Sıvı Güneş Panelleri Evimize Geliyor

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,086
Kastamonu
Aramızda konuyu iyi düzeyde bilen insanlar var. Az önce, Debian Forum'da başlığı görünce ilgimi çekti, buraya da aktarmak istedim. Bu tarz haberleri okudukça seviniyorum.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Klasik güneş panelleriyle bir evin kendi kendine yeter elektirik miktarını üretebilmek için epey büyük çaplı bir yatırım yapmak gerekiyor. Belki bu yeni panellerin maliyetleri düşüktür. En azından bu gelişme eski panellerin fiyatlarında aşağı yönde bir harekete sebep olur umarım.

Bilgi için teşekkürler Hadon.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Artvinde yeni bu hususta bir firma dükkan açtı, bayiliğini.

Edindiğim bilgiye göre panelleri kurarak müstakil evlerde oluyor anladığım kadarıyla veya komple apartman kendi elektriğini kendiniz üretebiliyorsunuz.

3 ile 5 bin lira arasında maliyet çıkıyormuş, 2 senede birde akülerin değiştirilmesi gerekiyormuş.

Müstakil evler için bence çok uygun, köy evleri için uygun.

Evim müstakil olsa hiç düşünmem ben uygulardım.

Yaklaşık her ay 110 tl elektrik faturası ödüyorum yılda 1300 tl yapar 3 veya 4 yılda amarti eder, bide kışın bile elektrikle ısınma imkanı olur.

Teşekkürler kardeşim.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
Fosil yakıtlara, özellikle de petrole alternatif yenilenebilir enerji haberleri heyecan verici. Hele de bizim gibi petrol kaynaklarına çok yakın bir coğrafyada yer alması dolayısıyla her türlü kargaşayı kucağında bulan ülkeler için.

Şiddetli gök gürütüsüyle ani patlayan yıldırımlardan sadece birisinin yaydığı anlık enerjinin koca bir şehrin harcadığına yakın olduğunu ve bu anlık enerji depolanabilirliği üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili bir makale okumuştum yıllar önce. Şimdilik imkansız ama galiba kurtuluşumuz da bu tür ütopyaların gerçeğe dönüşmesine bağlı gibi.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
44,000
denize sıfır
Bu bizde pek gerçekleşecek bir proje değil.
En azından ben öyle düşünüyorum.
Ya da şöyle anlatsam, bu camları değiştirmeden önce tepedeki dinozorların değişmesi gerekli.
Burada güneş tarlası için proje yapan çok kişi var.
Ama devlet vatandaştan elektrik almıyor henüz.
Çatıya konan 2 panelle de elektrik sorununu çözmek (Şimdilik) olası değil.
Ben çiftliğe 1 km. den direklerle elektrik getirmiştim. Onun öncesinde bu yan üretimleri de çok araştırdım daha bunlara ulaşmak için sanırım 10-15 yıl gerekecek.
Keşke olsa.:)