Başımız Sağ Olsun

Başımız Sağ Olsun

Suat YALAZ

Like Tree124Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23-10-2017, 13:15   #1

SuatYalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10132
•Rep Seviyesi :
SuatYalaz has a reputation beyond reputeSuatYalaz has a reputation beyond reputeSuatYalaz has a reputation beyond reputeSuatYalaz has a reputation beyond reputeSuatYalaz has a reputation beyond reputeSuatYalaz has a reputation beyond reputeSuatYalaz has a reputation beyond reputeSuatYalaz has a reputation beyond reputeSuatYalaz has a reputation beyond reputeSuatYalaz has a reputation beyond reputeSuatYalaz has a reputation beyond repute
Standart Başımız Sağ Olsun

“”ÇİZGİ DİYARI”nın, ordinaryüs “profesör”ünü,
yeni yeni tanıyorken, onun, akılalmaz çizgi-roman tutkusunu
hayranlıkla izlemeye başlamışken... Ansızın aramızdan ayrılıvermesinin
şok’unu birtürlü üzerimden atamadığım için, bu başsağlığı
yazımı yazmakta geç kaldım… Dostlar beni bağışlasın.

Son konuşmalarımızda meğer veda ediyormuş…

“Çizgi Diyarı”na yaptığı ağabeyce sahip çıkma çalışmaları dışında,
Sanki, ömrünün son birkaç yılını, benim, nerede,
ne zaman yayınlandığını bilemediğim eserlerimi saklandıkları, kayboldukları yerlerden bulup çıkarmaya harcamıştı.
( Bu uğraşta, değerli resimli-romancımız Erhan Dündar’ın yardımlarını hep söylerdi.)

Eserlerimi bulup bulup kaydediyor, sonra bana gönderiyordu.
“Eserlerinin nerelerde olduğunu sen neden bilemiyorsun usta?
diyeceksiniz şimdi... İlk bakışta haklısınız, ama…
Bilmiyorsunuz ki... 70 yılında, “ Türkiye’de ne düşündümse yapabildim. Hele biraz da Frenk ellerinde at koşturalım.”
Deyip Fransa’ya gidince, yazıp çizdiğim eserlerin asılları yayınlanan gazetelerin arşivlerinde benim için saklandı.

İstanbul’a gelişlerimde arşivciden orijinallerimi istediğimde, bana iki üç tane son çizimlerimi verdi. “Hepsi bu mu?” diye sorduğumda:
“Ben yeni geldim, saklayabildiğim bunlar.” deniyordu.

Anlıyacağınız; benim eserlerim ( dile kolay, 65 yıllık külliyyat)
Kolayca hatırlanacak, bulunacak, tasnif edilip sergilenecek türden değil.

İşte, Halûk Yücesoy kardeşim, ömrünün son yıllarında, sanki bana bir vefa borcu varmış gibi, tutku halinde, SUAT YALAZ’ın bütün eserlerini
bulup ortaya çıkarmayı kendine “iş” edinmişti.

Son olarak Kurban Bayramı tatilinde gittiği İnegöl’den telefonla beni aramıştı. Uzun uzun konuştuktu. İnegöl’ün doğa güzelliklerini anlatmıştı.
“ Yandım ALİ’nin ‘Ferman Padişahın, İzmir Bizimdir’ macerasını arıyorum, ahdeddim bulacağım.’ diyordu.

Ben de: Haluk’cuğum, kendini fazla yorma... Onu da bir başka, daha genç bir gönüllü arkadaş bulur inşallah. Sen bize daha çok lâzımsın. diyordum…

Son olarak, İstanbul’da, benim eve yakın bir çay bahçesinde buluşmuştuk onun 6 kişilik “çizgi Diyarı komandoları” ile…
6 saatlik bir çizgi-roman sohbeti yapmış, şalgam suyu eşliğinde çiğköfte yemiştik.

Ankara’dan beni son aradığında, “Bu kez içkili bir yere götüreceğiz seni, kafaları çekerek çizgi-roman sohbeti yapacağız” demişti…
Anlaşmıştık… Ama, olmadı. Meğer onun o uzun coşkulu telefon konuşmaları meğer “ veda konuşmaları” imiş.

Çok üzgünüm.. Hepimiz çok üzgünüz.. Ama, “tabiat Kanunu”, yaşam kuralı diye de bir olgu var…
Doğuyor, büyüyor, yaşlanıyor (bazen de yaşlanmadan.. Haluk Bey gibi...) ölüyoruz.

Önemli olan... Yaşarken sevilen, sayılan, düzgün, dürüst insan olmak...

Ölünce de, sevgiyle, saygıyla uğurlanmak ve “hasretle anılmak”…

Tekrar, Hepimizin başı sağolsun. Halûk Yücesoy nurlar içinde yatsın, Yüce Tanrımız acılı eşine ve ailesine sabırlar versin.

Suat YALAZ

Alt 23-10-2017, 13:56   #2

nstegk1999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 33996
•Rep Seviyesi :
nstegk1999 has a reputation beyond reputenstegk1999 has a reputation beyond reputenstegk1999 has a reputation beyond reputenstegk1999 has a reputation beyond reputenstegk1999 has a reputation beyond reputenstegk1999 has a reputation beyond reputenstegk1999 has a reputation beyond reputenstegk1999 has a reputation beyond reputenstegk1999 has a reputation beyond reputenstegk1999 has a reputation beyond reputenstegk1999 has a reputation beyond repute
Haluk bey iyi insandı gidişi hepimizi üzdü...Son görüştüğümüzde arayıp bana kitap hediye edeceğini söyleyip adresimi istemişti...gönderdi aldim hediyelerimi...bizlerde kabul edemedik hala gidişini...tek tesellimiz ardından bu kadar insanın '' Haluk bey iyi insandı, Nur içinde yatsın'' sözleri...Bizlere hakkını helal et, Nur lar içinde yat Haluk abi...
nstegk1999 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 23-10-2017, 18:31   #3

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
hozkoca is on a distinguished road
Baki kalan, kubbede hoş bir sada imiş. Mekanın Cennet olsun Sevgili PROFESÖR...
hozkoca isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 23-10-2017, 19:55   #4

yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1579633
•Rep Seviyesi :
yeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond repute
Yokluğunu hala kabullenemiyorum,
ne yapsam olmuyor. O kadar derin
izler bırakmış ki üstümüzde, öyle bir
insan gerçekten az gelir bu dünyaya.
Sevgi ve saygıyla anmaktan başka
bir şey gelmiyor şimdi elimden.
Suat Yalaz üstadıma da bu veda
sözleri için teşekkür ediyorum,
siz de kendinize iyi bakınız üstadım,
saygılarımı sunuyorum.
Alt 23-10-2017, 20:08   #5

bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1202962
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Allah sizlere uzun ömür versin büyük usta.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 23-10-2017, 21:03   #6

savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1239753
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Bir büyük usta'dan bir başka büyük ustaya veda yazısı...
Sevgili Haluk abi nur içinde yatsın.
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24-10-2017, 17:05   #7

hadon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 188434
•Rep Seviyesi :
hadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond reputehadon has a reputation beyond repute
Gerçek bir efsaneye kendisi için böyle güzel sözler söyletebilecek bir insandı Haluk Abi. Eminim, nurlar içindedir ve biz dostlarının vadesini sabırla bekliyordur.

Teşekkür ederiz Suat Ustamız.
Alt 27-10-2017, 00:43   #8

prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1178522
•Rep Seviyesi :
prince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond reputeprince has a reputation beyond repute
Vefakar,güler yüzlü,fedakar ve dost canlısı babacan bir insandı Haluk abi. İçimizde küllenmeyen çizgi roman ateşini tekrardan tutuşturan mükemmel bir insandı.Mekanı cennet olsun.
Size de sağlık dolu güzel bir ömür diliyorum üstadım.Kendinize iyi bakın .Teşekkürler,saygılar...
prince isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27-10-2017, 03:54   #9

HACILI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 134330
•Rep Seviyesi :
HACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond repute
Mekanı cennet olsun.
Işıklarda uyusun.
HACILI isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27-10-2017, 13:21   #10

•Rep Puanı : 10030
•Rep Seviyesi :
Ayhan Polat has a reputation beyond reputeAyhan Polat has a reputation beyond reputeAyhan Polat has a reputation beyond reputeAyhan Polat has a reputation beyond reputeAyhan Polat has a reputation beyond reputeAyhan Polat has a reputation beyond reputeAyhan Polat has a reputation beyond reputeAyhan Polat has a reputation beyond reputeAyhan Polat has a reputation beyond reputeAyhan Polat has a reputation beyond reputeAyhan Polat has a reputation beyond repute
Sevgili Haluk Beye tekrar tekrar gani gani rahmet dilerken, Büyük usta Sevgili Suat Yalaz a da uzun ömürler diliyorum yüce mevla dan..
KARAOĞLAN and necdet like this.
Ayhan Polat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil