Suat Yalaz Ustanın "Renkli Son Karikatür"ü

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Suat Yalaz Ustanın "Renkli Son Karikatür"ü
(Aynı Zamanda Üstada Geçmiş Olsun Diyorum)

Sevgili dostlar, "Suat Yalaz" üstadımız bugün gönderdiği e-postada yaz gribine yakalandığını ve kendini toparlamaya çalıştığını yazmış. Posta ekinde de "Renkli Son Karikatür" lejandlı bir karikatürünü göndermiş. Karikatürün bir yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığını bilmiyorum, Suat Yalaz'ı yormamak için de kendisine sormadım. İyileşince belki bizzat kendisi izah eder. Bu karikatürü sizlerle de paylaşmak istedim, bir belge/hatıra olarak forumumuzda yerini alsın istedim. Bu arada üstada buradan da geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Yine ironi dolu ve keyifli bir iş yapmış üstat.
Hep enerji dolu olarak görmeye alıştığım
büyük ustamızın en kısa zamanda
sağlığına kavuşmasını dilerim .

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Suat Yalaz Türk çizgi romanının en önemli sanatçılarının başında gelir.
Üstada geçmiş olsun, Allah acil şıfalar versin.

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,722
Büyük geçmiş olsun.
Suat abiye geçetiğimiz hafta içinde ulaşamamıştık.Sebebi belli oldu şimdi.
En kısa sürede eski sağlığına kavuşmasını dilerim.
Büyük usta, düz çizgi çizse bile fark ediliyor.
İster karikatür,ister çizgiroman.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çok geçmiş olsun. Allah'tan acil şifalar diliyorum. Çok üzüldüm..
İşe güce daldık biraz arayı açtık bu aralar.
Ne zaman konuşsak telefonda, laf lafı açıyor,
Büyük üstadımın o nazik üslubuyla idraklere kıvılcım çakan
sohbetimizin tadına doyum olmuyor.
Gerçekten üstat bambaşka bir insan.
Kızacak olsa bile acıyı tatlı söyleyen,
aklı, düşünceleri, konuşmaları ile huzur veren biri.
Yaşamayı onda öğreniveriyorsunuz..:)

Yahu öyle güzel yol gösteriyor, öyle güzel akıl veriyor ki
her defasında sizi kendine hayran bıraktırıyor.
Boşuna değil diyorsunuz. Boşuna değil işte bunca ürettiği eserler...

Önder'in dediği gibi, ne çizerse çizsin başka çizerler de olmayan göze çok hoş gelen bir tarzı var.
(Tarz dediğimiz şey sadece çizgiyle olan bir şey değildir. Bir çizgi romanda tarz, stil dediğimiz şey; sizin hikayeyi resimlerken yaptığınız tercihlerin tamamıdır. Yani hikayeyi anlatış biçiminiz, esprili, heyecanlı, sürükleyici vs. kurgunuz, karakterler-tip seçimleriniz, mekanlar, kamera bakış açılarınız, çizginiz hepsi bir bütün olarak sizin tarzınızı ortaya koyar.)

Maalesef bu öyle lafla, kendinizi övmekle falan olmuyor,
yetenekle ve çok doğru yapmanız gereken tercihlerle, yazmayı-çizmeyi bilmekle oluyor.
Sinemayı çok iyi bilmekle oluyor. Üstadın deyimiyle, "çizgi roman kağıt üzerindeki sinemadır." Film seyreder gibi okuyoruz bu şeyi...
Ve de okuyucuda kabul görmesiyle, sizi sevmesiyle, tutmasıyla oluyor..

Suat Yalaz işte bu yüzden bizim çocukluğumuza derinden etki etmiş,
çok ama çok büyük bir yetenektir. Onu nice çizerlerden üstte tutmamızın sebebi de budur işte. Bir daha gelmez...
Kıymetini bilmemiz lazım. Ve onu asla yalnız bırakmamalıyız.
Sık sık arayıp, ziyaret edip gönlünü hoş etmeliyiz. Bir ihtiyacı varsa gidermeliyiz.

Son söz; "Bazı insanlar bazı insanlara şifadır."
Üstad da öyle. Öyleyse Allah şifanızı versin...:)

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Bedensel engelli olmak ile bedenine engel olmak arasında ki ince çizgide derin felsefik anlamlar yüklü içsel bir bakış açısının ifadesi ile yalnızlığın aslında yanlışlıklara müptela olmanın bir sonucu olduğunu gösteren etkileyici olduğu kadar eleştirel bir yaklaşım.
Yine bu eserde üstad spor yapmanın önemi ile sızıp kalmanın derin çelişkisini yaman çelişki düzleminde analitik bir bakış açısıyla holistik bir bütünlük içinde kaotik çizgilerin kozmostik bütünleyiciliği içinde pozitif bilimlerin üstünlüğü bağlamında narkotik esrime ile şişesel alkolizm bağlamında bütün detayların içiçe olduğu ancak ayrıntıların ön plana çıkartıldığı ezoterik bir perspektif içerisinde ele almıştır.
Uçuşan sinekler ile sanatçı doğanın önemine vurgu yaparken t-shirt deki U harfi ile uyuma mesajı verirken engelli sporcunun şapkasında ki 1 harfi ile de 1 ol algısının vurgulamaktadır.Yine sanatçı bu eserinde Sigara karşıtlığına vurgu yaparken aynı zamanda kitap okumanın önemi üzerinde durmuş , kötü alışkanlıklar bulunan kadın ve erkek çizimleri ilede sızıp kalmanın hatta bir yerde bu nesneler nedeniyle mayışmanın zararlı sonuçları konusun da uyarılarda bulunmaktadır.
--------------------------------------------------------
Yani yukarıda yazılanları kısaca şerh edecek olursak.( Yukarıda yazılanları tarafsız bir gözle okudum da karikatürü görmeyen birisi kesin şöyle düşünür ne çizilmiş acaba heralde sayfalarca çizim vardır.:))
HARİKA olmuş üstadım.Ellerinize sağlık.Büyük geçmiş olsun....