Yeni Yılımız Kutlu Olsun…

SuatYalaz

Büyük Usta
Onursal Üye
31 May 2017
28
971

Hepimiz, herkes, bütün İnsanlık İçin
2018 HAYIRLI BİR YIL OLSUN !

“ÇİZGİ DİYARI’ZEDE” sevgili dostlarım, Merhaba!

Yeni yıl; üstü başı perişan, hüzünlü ve borçlu olarak hayatımıza gireli nerdeyse 1 ay olacak, ben sizin yeni yılınızı ancak bugün kutlayabiliyorum, kusuruma bakmayın,
kafakâğıdımın iyice eskimiş olmasına verin.

Halûk Yücesoy hocamızın, profesörlüğüne hiç yakışmayacak biçimde, bizi Türk çizgi-roman san’atının
sıkıntılarıyla yüz yüze bırakıp, ansızın, huzurlu bir aleme
uçup gitmesi tam bir “dost kazığı” oldu…

Allah rahmet eylesin, nurlar içinde yatsın.. ( Ama.. Allah bilir, benim, “ordinaryüs” yaptığım Profesörüm, orada da rahat durmuyor, “Yandım ALİ’nin ‘ Ferman Padişahın.. İzmir Bizimdir! ‘ macerasını bulmaya çalışıyordur. Çünkü, kafaya takmıştı bir kere…)

Artık çizemiyorum.. Dergi çıkaramıyorum.. Kudret’in ihaneti yüzünden Karaoğlan filmi de çektiremiyorum. Hiç olmazsa, fırsat buldukça, “Çizgi Diyarı”na, eski “altın çağ”daki günlerdeki gibi sohbet ya da anı yazıları göndereyim diye düşündüm…

Bilgisayar konusunda bana yardımcı olan birdostum var.
Dijital dergiciliğin değerli emekdarı.. “e-gölge” çizgi-roman dergisini 10 yıl aralıksız yayınladıktan sonra, kendi özel dergisini yayınlamak için bırakan ressam-karikatürist-
Yayıncı dostumuz Mehmet Kaan Sevinç, arşivinden çok şirin bir “ÖZEL ULAK” vinyeti buldu bana, sağolsun…

Bundan sonra göndereceğim yazıların başında hep onu kullanalım diye düşünüyorum… Bu işi de, daha genç bir “Çizgi Diyarı Komandosu” Mustafa Pala’nın omuzlarına
yıktım, ona göndereceğim yazıların en başına o vinyeti
koyacak… UMUDUMUZ GENÇLERDE…

Yeşilçam anılarım Çizgi Diyarcı dostları sıkabilir sanıyordum..Gördüm ki hayli ilgi çekmiş.

Hele, “Scanfan” takma adlı dostumuzun AK ALTIN film
Posteri bana büyük sürpriz oldu, çünkü bende yoktu.

Ben de ona bir sürpriz hazırladım; “Lütfü Akad’a Nasıl Asistan Oldum” yazısını anılar içinden kırpıp, ona “ithafen” teşekkür bâbında gönderiyorum.

Hoşça kalın… SY

Moderatör tarafında düzenlendi:

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,391
Teşekkür

Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.İyi ki varsınız büyük üstat.Şu yaşlılık günlerimizde,sayenizde , çocukluk anılarımız arasında en büyük yeri tutan KARAOĞLAN'ı bize kazandırdınız.Allah , sağlık ve sıhhat versin.Sevgi ve saygılar.Hürmetle ellerinizden öperim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Yeşilçam anılarım Çizgi Diyarcı dostları sıkabilir sanıyordum..Gördüm ki hayli ilgi çekmiş.

Hele, “Scanfan” takma adlı dostumuzun AK ALTIN film
Posteri bana büyük sürpriz oldu, çünkü bende yoktu.

Ben de ona bir sürpriz hazırladım; “Lütfü Akad’a Nasıl Asistan Oldum” yazısını anılar içinden kırpıp, ona “ithafen” teşekkür bâbında gönderiyorum.

Hoşça kalın… SY

Saygıdeğer Suat Yalaz Üstadım,

Yazınız gerçekten sürpriz oldu. Büyük bir üstadın şahsıma bir yazı ithaf etmesi ve bunu teşekkür bâbında yazmış olması benim açımdan büyük bir onurdur. Yazıyı sonsuza dek saklayacağım.

Öncelikle sizin gibi büyük bir sanatçının forumuzun bir üyesi olmayı kabul etmesinin bile bizler için ne kadar büyük bir onur kaynağı olduğunu bilmenizi isterim. Katkılarınızı, özellikle de son zamanlarda yazmaya başladığınız "anılarınızı" dikkatle takip ediyorum. Umarım bunları çok kapsamlı bir anı kitabında görmek de nasip olur. Çizgi Diyarı'nın çalışkan İstanbul ekibi ile yaptığınız toplantıları gıptayla takip ettik. Bizler İstanbul'da olmadığımız için bunları ancak forumdan takip edebiliyoruz.

Siz aslında övgüye ihtiyacı olmayacak kadar büyük bir değersiniz. Sizinle ilgili en ufak bilgi kırıntılarının bile forumda yer almasının uygun olacağını düşünenlerdenim. Bazı makaleleri daha önce "Suat Yalaz" forumuna yüklemiştim. Bir süre önce de Milliyet Gazetesi arşivinden 1957-73 yılları arasında yayımlanmış bazı ilânları ve haber kupürlerini de sunmak istiyordum, araya "profesör" üstadımızın vefatı girince bir köşede kaldılar. Sizin için sakıncası olmazsa onları da sunmak isterim.

İyi ki varsınız.
Saygılarımla

Son düzenleme:

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Sayın Suat Yalaz,
Tecrübeleriniz Çizgi Roman dünyası için altın değerinde... Siz Karaoğlan'ın babasısınız. Bir gün anılarınızın "Baybora'nın günlüğü" adı altında bir kitap haline geleceğini düşlemekten kendimizi alamıyoruz. Böylece bir dönemin ve bir sektörün hafızasını yeniden yerine koymuş, Türk görsel sanatlarının en önemli belgesel kaynaklarından birini de yazmış olurdunuz böylece. Lütfi Akad ile anılarınızı--ve daha önce yazdıklarınızı da--büyük bir hevesle okuyor, göndermede bulunduğunuz kısımları okumak için sabırsızlıkla bekliyoruz..
O güzel satırları yazan parmaklarınızın gücü daim olsun. Hürmetler...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Dünyanın bana göre en büyük ressamlarından Sevgili Suat YALAZ üstadımızın anıları bizim için altın değerinde.
Forumda merhaba yazmanız bile bizim için çok anlamlı.Birde Yeşilçam anılarınız bizim için o kadar anlamlı ki.
Bizler için efsane bir isim Suat YALAZ bu anlamda forumdaki yazılarınızı merakla bekliyor keyifle okuyoruz.
Saygı ve hürmetlerimizle.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Değerli üstat,
sizin yazılarınızı okumak, sizle yazışmak, sizin anılarınızı sizden duymak, sizden öğrenmek...
İnanın tüm bunlar; sizin yıllardır hayranı olan bizler için rüya gibi, hayal gibi bir şey...
Hürmetler Sayın "Suat YALAZ" üstat;
sizin de yeni yılınız kutlu olsun.
Sağlıcakla kalınız!...

52308R.gif