Red Dead Redemption

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Bu gün benimde çok severek oynadığım,ve Western severlerin keyifle vakit geçirebileceği Open World Tarzı oynanabilirliği olan Red Dead Redemption oyununu tanıtmak istiyorum.Oyunun konusu; 1911 yılının Vahşi Batı'sında, ABD ile Meksika sınırları civarında geçmektedir. Eski bir kanun kaçağı olan John Marston'ın ana karakter olarak yer aldığı oyunda; eşi ve çocukları devlet tarafından rehin alınan Marston'un, eski çete üyelerini yakalamak için verdiği mücadele konu edilmektedir.Red Dead Redemption 'da, Rockstar Games'in diğer bir oyun serisi Grand Theft Auto 'dakine benzer bir aranma sistemi vardır. Sivilleri öldürmek veya hırsızlık yapmak gibi suçlar işlendiğinde, olayı gören kişiler, görgü tanığı olarak en yakındaki polis memuruna gitmekte ve olayı anlatmaktadır. Tanığa sus payı vermek ya da tanığı öldürmek suretiyle olayı polislerin öğrenmesi engellenebilir. Olayın polisler tarafından öğrenilmesi halinde karakterin başına ödül koyulmakta ve haritada beliren dairenin sınırları dahilinde polis tarafından aranır duruma gelmektedir. Suç işlenmeye devam edilmesi halinde aranma seviyesi yükselmekte, haritadaki dairenin sınırları ile karakterin başına konulan ödül miktarı artmaktadır. Dairenin sınırlarının dışında belli bir süreliğine kalınması halinde aranma seviyesi düşer, belli bir süre sonrasında ise tamamen kaybolurken, karakterin başına konulan ödül devam etmektedir. Belirli noktalarda bulunan telgraf istasyonlarına gidilmesi ve bir özür mektubu yazılması ya da işlenilen suçlar karşılığında para verilmesi suretiyle kişi, suçlarından tamamen temizlenir. Oyunda dağ aslanları, kurtlar ve ayılar gibi yırtıcı tehditler de mevcuttur. Ayılar sadece haritanın Kuzeybatısındaki ormanlarda bulunurken, dağ aslanları genellikle dağlık-kayalık yerlede, kurtlar ise hemen her yerde bulunurlar. Bunun yanında çakal ve geyik gibi hayvanlar bütün haritayı mesken tutarlar. Hayvanların davranışları gerçeğe oranla kısmen gerçekçi yapılmıştır, asıl olarak hayvanların oyuncuya zorluk çıkararak bir "challenge" durumuna geçmesi amaçlanmıştır.Red Dead Redemption 'da ulaşım, öncelikli olarak atlar yardımıyla sağlanır. Doğadaki yabani atların kementle yakalanıp evcilleştirilmesi veya kasabalarda bulunan dükkânlardan, türlerine göre farklı fiyatlara sahip olan atların satın alınmasıyla karaktere ait bir ata sahip olunabilmektedir. Oyunda bulunan 19 tür at; dayanıklılık, güç ve hız gibi yönlerden farklılıklar gösterir. Karakterin ıslık çalması halinde sahibi olduğu at, karakterin yanına gelmektedir.yundaki yan görevlerden en çok öne çıkanı "yabancılar" adı verilen karakterlerdir. Genellikle Grand Theft Auto IV'teki "rastgele karakterler" göreviyle benzerlik göstermekte olan bu karakterler, haritanın çeşitli bölgelerinde yer almaktadır ve eğer oyuncu bu karakterlerin bulundukları mekanın yakınlarındaysa, haritada soru işareti ("?") belirerek bulundukları yer gösterilmektedir. Bu yabancı görevlerindeki karakterlerin bazıları her ne kadar ana hikayede karşılaşılan karakterler olsa da yabancıların görevleri oyunun ana hikayesinden bağımsızdır. Karakterler genellikle Vahşi Batı'da yardıma muhtaç kişilerden oluşmaktadır. Oyuncular, ana karakter John Marston (veya Jack Marston) olarak bu karakterlerin verdiği işleri tamamlamalıdır. Bu görevlerinin yanı sıra, oyunda yan görev olarak işçilik, avcılık, poker gibi mini oyunlar, çetelerin mekanlarını basıp haydutları temizleme ve başına ödül konmuş aranan haydutları yakalayıp devlete teslim etme veya öldürme gibi 1900'lü yılların Vahşi Batı'sını sonuna kadar oyunculara yaşatan çeşitli yan görevler de oyuncuları beklemektedir.

file

www.youtube.com/watch?v=vOSJKDGbIG4

Moderatör tarafında düzenlendi:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,872
52,420
Kendi Koltuğunda
Oyunun videosu süpermiş ben şu seriyi bitirdim.
call of juarez serisini bitirdim aynı oyununun içindeymiş gibisin.
Aksiyon fsp tipi oyunları severim.Bu oyunda fsp olsaymış süper olurmuş.

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Oyunun videosu süpermiş ben şu seriyi bitirdim.
call of juarez serisini bitirdim aynı oyununun içindeymiş gibisin.
Aksiyon fsp tipi oyunları severim.Bu oyunda fsp olsaymış süper olurmuş.
FSP her oyuna yakışmıyor bana göre,özelikle GTA tarzı open world oyunlarına...Bu oyunu güzel yapan 3. şahıs bakış açısı,gerçi istersen one person gamer da oynayabiliyorsun...Özelikle düelo zamanlarında...Ama Oyun inanılmaz sürekleyeci ve o dönemlerde yaşanmışlık hissi veriyor.

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,315
Kızılderililer'e neredeyse hiç yer verilmemiş. Bu detay gözardı edilebilirse güzel bir oyun.

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
https://www.youtube.com/watch?v=IDf8rWGFtAw
Kızılderililer'e neredeyse hiç yer verilmemiş. Bu detay gözardı edilebilirse güzel bir oyun.

Oyunda aslında kızılderililer ve onlarla ilgili zorlu görevler var...İşin aslı kızılderililerin oldukça çok olduğu bir oyun,ama trailerda neden çok az kulanmışlar kızılderili objelerini bende anlayamadım,zaten oyundaki ana karakter kid'in annesi bir kızılderili....

Moderatör tarafında düzenlendi: