca tüfek sıkan ele ateş etmesine mukabil Tex, haydutları doğrudan öte tarafa kömür küremeğe gönderiyordu. Bu da onu farklı yapıyordu.
Tex'de, diğer çizgi romanlardaki mizah unsurunu temsil eden Doktor, Konyakçı, Rodi ve Profesör olmamıştır. Tex yazarları, bunu daha sonra İblis-İhtiyar Deve diyalogları ile kısmen karşılamak ihtiyacı duymuşlardır.
Kadroya Tiger ve Kit katıldıktan sonra da bunlar da koroya vokalist olarak katılmışlardır.

Tex asıl yükselişini Çetin Karakoç Tex'leriyle yapmıştır. Ceylan Tex'lerinde sık tekrarlanan ilk maceralar gerçekten de öyle çok ahım şahım olmadığı gibi özellikle Galep'in ilk dönem çizgileri essgesse ile rekabet etmekten uzaktır.

Karakoç Tex'lerde ise artık Galep'in oturmuş çizgileri, daha güzel senaryolar, Letteri, Nicolo gibi çizerlerin de katılımıyla en güzel Tex maceralarının yer aldığı seridir o zamana kadar. Karakoç serisi, ilk sayılarında 68 sayfa ve kaliteli kapak ve iç baskıyla da Tex'e büyük katkı sağlamış ve aynı dönemdeki Tom Braks ile Kaptan Swing'e üstünlük sağlamıştır.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,735
Kıbrıs
Çok doğru tesbitler Haluk Bey.Çetin Karakoç Teks Serisi'nin Türkiye'de
yayınlanmış en prestijli seri olduğuna katılıyorum.Gerek baskı,macera seçimi,çeviri,düzenli yayın,385 fasikül ve 78 adet cildi ile Teks'i Türkiye'ye tanıttı.O yıılarda pek Letteri,Nicolo,Galleppini,Ticci,Fusco
isimlerini bilmiyorduk.Fasikül kapaklarını çizen çeşitli ressamlar da çok başarılı idiler.Kitaplığımda,gençlik yıllarımdan kalma 385 fasikülün tamamı mevcut.1-2 cilt eksiği ile ciltleri de topladım.

12 Şub 2010
15,006
543,725
Çok doğru tesbitler Haluk Bey.Çetin Karakoç Teks Serisi'nin Türkiye'de
yayınlanmış en prestijli seri olduğuna katılıyorum.Gerek baskı,macera seçimi,çeviri,düzenli yayın,385 fasikül ve 78 adet cildi ile Teks'i Türkiye'ye tanıttı.O yıılarda pek Letteri,Nicolo,Galleppini,Ticci,Fusco
isimlerini bilmiyorduk.Fasikül kapaklarını çizen çeşitli ressamlar da çok başarılı idiler.Kitaplığımda,gençlik yıllarımdan kalma 385 fasikülün tamamı mevcut.1-2 cilt eksiği ile ciltleri de topladım.

1-2 Eksik ciltler hangisiyse ve bende fazlası varsa söyle sevgili dostum. Kıbrıs hazine sandığında eksik kalmasın, tamamlamaya çalışalım.