Son Karaoğlan Filmi Hakkında Bir Yazı (Gölge-65, Şubat 2013)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Son Karaoğlan Filmi Hakkında Bir Yazı

Suat Yalaz'ın son Karaoğlan filmi hakkındaki 2 sayfalık kritik çizgi roman kültürü dergisi "Gölge"nin Şubat 2013 tarihli 65. sayısında çıkmış. Ondan önce de "sinemamanyakları" adlı bir sitede yayınlanmış. Yazının başlığı: "Karaoğlan'ı Beyazperdede İzlemek", yazarı ise Hasan Nadir Derin.

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Ben de filimi yalnız ben izledim. Ama bu filimin çok da başarısız oluğu anlamına değil. Yalaz Üstadın görüşlerinin alınmaması ayrı bir gaf ve affedilmez bir hata bu ayrı bir konu oluşla bunu saklı tutuyorum. üstelikte şu yanıltma da bir gerçek.

Sanki filim çok yoğun bir izleyici kitlesi olan kalabalık seyircisiyle buluşma sürecine başlamış ta; izleyiciler filmi bir iki hafta izlemiş olup ta; filimi beğenmeyen izleyenler, izlemeye niyetli olanları etkilemişte bu nedenle kalabalık izleyici kitlesi giderek azalmış bir filim seyircisine dönmüşler gibi bir izlenim vermekte, o kadar yanlış. Film zaten biz dinazorlar dışındakilerinde bir ilgi uyandırmadı. Aktif izleyici kitlesinin çoğu Karaoğlanı bilmiyordu bile. Bilinen de kulaktan dolmaydı.

Güzel bir arşivi, konu etmişsiniz. Saygılar ve teşekürler...

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,089
Ben Suat yalaz yönetmenliğinde çekilen Karaoğlan filmlerinin tamamını defalarca izledim.
Hala da keyifle izlerim. Arşivimde var.
Son Karaoğlan filmi de arşivimde.
Her izlemeye başladığımda 10-15 dakikadan fazla izlemeye sabredemedim.
Adeta bir işkence oluyordu benim için.
Kimse kusura bakmasın.
Hiç bir sanatçı rolünün ve karakterin hakkını verememişti.
O nasıl Balaban öyle..? Kih...kih...kih.
Ya Çalık? alakası yok.
Camoka'yı ne siz sorun ne ben söyleyeyim.
Karaoğlan çizgi romanının Camoka'sı resmen katledilmiş.
Sırf filmin tamamın izlemiş olmak için kendimi zorladım.
Buna rağmen ite kaka, yarım yamalak izlemelerle
7-8 defada ve 5-6 aylık bir zaman zarfında filmi izleyip, bitirmeyi başardım.
Ama itiraf edeyim ki; ben ben olalı böyle zulüm görmedim.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Bu filmle ilgili bir yazı gördüğümde içimi sıkıntılar basıyor. Okumuyorum. Filmin de ancak 10-15 dakikasını seyretme sabrını gösterebildim.
Film çekilmeye başladığında bir arkadaş (kim olduğunu şimdi anımsamıyorum) facebook'ta film hakkında görüş sormuştu.
Şöyle yazmıştım; Çok şükür yeşil gözlü bir Karaoğlanımız da oldu. Karaoğlan'ın sevimliliği bu hafif sakallı, serseri tipli oyuncuda yok. Tiplemeler çok başarısız v.s. Yazımda filmin sonunun tam bir fiyasko olacağını yazmıştım. Tam da öyle oldu.

Mart 2015 Çizgi Diyarı Kuruluş Etkinliği'nde böyle filme nasıl izin verdiğini Büyük Usta Suat Yalaz'a sormuştum.
Yapımcının film yapma hakkını "Fıratın Sahipleri" ni çekeceklerini söyleyerek aldıklarını ama sonra kendi kafalarına göre bir hikaye uydurduklarını söyledi. Başrol oyuncusununda son derece yeteneksiz olduğunu ekledi.
O etkinlikte Usta'ya biraz sitem ederek kurtbaşlı kılıçla, deri yeleğin akibetini de sormuştum son Karaoğlan filminden(Samara-Şeyhin Kızı) sonra Kuzey Vargın'ın onları aldığını ve bir daha iade etmediğin söyledi. Kılıcı özel olarak bir demirciye yaptırdığını anlatmıştı.

Son düzenleme: