Tarih ve Toplum Sayı 26 (Şubat 1986)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

Tarih ve Toplum Sayı 26 (Şubat 1986)
Aylık Ansiklopedik Dergi

İletişim Yayınları
68 sayfa, 188 MB, 2267px, CBR

52215280748_6d2a7e7c7a_o.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,914
İstanbul
Sevgili Scanfan, hızınıza yetişilmiyor; B-52 bombardıman uçağı gibi resmen bizi dergi bombardımına tutuyorsunuz. Şaka bir yana, maşallah diyelim de nazar değmesin. Sevgi ve saygılarımla çok teşekkürler..

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,864
5,069

Sayın scanfan ;

Bazen derginin içeriği hakkında yazmak zor geliyor bana. Neden mi ? Şundan bazı dergilerin bazı sayıları için yazsam dergi sayfaları kadar yer tutar... İnan abartmıyorum...

Bu sayıda öyle ... Baktım olacak gibi değil ... Sadece bir tanesi için yazayım dedim...

1921 yılında Sovyetler Birliğinde bir gazete yayına başlar. Bu gazetenin adı "Moscou" Bu gazetenin çok önemli bir özelliği var. Moscou Gazetesi Kominternin ( Komünist Enternasyonal ) yayın organıdır. İşte bu gazetenin : 25 , 26 ve 27 Mayıs 1921 tarihli 1 , 2 ve 3. sayılarında bizi ilgilendiren çok önemli bir dizi yazı yayınlanır. Bu yazılar M. Pavlovitch'in kaleme aldığı yazılardır. Başlığı ise "Kemal'in Türkiyesi" (Zafer Üskül çevirmiş )

Dergide okunmadan geçilmeyecek yazılardan biri bence ...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

Sayın scanfan ;

Bazen derginin içeriği hakkında yazmak zor geliyor bana. Neden mi ? Şundan bazı dergilerin bazı sayıları için yazsam dergi sayfaları kadar yer tutar... İnan abartmıyorum...

Bu sayıda öyle ... Baktım olacak gibi değil ... Sadece bir tanesi için yazayım dedim...

1921 yılında Sovyetler Birliğinde bir gazete yayına başlar. Bu gazetenin adı "Moscou" Bu gazetenin çok önemli bir özelliği var. Moscou Gazetesi Kominternin ( Komünist Enternasyonal ) yayın organıdır. İşte bu gazetenin : 25 , 26 ve 27 Mayıs 1921 tarihli 1 , 2 ve 3. sayılarında bizi ilgilendiren çok önemli bir dizi yazı yayınlanır. Bu yazılar M. Pavlovitch'in kaleme aldığı yazılardır. Başlığı ise "Kemal'in Türkiyesi" (Zafer Üskül çevirmiş )

Dergide okunmadan geçilmeyecek yazılardan biri bence ...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim..

Sevgili "dedo11",

Entellektüel birikiminiz karşısında şapka çıkarıyorum. Çok okuyan ve okuduklarını özümsemiş bir insansınız. Tahmin ediyorum notlar alarak okuyor olmalısınız. Bu her zaman imrendiğim bir şey. Aynı zamanda buradaki sunumları değerli katkılarınızla zenginleştiriyorsunuz. Teşekkür ederim. Lütfen bu gibi doyurucu/yapıcı katkılarınızı sürdürün.

Bu arada, kardeş sitedeki yeni statünüzü de (terfi mi demeliydim) tebrik ediyorum. Orada alçak gönüllü sözler söylemişsiniz, ama hiç de öyle değil. Siz bunu çoktan hak etmişsiniz.

Saygı ve sevgilerimle.