Teks Aksoy Yayınları

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
TEKS AKSOY YAYINLARI
13 sayı süren bu seri 26’lık Doğan&Egmont Serisi’nin devamı.Yani bu serinin 1.kitabına Doğan&Egmont Serisi’nin 27.sayısı da diyebiliriz.Türkiye’de bir ilk olarak bir yayınevi,yayın hayatına son veren bir başka yayınevinin son macerasını yarım bırakmayarak devam ettirdi.Bu seride yayınlanan maceralar:
1& 2 :Fusco çizimi “Kalleş”adlı macera tamamlandı.
2&5 :Öldüren Pençe
5&8 :Gururlu Navajo
8&13 : Pilares'e Dönüş
Seride toplam 3 tam macera yayınlanmış ama ne maceralar!381-384 sayıları içeren “Öldüren Pençe”adlı Villa çizimi macera;Teks’in en tehlikeli düşmanlarından “Kara Kaplan”ın ilk ortaya çıkışı.Malezyalı bir prens olan Sumankan,Leadville Colorado’da kurduğu örgüt sayesinde terör estirmektedir.Yalçın kayalıklarda bulunan kalesi dev gibi muhafızlarla korunmaktadır.Bu “devler”Teks ve Carson’u pek az macerada görülen şekilde epeyce hırpalarlar.Kara Kaplan’ın “artık yeter;ikisini de öldürün!”talimatı üzerine harekete geçen adamlara karşı çözüm tam Teks’e özgüdür!Adamların üzerine dinamit fırlatmak!Maceranın sonunda Kara Kaplan kirişi kırar.Ama hazret,ilerde iki macerada daha karşımıza çıkacaktır.
Gururlu Navajo adlı macera da tam bir başyapıttır.Nizzi’nin belki de en güzel senaryosunu bir başka usta Ticci çizmiş.Macerada,Teks ekibinden en az tanıdığımız Tiger Jack ve sevgilisi Taniah’ın hüzünlü öyküsü anlatılır.Yolları Santa Fe New Mexico’ya düşen dörtlü bir bina görürler.Teks,Tiger’a dönerek:”Tiger burayı hatırladın mı?diye sorar.Yaklaşık 20 yıl önceki hatıralar canlanır.Şehir dışında ateş yanar ihtiyar deve kahveleri kaynatır ve Teks anlatmaya başlar:Kırmızı Ok,Lilyth hayatta,Kit henüz doğmamış.Bir Navajo köyünde genç Tiger Taniah adlı kızla büyük bir aşk yaşamaktadır.Kızla evlenmenin yolu köye ençok vahşi at getirmekten geçmektedir.Bunu da tam 30 at getiren Tiger başarır.Taniah,bir grup Ute yerlisi tarafından kaçırılır.Tiger,yerlileri öldürür ama bir tanesinden Taniah’ın,Santa Fe’de bir Meksikalı tüccara satıldığını öğrenir.Burada devreye Teks girer.Bazı haydutların izini sürerken Utelerin ölülerini bulur.Yanlarındaki parçalanmış sandıklarda kaçak viskinin Santa Fe’den geldiğini öğrenir.Bu arada Tiger de bir grup komançero ile çarpışır.İşkence yapmaktan çekinmeyen Tiger,Miguel Cardenas ismine ulaşır.Tiger,tam bir ölüm makinesidir.Neredeyse bütün düşmanlarını ateşli silah kullanmadan bıçakla öldürür.Kovalama sürer.Nihayet Teks ile Tiger Santa Fe’de bir araya gelirler ve artık birlikte hareket ederler.Taniah,Meksika’da bir çiftliğe satılmıştır.Artık hedef Meksika’dır.Tiger ilk kez artık üzerinden çıkarmayacağı püsküllü gömleğini giyer.Fazla uzatmayayım.Don Torres’in çiftliğinde Taniah’ın canına kıydığını öğrenirler.Gururlu kız Torres’in yatağına girmektense kendini öldürmüştür.Tiger,adeta çıldırır.İşkence yaparak öldürdüğü Torres’in cesedi başında bir daha asla görmeyeceğimiz bir olay-kafa derisi yüzmek-gerçekleştirmek üzereyken Teks tarafından durdurulur.Geri köye dönülür.Tiger derin bir melankoli halindedir.Teks onu alarak merkez köye getirir.Lilyth de Tiger’a çok yakınlık gösterir.Tiger,Navajo dağlarına gider.Kışı orada geçirir;örselenmiş ruhu dinginleşir,yüreğindeki acılar kabuk bağlar.İlkbaharda geri döner.O artık Teks’in en sadık arkadaşı kan kardeşi ve yoldaşıdır.Bir süre sonra Lilyth’in ölümü gerçekleşir.Bu kez Tiger Teks’i teselli eder.
Ateşin başındakilere bir hüzün çöker.Duygusal anlar yaşanır hatta yaşlı devenin gözleri yaşarır.Bu kaya gibi sert adamların da böyle duygu yüklü,hüzünlü anıları olmasıyla yüzleşiriz.
387-392 sayılar :G.Nolitta-Letteri üretimi bu macera 586 sayfa ile bütün zamanların en uzun Teks macerasıdır.Fantastik maceraların vazgeçilmez çizeri Letteri bu maceranın çizimini kimselere bırakmamış.Yani bir şekilde Letteri çizimi bütün Teks maceraları ortadan kalksa, sadece bu macera kalsa Letteri’yi ölümsüz Teks çizerleri arasına katar.Pilares’e yolu düşen Teks,El Morisco’nun evinin yandığını görür.Kit kaçırılır,Montales devrede,gizemli Jaguar adamlar,Aztek ilahı Tezcalipoca,Meksikalı haydutlar,Muller yazması,gizemli bir bilim adamı.Yüksek tempolu,sürükleyici bir macera.
Aksoy Yayıncılık sadece 13 kitap ile Teks yayınlayan en saygın yayınevlerinden birisi olmayı başardı.Eminim ki her Teks tutkununun kütüphanesinde bu 13 kitap baş köşede bulunmaktadır.

Son düzenleme:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,167
7,949
Değerli caretta dostum,
Sizin özellikle Teks konusunda vermiş olduğunuz bilgiler, ansiklopedik bilgiler gibidir ve tartışmam mümkün olamaz.
Ben de naçizane bir takipçiniz olarak paylaşımlarınızdan bilgilenerek nasibimi alıyorum.
Ancak 387-392 sayılardan oluşan "Pilares'e dönüş" macerası belki yanılıyor olabilirim ama
bende 686 değil de 586 sayfadan oluşmaktadır.
Bir klavye hatası olabilir düşüncesiyle bilgilerinize sunmak istedim.
Selam , sevgi ve saygılarımla.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,940
23,679
Kıbrıs
Değerli caretta dostum,
Sizin özellikle Teks konusunda vermiş olduğunuz bilgiler, ansiklopedik bilgiler gibidir ve tartışmam mümkün olamaz.
Ben de naçizane bir takipçiniz olarak paylaşımlarınızdan bilgilenerek nasibimi alıyorum.
Ancak 387-392 sayılardan oluşan "Pilares'e dönüş" macerası belki yanılıyor olabilirim ama
bende 686 değil de 586 sayfadan oluşmaktadır.
Bir klavye hatası olabilir düşüncesiyle bilgilerinize sunmak istedim.
Selam , sevgi ve saygılarımla.
Aynen klavye hatası dostum.Düzelttim.Uyarınıza teşekkürler...