Maskeli Balo’dan Çıkalım Lütfen!

SuatYalaz

Büyük Usta
Onursal Üye
31 May 2017
28
971
Maskeli Balo’dan çıkalım lütfen!

Sevgili “Çizgi Diyarı Sakinleri” ( Hakan Alpin’in kulakları çınlasın,
“Darkwood Sakinleri” adıyla bir çizgi-roman dergisi yayınlamıştı bir zamanlar ve çok hayırlı hizmetler vermişti.)… Selamlar, sevgiler.

Bu; sizin “Profesör” dediğiniz, benim de, nerede ne zaman çizdiğimi, şimdi nerelerde olduklarını bilmediğim “KARAOĞLAN” ve “YANDIM ALİ” maceralarını “Zehir Hafiye” gibi bulup ortaya çıkardığı için, “profesör”lüğüne bir de “ordinaryüs” payesini eklediğim, boş zamanlarında “hobby” olarak avukatlık yapan Haluk Yücesoy dostunuz var ya…Beni elma şekeriyle kandırarak, getirdi, “Çizgi Diyarı” deryasına öyle bir ittirdi ki…Debelenip duruyorum.

Dijital ortam treninin son vagonuna, 80’li yaşlarda, son anda yetişip binersen böyle olur tabii. Bu bana ders olsun, bir dahaki gelişimde,
Uyanık davranıp trene ilk binenlerden olacağım, söz.

Sevgili dostlar, sitenize üye olup girdiğimde, beni ilk rahatsız eden şey;
herkesin kimliğini ve yüzünü, takma bir isimle ve herhangi bir resimle
gizlemiş olması…

“Korkak klavye kabadayıları” mıyız biz?

Yaa, kardeşim, bunu, sosyal medyada, gıcık aldığı kimselere ya da kurumlara hakaret etmek.. küfretmek.. yasa dışı, haince sloganlar atmak isteyen “korkak klavye kabadayıları” yapıyor benim bildiğim…

Bizim, çizgi-roman, sinema, edebiyat, müzik sevdalılarının böyle
Ahlâk dışı davranışlarla, uzaktan yakından, hiçbir ilişkisi olamayacağına göre… Yüzümüzü, kimliğimizi, kimden, ne diye saklıyoruz ki?

Son “Tatlıses Çiğ Köfte Çaybahçesi”ndeki bir grup Çizgi Diyarı komandosuyla yaptığımız – hani, beni, karın tokluğuna 7 saat konuşturdukları..- toplantı sonrasını, sitedeki haberden öğrenen
Anadolu’dan bir dostumuz, çok haklı bir sitemde bulunmuş,
“Yaa kardeşim, efsane ustamızla 7 saat sohbet ettikten sonra.. bizlere, topu topu bir buçuk dakikalık bir video göndermeniz doğru oldu mu?

En azından bir, bir buçuk saatlik bir video çekmeniz gerekmez miydi?”
diyor.

Vallahi, arkadaş yerden göğe haklı…Bizim “mutlu azınlık” yanıt veriyor: “Haklısın, aniden gerçekleşti, bunu düşünemedik. Bir daha hazırlıklı gideriz. Söz.”

Yahu, daha nasıl hazırlıklı olacaksınız.. Hepinizin elinde son model akıllı cep telefonları.. Gizli adı “Savok” olan avukat Savaş’ın elinde zımba gibi bir tablet var… Ayarla, yerleştir bir yere, 24 saat kayıt yapsın sana.

Ayrıca; karın tokluğuna 7 saat konuşacak “safftorik” bir SUAT YALAZ’ı
biraz zor bulursunuz gibime geliyor.

O, akıllıca eleştiri yapan, köşesinde Karaoğlan yazan, resim olarak Che Gueveranın ünlü bereli portresi olan, “maskeli balo”muzun dansörünü sordum, Haluk Bey:

- Antepli Ahmet Bozkurt, dedi. Hani, “Çizgi Diyarı Büyük
Toplantısı’nda, sana ilk Karaoğlan baskılarının bez ciltlerini imzalatmak için uçakla Antep’ten gelmişti ya.. İşte o arkadaş.

Ya, kardeşim, o olayı hatırlıyorum. Hattâ, “bu ciltlerden birini nasıl yürütsem acaba?” diye aklımdan bile geçirmiştim. Ama olacak iş değildi, Ahmet Bozkurt, kuzgun gibi gözlerini ciltlerinden ayırmıyordu.

İlk Karaoğlan baskılarını hasretle ve hüzünle imzaladım ama… Sırada bekleyenler vardı, onlara yönelince, ben, sevgili, değerli ve vefalı okuyucumun doğru dürüst yüzünü bile görememiştim.

Allah aşkına, çıkarın şu maskeleri de, kim kimdir, yaşlı mıdır, genç midir?

Bilelim… Yüzünü sıfatını bildiğimiz insana konuşmak daha bir sıcak olur.
Hoşça kalın, esen kalın… Suat YALAZ

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Ellerinden öpüyorum sevgili üstadım..
Sizin Türk Çizgiroman Sanatı'na kattıklarınız yanında bizimki nedir ki? Çizgi Diyarı'nda sizinle aynı sanal mekanı solumak bile bize gurur veriyor.
Allahuteala size sağlıklı, mutlu nice ömürler nasip eylesin. En yakın zamanda ziyaretinize gelme arzusundayım..

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Hoş geldiniz, safalar getirdiniz değerli SUAT YALAZ USTAMIZ...
Sizi de aramızda görmek bizler için çok büyük bir onur.
En kısa zamanda şöyle yakışıklı bir foto ayarlayıp kapak resmi yapacağım kendime, söz.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Sevgili Ağabeyim;
Che Guevara'nın resmini koymamdaki amacım; Che'nin çağımızın Karaoğlan'ı olması.
Emperyalizme karşı savaşmış, kimilerine göre maceracı, Karaoğlan gibi bilgili ve yakışıklı.
Karaoğlan'ı 10-15 yaş daha büyük çizseydiniz eminim Che'ye benzerdi.
Sevgi ve selamlarımla...

Yalnız şu "dansör" meselesini anlayamadım. Oysa ne mesleğim ne de dans etmesini bilirim. :)

Son düzenleme:

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,378
Hosgeldiniz üstadim ismim Sahin resim kullanmiyorum bir kac Karaoglan'i düzenleyip yayinlamistim bir ara burada. sizi de burada görmek büyük mutluluk.

Ayhan Polat

Süper Üye
20 Nis 2010
64
294
sevgili suat yalaz hasretle elllerinizden öpüyorum. güneş gazetesindeki karaoğlan maceralarıyla tanıdım sizi güneş renkli karaoğlan fasikullerinde mektuplarım çizimlerim ve birde karaoğlan fotografım yayınlanmıştı. aynı heyecanları yaşıyorum inanın. güneş gazetesi ve takvim gazetelerinde yayınlanan karaoğlan tefrikaları nı kesip biriktirmiştim. saolsun sevgili profesor yayınlamaya devam ediyor. bende son donem bayboranın oğlu ve altaydan gelen yiğit maceralarının sözünü veriyorum. inşallah eylul ayından işlerimden zaman buldugum vakit sözümü tutacağım. size buradan ulaşıp bu yazılarımı okumanız bile beni muthiş heyecanladırdı. tekrar ellerinizden öpüyorum sevgili Suat Yalaz

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
sevgili büyük üstadımız sayın SUAT YALAZ ile sanal da olsa sohbet edebilmek yazılarını okuyabilmek, dileklerimizi bildirebilmek , ne büyük bir imkan bizler için. kendimi adeta Karaoğlan dergilerindeki bizbize sayfasında zannediyorum. Ç.D.üyesi olmakla kendimi çok şanslı hissediyorum. saygılar büyük üstad, sağlıklı ve uzun ömürler dilerim.

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Suat Yalaz Hocamıza katılıyorum. Bunun kanıtı, yandaki fotoğraf ve ismin doğruca şahsıma ait olmasıdır.
Yine de hocam, insanların bir ortamda hangi sıfatla bulunmak istedikleri biraz kişisel bir konu... Rumuz kullandı diye herhangi bir arkadaşa gönül koyamam yani.
Kendi resmimi, ismimi kullanıyor olsam da maskeli balodan çıkış imkanı bulamadım. Zira kendi halimce biriyim ama burada paylaştıkça, gerçekte olduğumdan daha fazla meziyete sahip birinin portresini çizmekten kaçınamadım. Böyle olmasın diyeceğim ama tutup da ben kötüyüm filan diyecek halim yok ya.
Bu duruma hiçbir toplantıya katılma imkanı bulamadığımı eklerseniz, maskenin arkasındaki kişi gerçeğiyle giderek daha da alakasız oluyor bence.
Hürmetler hocam...

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,876
Sanal ortamda maskeli balo'dan çoğumuz çıkmıştık üstadım.
Her toplantı sonrası fotoğraflarla kendimizi ifşa etmiştik.:Ğ
Sen gel dedikten sonra neresi olsa geliriz.
7 saatlik sohbetin keyfi hala hafızalarımızda.
Bu sefer daha donanımlı geliriz.
Sevgi ve saygılarımızla.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Suat Yalaz üstadıma katılıyorum kesinlikle.

İlk günlerden beri birbirimizi daha iyi tanımak
üzere bir araya gelmeye, çizgi roman ve dünya
hakkında bilgilerimizi paylaşmaya devam ediyoruz.

Zaman içinde daha samimi olmak isteyen
dostlar kendilerini daha iyi tanıtıyor, daha
çok şey paylaşmak istiyor birbirleriyle.

Suat Yalaz üstadın arzu ettiği gibi samimiyet
her zaman daha güzelini getiriyor insana.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Suat YALAZ usta haklı sitemlerinde...
7 saat boyuca karın tokluğuna ustaya akla gelmedik sorular sorup nefesini tükettim..
Tükettim ama sorun niye yaptım.
O kadar keyiflendim ki aklıma gelen her soruyu sorarken kayıt altına almak aklıma gelmedi...
Üstad affetsin.
Bie de 80 yaşındayım diyor inanmayın üstadın zihni 30 yaşında...
Allah ona ve biz forumdaşlara uzun ömürler versin.
Versin ki daha çok söyleşiler yapalım karın tokluğuna...

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,313
Üstatım, adım Deniz Topal gırgırına takma isim aldım başka bir amacım/amacımız yok olamaz da. Ayrıca 7 saatlik sohbetin 1,5 dakikasını çekenler utansın ne diyeyim. :) Aramıza hoşgeldiniz.

abdullahersoy

Aktif Üye
19 Ocak 2012
311
667
Arkadaşlar bugünü unutmayalım. Üstad Suat Yalaz aramızda. Belki ileride torunlarınıza bile anlatacak hatıralarınız olur. Dünyada insan ömrü kısa
Bu kısa zamanı değerlendirmek gerekir.
Nasıl olacağını düşünüp fikir yürütelim.
Ben daha önceden demiştim. İleri bir tarih vererek Çizgi Roman Derneği olarak bir yerde buluşalım.
tarihi bir toplantı olur. Çizgi romana merekı olan herkesi davet ederek bir ilki gerçekleştiririz.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,514
Ankara
Üstadım öncelikle hoş geldiniz, sefalar verdiniz. O güzel toplantıyı azıcık kıskançlık, bolca da hayranlıkla takip ettim bu sayfalardan. İnşallah sizleri Ankra'da da ağırlama imkanımız olur.
Takma isimler ve farklı resimlerle kimlik tanımlama, maalesef internet ortamının usenet, IRC zamanlarından kalmış ve yerleşegelmiş bir adeti olmuş. İnanır mısınız bilmem, ben de bu ortam hariç hiç bir forumda kendi ismimi kullanmam. Nitekim ilk zamanlar burada da ismimin baş harflerinden oluşan bir kısaltma kullanıyordum (ve tabii alakasız bir resim). KIsa bir süre sonra bu ortamın ne kadar farklı ve özel olduğunu fark edince sizin gibi düşünüp kendi adımı ve fotoğrafımı kullanmaya başladım (bir yanlış anlaşılma sonucu halen ismimin başında ve sonunda tırnak işaretleri duruyor, ama varsın olsun :) ).