Tarkan

Tarkan

T-U-Ü-V


Like Tree29Likes
  • 15 Post By bakunin
  • 7 Post By scanfan
  • 3 Post By Malatyalı
  • 1 Post By bredeve
  • 1 Post By arap27
  • 2 Post By prince

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01.Nisan.2009, 00:37   #1
Administrator
 
bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Mart.2009
Bulunduğu yer: NeverLand
Mesajlar: 6,185
•Rep Puanı : 1218517
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Tarkan
TARKAN


Yaratıcısı Sezgin Burak tarafından çizilen Tarkan, 21 Temmuz 1967 tarihinden itibaren 'Margus Kalesi' adlı ilk macerasıyla tam sayfalık çizgiromanlar halinde Hürriyet Gazetesi sayfalarında yayınlanmaya başlamıştır. Tarkan, Batı Hun Hakanı Atilla'nın en gözde cengaveridir ve maceralarında Avrupa'nın kuzeyinden ortasına değin bir arazide boy göstermiştir. Dolayısıyla bu geniş coğrafyada hükümdarlıklarını sürdüren Bizanslılar haricinde Vandallar ve Vikingler benzeri devletleşememiş kavimlerle de mücadele etmiştir.

Tarkan, yaklaşık olarak 1500 yıl öncesinin Avrupa'sının eksenindeki heyecanı ve aksiyonu bol serüvenlerde oldukça geniş bir malzemeyle sunuluyordu. Hatta kanunun kılıç ve bilekle sağlanabildiği bu atmosferi Sezgin Burak'ın ustaca dahil ettiği büyücüler, efsaneler, mistik ve fantastik detaylar daha da çekici hale getirmiştir.18 Şubat 1975 tarihinde Hürriyet Gazetesinde yayınlanan Tarkan'ın 'Kuzeyde Dehşet Var' adlı macerasının bir sayfası.

Bu tarz tarihi çizgiromanlara olduğu gibi Tarkan'a da yakıştırılan şovenistiik iddiaları altında, ana konu olarak anlatılan, özünde kahramanlık olan bir milletten, Hun Türklerinden bir savaşçının maceralarıdır. Alanların saldırısıyla öldürülen ailesinin çadırları arasından bir kadın tarafından kurtulan Tarkan isimli bebek, kendisini büyütecek olan kurtlarla yaşamaya başlamıştır. Sezgin Burak, senaryosuna dahil ettiği kurt motifini tarihi Türk destanlarından ödünç fikir olarak almıştır. Sonuçta büyüyen ve aslını, ailesini öğrenen Tarkan, kahramanlığı ve yetenekleriyle yüce Hun Hakanı Attila'nın emrinde özel bir göreve kadar yükselmiştir. Kendisine sonuna kadar sadık Kurt isimli kurduyla Attila'nın emriyle uzun kara ve deniz yolculuklarıyla gidilen uzak diyarlara çekinmeden ayak basmıştır. Bizans'ın merkezi Roma'da operasyon yapmaktan çekinmemiş, arenada gladyatörlerle kılıç tokuşturmuş, (Batı Avrupa efsanelerinden biri olan) kayaya saplı kalan kutsal kılıçların peşine düşmüş, sisli ormanlarda, gizli geçitlerde, büyücülerin amansız büyüleriyle, iri kıyım korkunç suratlı savaşçılarla mücadeleye girmiştir. Maceralarının çoğunda birbirinden güzel yabancı uyruklu kadınla sevişir, Tarkan'a bu açıdan 'tutulan' bu kadınlar genelde düşmanları tarafından öldürülse de o bunun pişmanlığıyla yaşamayı seçmek yerine atını yeni görevine doğru sürmeyi her seferinde başarmaktadır.

Tarkan başlığı 1967 yılından, çizeri Sezgin Burak'ın girdiği bir bunalım sonucu intihar ettiği 1978 yılına kadar geçen 11 yıllık bir süre boyunca Hürriyet Gazetesinin sayfalarında toplam 15 macera yaşamıştır. Bu maceralardan iki tanesi üçer bölümlük oldukça uzun öykülerden oluşmuştur. Bu 15 macerasıyla tamı tamına 2458 sayfalık bir kreasyona sahip geniş bir koleksiyonla çizgiroman tarihinde özel bir konuma sahip olmuştur. Sezgin Burak'ın intiharıyla 1978 tarihli son Tarkan macerası 'Milano'ya Giden Yol' ise 90. sayfasında yarım kalmıştır.Tarkan ve Kara Murat'ın aynı dergide buluştuğu sayı.

Sezgin Burak, şöhretini daha da arttıracak olan Tarkan'ın hazırlık çalışmalarına bir dönem çalıştığı İtalya'da başlamıştır. Milano'da bulunduğu süre içerisinde, 1965'de El Cougar ve Colosso isimli iki adet çizgiroman kahramanının periyodik maceralarını çizmiştir. Ancak bu arada da eski Türklerin, özellikle de Büyük Hun İmparatoru Attila'nın İtalya tarihi ve İtalyanlar üzerinde bıraktığı ilgi çekici izlerden etkilenmiş ve yeni çalışmalarına başlangıç noktası olarak bu kişiyi, dönemini seçmiştir. Sezgin Burak, Türkiye'ye dönüşünden hemen önce öykülerini çizmeye karar verdiği, hatta senaryo taslaklarını hazırladığı kahramanına mensup olduğu Türk ulusunu temsil edecek çarpıcı bir isim de bulmuştur: Tarkan. Bu isim aynı zamanda Burak Ailesinin soyunun dayandığı Tatar kültürüne de açılım sağlamaktadır. Kendi aralarında kullandıkları 'Tatar kanı' deyiminden yola çıkarak bulduğu Tarkan ismi, daha sonradan çizgi kahramanın popülaritesinin artışıyla birlikte yeni doğan çocuklara sıkça konulan bir ad haline gelmiştir.Dünya Yayıncılık tarafından basılan büyük boy bir Tarkan albümü.

İlk olarak Hürriyet Gazetesi'nde günlük sayfa olarak yayınlanmaya başlanan Tarkan, ayrıca 1970 yılından itibaren yaklaşık 20 yıl boyunca yayında kalacak haftalık bir çizgiroman dergisindeki maceralarıyla da okuyucularına ulaşmıştır. Bu yayının orijinal formatı değiştirilmeden önce İngiltere'de ardından Almanya'da bu ülkelerin dillerinde yayınlanarak buradaki çizgiroman okurlarıyla da tanıştırılmıştır. Bu arada 1983 yılında Bulvar Gazetesi sevindirici bir yaklaşımla Tarkan başlığının telifini alarak Sezgin Burak'ın vefatından dolayı yarım kalan 'Milano'ya Giden Yol' adlı macerasının devamını ve onu takip eden yeni yedi tane macerayı Özcan Eralp, ardından da İsmet Kırdar'a çizdirmiştir. Ertesi yıl gazetenin ilave olarak verdiği Bulvar Dergi, Eralp'in bir macerasını yinelemiştir. Ancak başka ressamların elinden çıkan Tarkan maceralarına sıcak bakmayan Burak Ailesi tarafından getirilen kısıtlama sonucu bu uygulama sonraki yıllarda bir daha tekrarlanamamıştır.Özcan Eralp'in Bulvar Gazetesine çizdiği 'Uğursuz Elmas' adlı Tarkan macerasından bir sayfa.

Tarkan, çizgiroman dünyasındaki başarısını beyazperdeye de taşımış bir karakterdir. 'Tarkan Viking Kanı' isimli ilk filmi takip eden sonraki filmlerde, Tarkan'ın birbirinden sürükleyici çizgiroman maceralarından çıkarılan senaryolarla dönemin imkanlarıyla başarılı bir şekilde sinema filmlerine adapte edilmiştir.

Mayıs 1999'da yayınlanan ilk macerasıyla birlikte Dünya Yayıncılık tarafından Tarkan'ın tüm maceraları albüm formatında basılmaya başlamış, koleksiyon mantığıyla yeni yetişen çizgiroman okurlarına tanıtıcı ve Tarkan'ı bilen, ona tutkun okurların hoşlanacağı şekilde basılmıştır. Ancak bu seride 5 sayı sonra yarıda kalmış ve sonraki Tarkan maceraları yayınlanmamıştır.
En bilinen Türk çizgiroman kahramanlarından biri olan Tarkan, ayrıca 1994 yılı sonunda Milliyet Gazetesi sayfalarında 'Maryo'nun Kuşları' ve 12 Kasım 2000 tarihinden itibaren 'Honoriya'nın Yüzüğü' adlı macerası Star Gazetesinin 'özel' ilavesinde hayranlarıyla bir macera ile de olsa günlük tefrikalar halinde yeniden buluşmuştur.
__________________


Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 10.Mart.2016, 15:43   #2
Yönetici
 
scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.Eylül.2013
Mesajlar: 6,223
•Rep Puanı : 1512177
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart

Karikatürist "Ersin Karabulut", "Uykusuz"da sürekli çizdiği "Sandık İçi" başlıklı köşesinde çocukluğunun "Tarkan", "Karaoğlan" ve "Kara Murat" anılarını anlatıyor. Uykusuz mizah dergisinin bu sayısı 20 Aralık 2012 tarihinde çıkmış.


scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 11.Mart.2016, 11:03   #3
Aktif Üye
 
Malatyalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Şubat.2016
Bulunduğu yer: speedforce
Mesajlar: 299
•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
Malatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond repute
Standart
Her ne kadar izlerken dalga geçsem de ne zaman televizyonda rastlasam izlerim. Özellikle "Kurt babamı kim öldürdü ?", "hav hav hav", "Hain Kostok" bu diyalog bitirir beni. O döneme göre gayet saf bir kurguyla çekilmiş. Tahminim Barbar Conan'a ithafen yapılmış bir karakter.
KARAOĞLAN, prince ve scanfan bunu beğendi.
Malatyalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Mayıs.2019, 00:08   #4
Yeni Üye
 
bredeve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27.Kasım.2013
Mesajlar: 22
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
bredeve is on a distinguished road
Standart
Gerek çocukluğumda filmleriyle, gerek tevellütümün 30'a vardığı şu günlerde çizgileriyle her daim keyifle maceralarına yoldaş olduğum karakter.

Bir islamiyet öncesi Türk dönemi araştırmacısı olarak, hatırası çok değerli sevgili Sezgin Burak'ın bu karakteri topyekün kurguyla değil, Türk tarihine, özellikle Hun tarihine uzun mesailer harcamış, okumuş ve araştırmış biri olarak yarattığını görmek beni epey mutlu ediyor okuyabildikçe. Kendisi var olsun, Tarkan benim için hem çocukluğumun, gençliğimin, yetişkinliğimin en delikanlı karakteri olmuştur.

Üzüldüğüm şeylerden biri, Tarkan çizgilerini dijital ortamda edinememekle ilgili.
Sayın Tan Burak, bu gibi forumlara dijital içerik paylaşılmaması için ricada bulunup, çizgi romanları yenileyip düzenleyerek piyasada yaşatmaya çalışıyor.
Çok takdir ediyorum babasının mirasını devam ettirişini.
İşim gereği genelde arazi çalışmaları ve seyahatlerde oluyorum, dolayısıyla yanımda kitap-dergi taşımak oldukça yorucu ve zorlu bir iş. Dijital içerikler benim gibi günleri yollarda ve bilimle geçen insanlar için nimet artık. Minik bir usb bellek içerisinde kütüphanenizi taşıyabiliyorsunuz. Teknoloji cidden iyi kullanıldığında çok iyi bir araç. Tabletim ve e-kitap okuyucumla okuyorum tüm içerikleri.

Sevgili Tan bey keşke icazet verse de, (yeni kitapları da alalım tabiki, bazılarını aldık da) eski serileri de çizgi diyarı gibi güzide forumlarda bulup, Tarkan'la yollara revan olabilsek keşke.
Orijinal serilerini edinecek maddi ayırımım, aldığımda da tarayıp dijitalleştirecek vaktim ne yazık ki yok. Bu konuda çözüm üretebilecek dostların yardımlarına veya fikirlerine açığım. Zira sahaflar eski seriler konusunda, fiyat bakımından fazla acımasız.
prince bunu beğendi.
bredeve isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Mayıs.2020, 22:36   #5
Yeni Üye
 
arap27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 23.Nisan.2020
Mesajlar: 1
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
arap27 is on a distinguished road
Standart
Tarkan çizgi roman dergiler yok neden acaba saygılar kara murat var ama tarkan yok
prince bunu beğendi.
arap27 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Mayıs.2020, 23:03   #6
Onursal Üye
 
prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 20.Ağustos.2012
Mesajlar: 3,716
•Rep Puanı : 1323570
•Rep Seviyesi :
prince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond repute
Standart
Alıntı: arap27´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tarkan çizgi roman dergiler yok neden acaba saygılar kara murat var ama tarkan yok

Telif haklarından dolayı Tarkan mevcut değil.
gandor08 ve garfield67 bunu beğendi.
prince isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
21 temmuz 1967, dünya yayıncılık, hürriyet gazetesi, sezgin burak, tarkan, İsmet kırdar, özcan eralp

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:56

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.
sakarya escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort webmaster forum ümraniye escort izmir escort