Ehliyet yenilemede başıma gelenler.

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,392
Sevgili dostlarım,

Cuma günü nasipse ,(ehliyet yenileme işlemi için.)evrakları Emniyet Müdürlüğüne teslim edeceğim.Sonuç ne olur bilemiyorum.Ancak evrak tamamlama işim iki şeye benzedi,Biri Aziz Nesin'in hikayelerine,biri de pişmiş tavuğun başına gelmeyenler.İnanın roman yazsam olur,ama hadi biraz indirim yapalım,kesinlikle hikaye olur.Sizlerden gelecek paylaş (dolayısıyle tüm ehliyet sahiplerini ilgilendiriyor)veya paylaşma miktarına göre durum ayarlaması yapacağım.Lütfen aklınıza başka birşey gelmesin,tüm amacım sizleri sıkmamak adına .Ama maalesef yaşayacaksınız.Ben bunu en aza indirmek istiyorum.Hepinize sonsuz sevgi ve selamlar.Lütfen olumlu,olumsuz yanıtlarınızı beklediğimi biliniz.Ancak bu konu burada geçersizse ,üstatlarımdan ,zahmet olacak hemen silsinler,ben de peşinen özür diliyorum.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)
"Resimli" olarak anlatırsanız burası uygun :).
Şaka efendim, izin ne demek, siz anlatın,
biz "Size ilginç Gelenler" gibi uygun bir
bölüme alabiliriz sonra.

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,392
"Resimli" olarak anlatırsanız burası uygun :).
Şaka efendim, izin ne demek, siz anlatın,
biz "Size ilginç Gelenler" gibi uygun bir
bölüme alabiliriz sonra.

Sayın üstadım,izin verdiğiniz için başlıyorum.

Geçen hafta (iki kızım var,büyük evli.)küçük kızımı da evlendirdim.Damat burada görevli ama tayini Almanya'ya çıktı.(Yönetici.)Bu nedenle Almanya'ya gidecekler.Babalar yaşıyorsa ,kenarda oturup rahat etmeleri beklenemez.Nüfus değişecek,ehliyet değişecek,pasoport yenilecek.Amenna.
Bindik arabaya gittik,nüfusa kayıtlı olduğumuz ilçeye,Nüfus dairesinde işler tıkır tıkır gitti.Pasaport dairesinde de işler tıkır tıkır gitti.Ama ehliyet bölümünde bilgisayar bozuk olduğu için işlem yaptıramadık.(Görevli bayan sağlık raporunda en alt seçeneğin işaretlenmesini tenbih etti.)Halbuki hangi ehliyetin varsa o olması lazımmış.B ise İkinci seçenek,C ise Üçüncü seçenek.(Bunu düzeltmek için iki gün uğraşmanız gerek kenara yazın)
15 lira (13 lira ayrı ,2 lira ayrı antlaşmalı bankalara yatırılması gerekliymiş).İNG -BANK' a yatırdık,kızım için , ben de yatırayım dedim,görevli bayan ,müracaat yaptığınızda yatırın dedi.Dinledik.Halbuki bir yıl geçerliymiş.Neyse ,başka ilçeye gittik kızımın işi bitti.Sıra bana geldi.Aile hekimine gittim.Doktoru suçlamıyorum,muhakkak yasa öğledir,ama birader sen benim 15 yıllık aile doktorumsun.55 yaşında tip 2 diyabet ve tansiyon hastası olmuşum,her sene sende tahlil oluyorum,hepsi düzgün,buna rağmen beni,dahiliye ve kardiyolojiye havale ediyorsun.Devlet hastanelerinde internetten dahiliyeye randevu alabiliyorum,ama kardiyoloji yok,e on gün sonra olsa ne olcak?Hadi özele 250 lira.Sonra göze gidiyorsunuz,yol parası ,maaşdan,katkı payı 50 lira da o tuttu mu?Benim yüz liralık zammımın 4 ayı gitti mi?
Şimdi 15 Lira yatırmaya geldi.Lütfen Emniyet Müdürlüğü Web sayfasına giriniz orada antlaşmalı bankaları göreceksiniz.İNG-BANK'a gittim ,tıklım tıklım,ayakta duracak yer yok.Yanda Ziraat Bankası var oraya girdim,15 dakika sonra sıra geldi.13 lirayı alabiliyorlarmış ama 2 lirayı almıyorlarmış,onu başka bankaya yatırmalıymışım.Böyle saçmalık olur mu? dedim olmaz dedi......
Sabah erkenden tekrar İNG BANK'a gittim.sıra geldi,kızcağız amca hiç yapmadım,bilmiyorum dedi.Evladım,şimdi burada öleceğim,kızıma bu bankanın şu şubesinde iki ,üç gün önce yatırdık dedim,Neredeyse yalvardım,merhametliymiş,o bankayı arayıp,nasıl yapıldığını öğrenip,benden 13 ve 2 lira toplam 15 lirayı aldı.

ŞİMDİ İSTENEN EVRAK LİSTESİNİ VERİYORUM.

1- DİLEKÇE
2-NÜFUS FOTOKOPİSİ VE ASLI
3-EHLİYET KAYIP DEĞİLSE ASLI
3-2 ADET BİOMETRİK FOTOĞRAF
4-13 LİRA ,2 LİRA BANKAYA YATTIĞINA DAİR MAKBUZ,MÜHÜRLÜ VE İMZALI OLACAK
5-SAĞLIK RAPORU (BU ÇOK UZUN ÖZELDEN BİLGİ İSTERSENİZ YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRIM.)

Arkadaşlar bir banka 13 lira alıyor 2 lirayı almıyor.
Uzuv eksikliği veya akıldan şüphelenilmiyor havale 350 lira.

Banka memurları haberimiz yok diyor.

Sözlerimi şöyle bitirmek istiyorum:

63 Yaşındayım,7 yaşından beri dinimiz öğrenmeye çalışıp,yüzlerce kitap okudum,(Çok günahkarım kabul).ancak.O YÜCE ALEMLERE RAHMET ÜZERE GELEN PEYGAMBERİMİZİN ÜÇ BEDDUASINA RAST GELDİM .(arzu eden arkadaşlarıma bilgi veririm.)

1-PARA BİRİKTİRENLERE (CİMRİLER) (O PARA BİRİKTİRENLER,CİMRİLER,YERE YÜZ ÜSTÜ DÜŞSÜN DE YÜZLERİNE DİKENLER BATSIN,ÇIKARACAK KİMSE BULAMASIN.)
2-DOĞAYI KATLEDENLERE ,DOĞAYI KİRLETENLERE ALLAHIN LANETİ ÜZERLERİNE OLSUN.(ARABASININ KÜL TABLASINI SOKAĞA DÖKENDEN,AĞAÇ KESENE İSTEYEN İSTEDİĞİ GİBİ DÜŞÜNSÜN.)
3-VATANDAŞIN İŞİNİ YOKUŞA SÜRENİN ÜSTÜNE ALLAH'IN LANETİ OLSUN.(YORUMUNU SİZLER YAPINIZ LÜTFEN,AMA YARDIMCI OLSUN DİYE BİR KUR'AN AYET'İ YAKLAŞIK MEAL SÖYLEYEYİM:"İŞLERİ EHİL OLANLARA VERİNİZ."
BÜTÜN BU YAZDIKLARIM,HZ.MUHAMMET PEYGAMBERİMİZİN VE YÜCE ALLAH'IMIZIN BİZE İLETTİKLERİDİR.

Artık bana söz düşmez.Hepinizi saygıyla selamlar,kötü insanların şerrinden Allah'ın sizleri korumasını niyaz ederim.

SON OLARAK BÜTÜN BU EVRAKLARI TAMAMLADIKTAN SONRA İNTERNETTE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ WEB SİTESİNE GİRİP (SİZİ YÖNLENDİRİYOR.)RANDEVU ALMANIZ GEREKLİ......

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)
Geçmiş olsun Necdet bey.
Malesef bugünlerde bizim de muhatap olduğumuz bir konu.
Yeni bir uygulama olduğu için bütün kurumlar biraz bocalıyor
bu ehliyet mevzusunda, doğrudur sevgili üstadım. Zaten
ülkemizde kurallar hep bozulmak için varolduğundan işler
her zaman zor yürürken, ehliyet ile ilgili önemli değişikliklerin
yapıldığı bu durumda da çalışanlar, doktorlar, ilerde kendilerinin
başı ağrımasın diye sorumluluk alırken daha titiz davranıyorlar...
Umarım zamanla kurallar daha sarih (açık, belirgin, anlaşılır) olur da bu sıkıntılar azalır.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Geçmiş olsun Necdet Üstadım... Aziz Nesin'in bahsettiği %60'lık bir güruhun yaşadığı (ancak %60 kesinlikle çok düşük) memlekette, sadece, son derece duyarsız, bencil, saygısız, düşüncesiz, kaba ve hak yemekten kaçınmayan insanlar kendini iyi hissedebilir. Dürüst, saygılı, kibar, bilinçli ve kurallara uyan kişiler asla mutlu olamazlar. Kendinizi ne kadar kötü hissettiğinizi anlayabiliyorum...

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,392
Geçmiş olsun Necdet bey.
Malesef bugünlerde bizim de muhatap olduğumuz bir konu.
Yeni bir uygulama olduğu için bütün kurumlar biraz bocalıyor
bu ehliyet mevzusunda, doğrudur sevgili üstadım. Zaten
ülkemizde kurallar hep bozulmak için varolduğundan işler
her zaman zor yürürken, ehliyet ile ilgili önemli değişikliklerin
yapıldığı bu durumda da çalışanlar, doktorlar, ilerde kendilerinin
başı ağrımasın diye sorumluluk alırken daha titiz davranıyorlar...
Umarım zamanla kurallar daha sarih (açık, belirgin, anlaşılır) olur da bu sıkıntılar azalır.

arkadaşım ,kim ne derse desin sizleri seviyorum.sizler kalbini,ruhunu,her zaman dürüstlüğe açan insanlarsınız.Niyazım o dur ki çok ,çok çoğalasınız.

Sevgili kadirnip ,çok teşekkür ederim ilgine var olasın,sağolasın.selamlar.Sevgili kardeşim kadirnip,yazınızı defalarca sıkılmadan okuyorum,bir iki satırlık yazınızı inanın , bir romana dönüştürebilirim.Yani bir romanlık olayı , bir iki cümleyle ifade etmişsiniz.Harikasınız,yetmez süpersiniz.Teşekkürler.Sonsuz sevgi ve saygılar.

Hep üzülecekmiyiz,7 yaşından beri(babamın ,şikayet etmiyorum)vergileriyle(elektrik,su ,telefon) başlayan kuyruk hayatım,tabii ki bu sadece benim değil,hepimizin macerası,acaba ne zaman biter diye düşünürdüm.Bu düşünce kenarda dursun.Ara ara ölüm aklıma gelince,üzülür ve korkardım.Sonra aklımı işletmeye başladım.Allah beni yanına alacak,yeter ki defterim sağdan verilsin.Buraya kadar tamam,bir şey daha beni ölüm korkusundan kurtarıyordu.Öldüğümde,hiç bir devlet dairesine gidip işlem yaptırmayacaktım.Yakınlarım,artık,piyango kime vurduysa.O veya onlar uğraşacak,bense ,tabutun içinde ense yapacağım.İlk ve son kez,üstelik kendi evrak işlemlerim için başkaları uğraşacak,ben rahat rahat uzanacağım.(Günah bölümleri hariç).Böylece,hiç evrak işine bulaşmadan ,günahlarımla ,öbür tarafa yolculuk yapacağım.Ama hiç bir kuruluşa işlem için gitmeden.

Nasıl ama?

Şunu da belirtmek isterim ki anlattıklarım,yaşadıklarımın %40'dır.Sizleri sıkmamak için %60'lık bölümüne sansür koydum.

Son düzenleme:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,076
Necdet bey dostum,
Allah'ın şanslı kulu imişsiniz ki,
eve sağ salim ve de aklına mukayyet olarak dönüp,
ve de yazarak bizlere iletebilme şansına sahip olmuşsunuz.
Bizler de öğrenme şansına...
Bundan sonra sizin adınızın NECDET YAŞAR ÇOK YAŞAR
olmasını öneriyorum.
Zira Yaşar ne yaşar ne yaşamazın akıbetine uğramaktan
kıl payı kurtulmuşsunuz.
GEÇMİŞ OLSUN DOSTUM.

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,392
Necdet bey dostum,
Allah'ın şanslı kulu imişsiniz ki,
eve sağ salim ve de aklına mukayyet olarak dönüp,
ve de yazarak bizlere iletebilme şansına sahip olmuşsunuz.
Bizler de öğrenme şansına...
Bundan sonra sizin adınızın NECDET YAŞAR ÇOK YAŞAR
olmasını öneriyorum.
Zira Yaşar ne yaşar ne yaşamazın akıbetine uğramaktan
kıl payı kurtulmuşsunuz.
GEÇMİŞ OLSUN DOSTUM.

Üstadım İstanbul'a gelmem mümkün olur mu?Bilemem.Ama siz İzmir'e gelirseniz ne olursunuz,Allah nasip ederse tanışalım.Sonsuz sevgi ve selamlar.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,076
Sonradan aklıma geldi...
Rahmetle andığım gazeteci köşe yazarı,
Hasan Pulur , bilirsiniz köşesinde çok ilginç olayları yazardı.
Ve bir ekol olmuştu.
Halk arasında " hah tam Hasan Pulur'luk bir olay "
deyimi bile söylenmeye başlamıştı.
Sizin olay da aynen öyle.
TAM HASAN PULUR'LUK BİR OLAY Olmuş.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,361
12,903
iskenderun-Hatay
Okurken kendim yaşamış gibi strese girdim ve üzüldüm.Ama hangi işimiz doğru ki? Geçenlerde kaldırımda yürürken hızla gelen bir motosiklet bana çarpacaktı, çarpsa iflah etmezdi..

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,621
38,372
izmir
Benzeri bir durum benim de başıma gelmişti. Yağmur altında bütün gün uğraşmıştım. Hatırlamak bile istemiyorum.

yolbulduran

Onursal Üye
16 Nis 2011
255
701
Aile hekimine gittim.Doktoru suçlamıyorum,muhakkak yasa öğledir,ama birader sen benim 15 yıllık aile doktorumsun.55 yaşında tip 2 diyabet ve tansiyon hastası olmuşum,her sene sende tahlil oluyorum,hepsi düzgün,buna rağmen beni,dahiliye ve kardiyolojiye havale ediyorsun.Devlet hastanelerinde internetten dahiliyeye randevu alabiliyorum,ama kardiyoloji yok,e on gün sonra olsa ne olcak?

2. Hekim " Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre sürücü adayını muayene ederek ilgili rapor formatının ilgili yerlerini doldurarak ya tüm riskleri üstüne alarak sürücü olur kararı verecek veya olması gerektiği gibi sürücü adayını ilgili uzman hekim veya uzman hekimlere sevk edecek. Sevk edilen sürücü adayının ilk değerlendirmeyi yapan hekimle işi bitecek, tekrar ilk değerlendirmeyi yapan hekime geri dönmeyecektir.

Kaynak:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,993
13,518
Ben bildiğim kısımdan topa gireyim. Diyelim ki, sizin kardiyolojide müdahale gerektirmeyen bir probleminiz çıktı, diyabetiniz zaten var zaten vediaybetiniz de regüle değil. Şimdi ehliyetinizi yenileyemeyeceğiniz anlamına mı gelir bu. Sizi sevk eden muhterem alie hekiminiz eğer sorumluluk (?) almamak için dahiliye ve kardiyolojiye sevk ediyorsa bence ülkeyi tanımamış. Sorumlu olmadığınız şeylerden sorumlu olabilirsiniz ama sorumlu olmanız gereken bir işten de hiç sorumlu olmazsınız. Hekim olarak bu yetki size verildiyse kanaatiniz ve muayene bulgularınız sizin rapor vermeniz için yeterlidir. Koroner damarlarınızın ne kadar açık olduğu değil gözlerinizin ve kulaklarınızın ne kadar gördüğü ve duyduğu dahiliye ve kardiyoloji muayenesinden daha önemli olmalıdır.

Banka ile yaşadıklarınız tam bir ülke klasiği, buna yorum bile yapılmaz. Geçmiş ve hayırlı olsun.

egitimonemli

Aktif Üye
10 Mar 2012
284
565
üstadım, ben laz'ım, klasik aceleci hızlı... :)
bir iş mi yapılacak ilk ben yaparım ve ülkem de de işler ilk anda hep yavaş işler... bekle biraz sonra rahat yap, olmaz, huy... !
ya sabrı öğrenecez ya çekmeye devam!

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,076
Yolunuz düşerse beklerim Necdet bey dostum.
Benim de yolum o taraflara düşerse inşallah...
Selamlar...

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,392
üstadım, ben laz'ım, klasik aceleci hızlı... :)
bir iş mi yapılacak ilk ben yaparım ve ülkem de de işler ilk anda hep yavaş işler... bekle biraz sonra rahat yap, olmaz, huy... !
ya sabrı öğrenecez ya çekmeye devam!

Canım kardeşim,söylediklerinizde bir yere kadar haklısınız,ancak Allah ömür verirse , görürüz inşallah, bir müddet geçsin,o 15 lira olur 50 lira,aile hekimi uygulaması kalkar,tam teşekküllü hastaneden rapora geçer,(ki hiç bir işe yaramaz,çıkın trafiğe 500 araçtan,490'nı direksiyonda telefonla konuşmuyorsa çaylar benden.Doğal olarak dünyalarından geçmiş,kuralların hepsini ihlal ederek araç sürüyorlar,genci,yaşlısı,bayanı,bayı.Nasıl adam olacağız?Kuru rapor ne işe yarayacak.Sadece dürüst vatandaşlar yorulacak.)koştur babam koştur.Yaşarsak göreceğiz.Hep böyle olmuştur.Ben istisnai bir duruma hiç rastlamadım.Saygı ve selamlar

Parmak izini söylemedim.Ama onu bugün anlayacağım,evrakları verirken.Pasaportunuz varsa galiba gerekmiyecekmiş.

Son düzenleme: