Ses Mecmuası'nda Karaoğlan Filmiyle İlgili Yazı (1970)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

Ses Mecmuası'nda Karaoğlan Filmiyle İlgili Yazı
21 Şubat 1970

Bu magazin bir haber olacak, üstelik de "retro" magazin bir haber. Ama Çizgi Diyarı'nın onur üyesi Suat Yalaz'la ilgili önemli, önemsiz demeden her türlü materyali bir başlık altında toplama kararı almış olduğumuz için bu gibi ufak bilgi kırıntılarını bile bu sayfalarda sunmayı sürdürüyorum. Bu magazin haber de "Ses Mecmuası"nın 21 Şubat 1970 tarihli 8. sayısında yer almış. Zaten Suat Yalaz ustanın videolarında ve TV programlarında sıklıkla değindiği bir olayla ilgili, yani Karaoğlan filmlerinin başrol oyuncusu Kartal Tibet'le ilgili. Magazin yazarı, Kartal Tibet'i "Hakiki Karaoğlan" olarak tanımlarken, yedek Karaoğlan Kuzey Vargın'a da "Sarı Karaoğlan" demiş. Derginin kapağını da ekledim.

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep
scanfan'dan yine önemli bir araştırmacılık örneği.

Yıllardır Ses dergisinde Karaoğlan filmlerinin çekim aşamalarıyla ilgili bir haber, resim var mı diye arayıp dururum. En güzel net resimler bu dergide bulunur düşüncesindeydim.
O yılları en seçkin sinema dergisi Ses, Karaoğlan'la ilgili yapa yapa bu haberi mi yapmış?
Ses'in sanırım Karaoğlan'la ilgili tek haberide bu.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

Kuzey Vargın Hayatını Kaybetti
(1940-2017)

Maalesef aktör Kuzey Vargın bugün (13.8.2017) vefat etmiş. Sabah aktardığım yukarıdaki "retro magazin" yazısında onun da adı geçiyordu. Yeşilçam'ın duayen sanatçısı 74 yaşındaymış ve bir süredir yoğun bakımda tedavi görüyormuş. Biz anılarımızda önemli yerler edinmiş sanatçıları eski halleriyle hafızalarımıza yerleştirmişiz ve onların imajlarını hiç güncellemeyiz nedense. Onların da yaşlanabileceğini hiç aklımıza getirmeyiz. Kuzey Vargın'ı son haliyle görsem tanımazdım doğrusu. Mekânı cennet olsun.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:
12 Şub 2010
15,006
543,755
Tam da Kuzey Vargın'ın Karaoğlan filminde oynadığının öyküsü geçen konu paylaşıldığı gün Kuzey Vargın'ın vefat haberi geldi.

Değerli sanatçımıza Allah'tan rahmet diliyorum.