Suat Yalaz'dan Son Mesaj

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,533
Ne söyleyeceğimi bilemiyorum, Değerli ustamızla en son geçen hafta konuştuk, Yandım Ali filminin devamının çekileceğini söylüyordu, heyecanlıydı. Ne yazık ki aynı gün hem kendisini, hem de yol arkadaşı ustamız Abdullah Turhan'ı kaybettik. Bana son attığı mesajında, yayınlanmasını istediği yazısını yolladı, Bu onun son yazısı, son mesajı. Şimdi sizleri Ustamızla başbaşa bırakıyorum. Acımız tarifsiz...

Yeni Karaoğlan'a bir Baybora bulalım

Yeni KARAOĞLAN'ımız Ekrem Abiye arada bir sözünü dinleyeceği bir BAYBORA bulalım.

KARAOĞLAN dahi
bu küçük yanlışı yapardı,
babası BAYBORA yanında
olmasaydı.

Gençlik idolüm, pîrim, mîrim, üstadım, kaderimi değiştiren adam, ünlü "Büyük Türk Romanları" yazarı Aptullah Ziya Kozanoğlu, "AKŞAM" gazetesine birlikte hazırladığımız
“KAAN" resimli-roman dizisinden ayrılmıştı… Gazetedeki çok tutmuş köşeyi sürdürmek bana kalmıştı.

Yeni kahramanımızın adını “KARAOĞLAN” yaptım.
Daha önceki ortak yaptığımız dizide KAAN’ın sıfatıydı, şimdi asıl adı olmuştu.

Pirim, ustam Kozanoğlu ile çalışırken sık sık çelişiyorduk.
Ustam benden 30 yaş büyüktü. Bir o kadar da bilgili, kültürlü ve donanımlıydı.

O, Almanya’da mimarlik fakültesinde okurken ben daha doğmamışım.

O, Avrupa’da ayak basmadık yer bırakmamış, ben ise, daha Edirne’den öteye geçmiş değilim o zamanlar.

Benden 30 sene daha yaşlı olunca, onun daha dingin, olgun, durgun olması gerekir, değil mi? Hayır! Tam tersi… HİPPİZM, (Çılgın gegençlik ) Avrupa’da yeni yayılıyor…

Yırtık pantalonlar, “punk” saçlar.. Dövmeler, erkeklerde küpe modası falan, salgın halde…

Henüz bize bulaşmamışken, Kozanoğlu bizim köşede, Hippi’nin önde gideni olmak istiyor.

“Kaan’ın saçları kırpık olsun, 'punk' olsun” diyor…Dediğini yapar gibi yapıyorum, yapmıyorum… Yapmıyorum, çünkü ben, taşralı, Anadolu çocuğuyum.

Kafamda, gönlümde, Oğuz Türkleri’nden terbiye almış, dedelerin, ataların öğütleriyle büyümüş, çok hırslı, çok çalışkan, günümüzün üniverste öğrencisini yakalatmaya yönelik çabam var.

Benim yaratacağım kahraman, gençlere, yaşlılara, zayıflara, güçlülere, herkese örnek olmalı… Çalışkan, öğrenmeye meraklı, atak, devrimci, ezber bozan, kabına sığamayan bir genç olmalıydı… Yaşı da, 20’nin biraz üstünde olamıydı (ki, 16 sındaki bir genç,
Kendisini ona benzetebilseydi. 30 yaşındaki, pala bıyıklı, göğsünden kıllar fışkıran kahramana yabancı kalabilirdi.) …

23 yaşında, sakalsız, bıyıksız, tüyü bitmemiş, erkek güzeli bir delikanda karar kıldım…

(KARAOĞLAN, 60 senedir 23 yaşında!)

İyi, güzel de… Bu, kabına sığamayan, evrimci, devrimci, “ezber bozan”, delikanlı, aklına eseni doğru bilip, o, olağanüstü kol gücü ve akıllı becerisiyle uygulamaya kalkarsa ne olacaktı?... Kim durduracaktı bu deli kanlı genç adamı?

Taaa, Mete Han’dan gelen, binlerce yılın imbiğinden süzülüp gelmiş,
Bedenimize, beynimize yerleşmiş, iliğimize işlemiş, vatan, millet, ordu sevgi ve saygısına bağlılık ne olacak… Anadan, babadan aldığımız terbiye,

Dedelerden, bilge atalardan öğrendiğimiz, insana, doğaya, yaradanın verdiği tüm canlara saygıyı, yaşam sevincini ve “görevini” nereye koyacağız ?..

BAYBORA … Altay Dağları eteklerinden, Hızır gibi yetişti imdadıma. Karaoğlan’ın babası, Uygur Türklerinden, Bayan Avullu oymağından, çok saygın, korkusuz, bilge ama kılıcı keskin bir bahadır.
Kurtulmuştum…

Türkçe yazıyı Uygur dilinde ilk kez kullanan bu milletin çocukları “Baba-Oğul” sayesinde, olayları, sakin kafayla, akıllıca, adil biçimde yorumlayıp en az kusurla çözüm bulmaya çalışacaktım. ( Fazlasıyla başardığım kanısındayım.)

KARAOĞLAN: "Baba, toparlan. Zaman değişti, silkin ve kendine gel. Bazı köhnemiş alışkanlıkları bırakma zamanı… Beni takip et" dediği zaman, Baybora Akıllı oğluna uyup ileri atılacak…

BAYBORA da oğluna: “Dur oğul, her zaman, her istediğini yapamazsın. Her şeyin bir zamanı, yolu yordamı vardır. Topluma, yöreye, töreye saygı diye bir şey vardır. Yanıma gel, hizaya gir!” dediği zaman…

O “yenilikçi, çalışkan, akıllı ve dürüst çocuk, maddî – manevî bütün gücüne rağman, babasının sözünü dinleyip, olgusu küçük, vereceği zarar büyük olacak olan yanlış davranışı hiç yapmaz…

Ekrem İmamoğlu oğlumuzu, kardeşimizi, bütün Türkiye’ye
Çok büyük bir toplumsal değişim zaferi kazandıranlardan biri
Olarak “Herşey çok güzel olacak!” umut çığlğını attıran “Ekrem a’bimizi”

Şu, buram buram, yolsuzluk ve ahlaksızlık kokan.. endişe verici,
Korku filmi gibi ortamda… Küçük bir yanlış yaptı diye harcamaya
kalkmanın ne anlamı var? Gün, dayanışma günüdür.

Onun gençliğine, çalışkanlığına, dürüstlüğüne ve sporculuğuna İstanbul’un ve Türkiye’mizin çok ihtiyacı olacak.

Yeni KARAOĞLAN'ımız Ekrem A’biye arada bir sözünü dinleyeceği bir BAYBORA bulalım.

Suat Yalaz

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Muhteşem, yenilikçi, istediğini yapan ama bi o kadarda ataya saygı duyan, yeri gelince söz dinleyen bir kişilik Karaoğlanımız.

Rahmetli Suat Abinin dediği gibi ülkemizde yeni palazlanan Karaoğlanımıza gelin hep beraber bir Baybora bulalım.

Ülkemizin yeni ümidi, genç dinamik gözünü budaktan ayırmayan kişiliğin kaybolmasını istemiyorsak hep beraber Karaoğlanımıza sahip çıkmamız lazım.

Allah Rahmet eylesin üstadımıza, şu yazısında bile ileri görüşlülüğünü bana göre ispatlamıştır.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Mehmetçiğimizin derin üzüntüsünü yaşarken bir de iki değerli sanatçımız aramızdan ayrıldı. Başımız sağ olsun.

atlas364

Süper Üye
13 Tem 2009
628
1,386
Aynı gün içerisinde çizgi roman dünyasının iki güzel insanını kaybettik. Yerleri doldurulamayacak, iki güzel insan. . Abdullah Turhan ve Suat Yalaz.. Yattığınız yer nurlar içinde olsun. . Bizler nefes aldıkça yarattığınız kahramanlar da bizimle yaşayacaklar . . Allah'ın rahmeti üstünüze olsun. .

Moderatör tarafında düzenlendi:

yalmeris

Yeni Üye
6 Eki 2009
22
10
Allah rahmet etsin üstadımıza, Karaoğlan'ın Suat Yalaz'ın hayatımda ayrı bir yeri var. Hep saygıyla anacağım. Türk çizgi roman dünyasına yaptığı üstün katkılardan dolayı hep saygıyla ve sevgiyle anacağız.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
İki güzel insanı, iki değerli insanı daha sonsuzluğa uğurladık.
Mekanları Cennet olsun.

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,378
Tanışmak kısmet olmadı, kattığın değerler için binlerce teşekkürler. Huzur içinde uyu üstadım.

hozkoca

Aktif Üye
29 Nis 2009
361
717
Anlaşmışlar gibi, dünyaya birlikte veda eden, yeri doldurulamaz, vatansever, Türk Milliyetçisi koca çınarlarımız... Mekanınız Cennet olsun.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
İki değerli büyüğümüzü aynı gün kaybatmek...
İki yeri doldurulamayacak insan...
Biri Suat YALAZ ki, oğlum Kaan'ın isim babası,
diğeri de Abdullah Turhan ki, Tolga'nın, Kara Murat'ın,
Durakoğlu'nun yer yer Karaoğlan'ın çizeri...
İki güzide insan.
Çocukluğumuzun kahramanlarının yaratıcıları...
İnsan hangisine üzüleceğini bilemiyor.
İstanbul'da olsam ikisininde cenazesine katılırdım.
Tüm camianın başı sağ olsun.
Başımız sağ olsun.
Çok üzüldüm ama elden de bir şey gelmiyor.
Eskilerden bir Aslan Şükür ustamız kaldı.
Allah ona uzun ömürler versin diyorum.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Usta ile son olarak on gün önce telefonla görüştük.
Her zaman 1 - 1,5 saat konuşurduk ama son görüşmemiz 15 dakika sürdü.
Hiç halim yok Ahmetçiğim(hep öyle derdi) dedi.
Karaoğlan'ları ilk sayıdan itibaren Mart ayında yeniden yayınlama projeniz ne aşamada diye sordum. Onu nereden duydun dedi. Sen söyledin abi dedim.
Bu isteği ne yazık ki gerçekleşmedi.
Ama sanki içime doğmuştu.
Her hafta cumartesi veya pazar günü mutlaka arardı.
Süre uzayınca içime bir kaygı çökmüştü.
Çok üzgünüm.
Ülkemiz çok önemli bir dehasını kaybetti.
Önce Haluk Yücesoy, sonra Abdullah Turhan şimdi de Suat Yalaz...
Işıklar içinde yatsınlar.

Son düzenleme:

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,512
Ankara
Daha pazar günü Abdullah ustanın Tolgalarını kızıma hediye almıştım kitap fuarından. Art arda iki ustanın göç haberlerini alınca duyduğum üzüntüyü ifade edemem.
Dünyada böylesi izler bırakıp gidenlere ne mutlu...
Ruhları şad olsun ikisinin de...

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
878
3,910
İzmit
Bilgisayarsız, televizyonsuz çocukluğumun hayal dünyası onların çizdikleri ile doluydu, huzur içinde uyusunlar.

bereket

Kıdemli Üye
30 Haz 2011
207
177
Allah cc rahmet eylesin... Büyük çizgi üstatlarını kaybettik demek ki... Eser veren her büyük usta gibi eserleri yaşadıkça yaşayacak onlar da... Ne mutlu... Büyük Usta haklı...Cevval kişi kıvrak zekası ile her hâle bir çare üretir, üretir de; olgun zekâ ve dingin bir ruh sahiplerini de dinlemeli ki bulunan çareler şifalı çözümler olabilsin, gelip geçici seraplar olmasın... Saygıyla...

Ayhan Polat

Süper Üye
20 Nis 2010
64
294
Allah gani gani rahmet eylesin 2 büyük üstada. Çok üzgünüm..

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
Çizgi roman dünyası için, yeri doldurulamayacak iki değerli üstadın acı kaybının üzüntüsü içindeyim. Mekanınız cennet olsun büyük ustalar.

seneca66

Kıdemli Üye
18 Haz 2009
188
586
OOff of

İkisi de Dev idi.
Kocaman ve eşsizdiler! 25 yaşına gelmeden büyük kültüre
sahiptiler. Kitaplarını düşündükçe muazzam lafı onlara yakışıyor.
Suat Yalaz son Karaoğlan'ı çevirseydi ne güzel olacaktı.
Olmadı.
Camoka'sı da sanırım Gürkan Uygun idi.

Allah günahlarını affetsin.

jakond

Yeni Üye
28 Nis 2013
79
145
Karaoğlan romanıyla büyüdük.. Böyle güzel insanların hikayeleriyle büyümek bizim için şanstı. Allah rahmet eylesin...

turhal

Onursal Üye
23 Nis 2017
2,201
3,700
İki değerli üstadımıza Allah'tan rahmet dilerim. Başımız sağolsun...

bek50

Yeni Üye
1 Ağu 2010
5
9
Gençliğimin tatlı hatırası,idolu idi Karaoğlan' a benzemek, özümüz,sözümüz, haklıları korumak haksızların karşısında olmak. Her zaman cesur olmak, mertçe yaşamak, Orta Asya'dan geldi atalarımız, Karaoğlan gibi Türklüğü anlatan çizgi romanlar bizim harika romanlarımızdı.Her haftayı sabırla bekleyip yeni fasikülü almanın heyecanını yaşardık.Eve dönüp bir kenara oturup zevkle okurduk maceralarını. Karaoğlan,babası Baybora' yı,Çalık,Balaban'ı ve Bir Türk obasında yaşayan Arkadaşı Aykut'u hiç unutmadık. Usta Ressam Suat Yalaz' ı hiç unutmadık. Huzur içinde uyusun, Mekanı Cennet olsun....

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Işıklarda uyusun.
Melekler yoldaşı olsun.
Bu güzel anıyı paylaşan Raven dostumuzun,
Karaoğlan ile ilgili daha doğrusu bir Karaoğlan macerası ile ilgili
Çok ama çok güzel bir anısı var.
Tarayarak paylaştığı o macera ve anının karaoğlan arşivimde,
Çok ama çok ayrı ve değerli bir yeri vardır.
Paylaşmak isterim Eğer sevgili Raven üstad bir mahzur görmez ise...

bigmaster

Onursal Üye
21 May 2010
356
1,844
Burası siyaset yeri değildir.Üstadın görüşüne katılmazsın ama burada siyaset yapamazsın.Akınk adlı üye.