Sex Is No Accident. Always Use a Condom

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Sex Is No Accident. Always Use a Condom
Seks Kaza Değildir. Her Zaman Kondom Kullanın
(MTV Reklâmları)

İsviçre'de yayımlanmış bu üç adet basın ilânı ABD merkezli müzik televizyonu "MTV" tarafından hazırlanmış. Çizgi roman sayfaları tarzında tasarlanmış bu yazısız ilanlar gençleri cinsel ilişki sırasında condom kullanma konusunda bilinçlendirme amacını taşıyor. Üçünün de teması aynı, "Seks kaza değildir" altbaşlığını taşıyorlar ve bunlarda esprili hatta alaycı bir mizansen kullanılmış. "Kondom" sadece gebelikten korunmak için değil, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi amacıyla da kullanılması gerektiğinden (bu nedenle bir adı da "prezervatif" veya "profilaktik", yani koruyucu!) bu müşkül durumlardan biriyle karşılaşan birinin, "kazayla oldu" gibi bir bahaneye sarılmasının en hafif deyimle komik kaçacağı çizgilerle vurgulanmış.

MTV ilk yıllarında gençleri evlilik öncesi cinselliğe, şiddet ve uyuşturucu kullanımına özendirmekle suçlanmıştı. Son yıllarında ise, adeta bunları affettirmek istercesine, bu televizyon kanalı gençlerin okula gitmeleri ve alkolden uzak durmaları vb. yönünde yayınlar yapmaktadır. Bu reklâmlar MTV'nin hangi dönemine ait tam kestiremedim (2. döneme ait gibi duruyor). Nette birçok yerde bulunabilen bu reklâm sayfaları genelde hep gülünç ve eğlenceli bulunmuş. Reklam, ödüllü Amerikan şirketi "Grey" reklamcılığın Almanyadaki atölyesinden. Çizgi roman tarzının reklâm ve eğitim spotlarında kullanılmasına ilginç bir örnek teşkil ediyor. Bulunsun dedim.

Adves_cnd_001.jpg

Adves_cnd_002.jpg

Adves_cnd_003.jpg

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,642
İlginç kazalar yakalamışlar, bizim ülkemizde daha hala tabu olan bir durum.

Her şey yapılır ama asla gündeme gelmez.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,315
Adana
Kızlı-erkekli kazalar haa!!! Ona da karşıyız :)
Güzel paylaşım için, teşekkürler sevgili Scanfan...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,765
İstanbul
Fakat çizgiler çok güzel. Espriler de öyle.

Benzeri bir bilinçlendirme faaliyeti bizi memlekette söz konusu olur mu acaba?

Ne paylaşırsa paylaşsın muhakkak düşündürtmeyi başaran üstadıma çok teşekkür ediyorum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,929
İstanbul
Bu reklamlardan birini daha önce görmüş ama MTV'nin bununla ilgisinin tam ne olduğunu anlayamamıştım. Sayenizde bir merakım daha giderildi sevgili Scanfan. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız. Her şey için teşekkürler..

DeepDark

Yeni Üye
19 Nis 2010
83
251
şşşştttt yassssaakk hemşerim yaasssaaakkkk!!...

Bkz ==>> "Devekuşu Kabare - Yasaklar" Bugünleri daha iyi anlayabilmek için!..