Tarzan'ın Canavarları Cilt 3 Sayı 001 - (1935) Sinan Matbaası Neşriyat Evi

12 Şub 2010
15,006
543,758
file

Çizgi roman değildir.
Çizgi roman öncesi Tarzan edebiyatından bir kaç örnek paylaşacağım. Milliyet Yayınları'nın Maymun Adam'ından sonra bu kez Tarzan Canavarları'nı sunuyorum.

Sevgili samuray64, nice yıllara
Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
Resimler Johnny Weißmüller'in filimleriden midir acaba ?
Üst resimdeki maymun, gerçek şempanze; alt resimdekiler ise, maymun maskeli ve kostümlü insan figüranlar....

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,983
Paylaşımlarınıza hayran,arşivinize hastayım..Birgün Ankaraya yolum düşerse arşiv odanıza cirip en az 3 cün 3 gece çıkmayacağım..Teşekkürler sevgili Profesör..

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,088
36,756
İstanbul
81 yaşında bir kitap. Dile kolay...

Daha kaç cilt devam etti bilmiyorum ama 250 sayfa civarında 3 cilt bile Tarzan'ın o dönemde ne kadar rağbet gördüğünü göstermeye yetiyor olmalı.

Bu arada rastgele bir sayfayı kullanılan dili gözden geçirmek için okudum. Günümüz Türkçesine çok uyumlu bir dille karşılaştım. Sayfadaki kelimeler arasında bugün kullanılmayan bir tanesi bile yok. Bu kitabın tamamı için genelleme yapmamıza olanak vermese de en azından bir intiba yaratır. 1950'li 1960'lı yıllarda yayımlanan kimi çizgi romanlarda kullanılan dilin bu Tarzan'la karşılaştırıldığında günümüz Türkçesine daha uzak olduğunu da gördük.

Bu çok özel kitap için çok teşekkürler, abi.