"Body Worlds" Sergileri

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Body Worlds Sergileri
Alman anatomist Prof. Gunther von Hagens

Alman "anatomi" profesörü "Gunther von Hagens" çok özel bir mumyalama tekniği geliştirmişti. "Plastinasyon" adını verdiği bu teknikle ölü insan (ve diğer memeli canlılar) bedenlerinin bozunuma uğraması tamamen önleniyor ve organların en ince ayrıntılarına kadar ortaya çıkartılması sağlanıyordu. Hagens, "Plastinantlar" adını verdiği bu 'objelere' hayattayken gerçekleştirmeleri muhtemel muhtelif eylemlerin pozisyonlarını vererek, insan vucudunun olağanüstü yapısını estetik bir biçimde ortaya koyuyordu. Bunların teşhir edildiği sergilerde vücutlar amaca göre tematik bölümlere ayrılmıştı ("Ne yersek oyuz", "doğumdan ölüme" vs. gibi). Burada kullanılan kadavralar gönüllülerin bağışlarıymış ve kimlikleri de doğal olarak gizli tutulmuş. Hattâ Hagens kanserden ölmüş bir yakın arkadaşının cesedini de plastinasyon işlemine tabi tutmuş (onu bir atın üzerinde sergilemiş). Binlercesi yapılmış olan bu plastinasyonlar "Body Worlds" ("Bedenlerin Dünyası") adıyla tüm dünyada sergilenmektedir. İlk sergi 1995'te Japonya'da açılmıştı. 12 Tırla taşınan sergi 2010 yılı sonunda Türkiye'ye de gelmişti (Tophane'deki Antrepo 3'te). Böylelikle Plastinasyonlar ilk kez bir Müslüman ülkede sergilenmiş (gazetelere göre).

Prof. Gunther von Hagens "Plastinasyon" tekniğini 1978'de keşfetmiş. Videoda bu teknik anlatılıyor.
Bu arada, şapkalı olan Gunther von Hagens.

Plastinasyon tekniği

BODY_WORLD_Gunther_von_Hagens_01_horz_vert.jpg

BODY_WORLD_Gunther_von_Hagens_21_horz_vert.jpg

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
İleride bu sergilerden birini konu alıp mekan seçen fantastik eserler çıkarsa şaşmamak lazım, asıl şaşılması gereken şu ana kadar korku temalı bir filme veya çizigiromana konu olmamış olması. Mısır mumyalarından envai çeşit film vb üretilmişken, Body Worlds'ün nesi eksik... Belki de kendi başına yeterince ürkütücü oluşudur sebebi.. :)

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
Sergiyi uzaktan sevsem daha iyi.:)
Ama gitar çalanı zararsız buldum.
Yine de böyle bir sergide bulunmak bana göre değil.
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler üstadım.:)