Çizgi Diyarının İlk Kaydı - 21 Mart 2009

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Çizgi Diyarı'nın İlk Kaydı - 21 Mart 2009
(İnternet Arşivi-Wayback Machine)

ÇD'nın ilk faaliyete geçtiği yıl olan 2009'dan bir enstantane. 21 Mart 2009 tarihinde "Internet Archive-Wayback Machine" sitesi tüm webi tararken bizim siteyi de arşivine katmış, tabii rastgele bir kayıt olduğu için sadece o güne ait ana sayfayı kaydetmiş. Bilindiği gibi "İnternet Arşivi-Geçmişe Dönüş Makinesi" adlı sitenin internetin tamamını bir şekilde kayda almak gibi iddialı bir misyonu var. Şu ana kadar 455 milyar web sayfasını kendiliğinden kaydetmiş. Kullanıcılar makinenin onların sitelerini bulmasını beklemeden de kendi kayıtlarını kendileri yapabiliyorlar. Örneğin son çökmeden sonra ben de kendi oluşturduğum bazı ÇD sayfalarının kopyasını bu site üzerine alıyorum. Bizim sitede kaybolan bazı görselleri de orada görmek/kurtarmak mümkün.

ÇD'nın ilk günlerine ait buraya bir kopyasını aktardığım sayfadan anladığımız kadarı ile 21 Mart 2009 tarihinde sadece 17 üyemiz varmış ve topu topu 434 konu açılmış. Online kullanıcı rekoru 33 olarak gerçekleşmiş. Anladığımız kadarıyla kurucu üye sayın "bakunin" son sürat "Ansiklopedi Bölümü"nü tamamlamaya çalışıyormuş. O tarihteki katılımcılar arasında ilk üyeler olan "Tsubasa" ve "bakunin" dışında şu anda faal olan üye göremedim.
da aynı sitedeki diğer bazı ÇD kayıtları ("snapshot"lar) var. Haliyle linkler gözükmüyor, ama görüntüler mevcut..

D_2009_Mart.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,333
hiçbiryerde :)
Forumun kuruluş günlerine çok yaklaşan
konu tam isabet. O tarihlere bakmak, o
günlerde paylaşım yapan tanıdık isimleri
görmek, çok uzak bir tarih olmamasına
rağmen heyecanlandırdı beni. Çünkü yeni
bir olgu "kitapların dijital ortama aktarılması"
ve tarihin değişmesine tanıklık etmek heyecan
verici. Teşekkürler Scanfan.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Paylaşım kadar değerli.
Teşekkürler scanfan.
Ben neredeymişim ki??:d

Siz de bu tarihten tam 2 hafta sonra, 5 Nisan 2009'da ÇD'na dahil olmuşsunuz sayın "ertuğrul". İyi ki de dahil olmuşsunuz. Muhtemelen bir sonraki "enstantane"de ("snapshot") siz de listede görünüyor olmalısınız. Eski üyelerin o günlere ait ilginç anıları varsa burada okumak isterim doğrusu.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Ben ilk üye olduğumda önce hiç ses çıkarmadan bütün çizgi romanları indirmeye başladım... Hırsızdan mal çalar gibi...
O kadar hızlı indiriyormuşum ki site yönetiminin dikkatini çekmişim, bu kadar hızlı indiren biri ancak yönetici olursa durdurulabilir diye düşünüp beni yönetici yapmışlar...
Tabi önce hadi ordan kafa mı buluyorsunuz ben kim, yönetici olmak kim, ne diye bir atarlanmadım değil... Baktım çocuklar ciddi...
O günden sonra siteyi nasıl ele geçiririm diye düşünmeye başladım, şükür bugünlere geldik...
Şakası bir yana hayatımın olmazsa olmazlarından biri 6 yaşını bitirmek üzere olan bir çocuğum gibi... Siz her gece uyuyunca ben forumun elektriklerini kapatıp, ortalığı temizleyip öyle yatıyorum...
İşte böyle...

lenard

Onursal Üye
29 Haz 2009
378
2,067
Tebrikler sayın scanfan,araştırmacı kimliğinizin ötesinde büyük bir hayal gücünüz var.Açtığınız bu konu, 40 yıl düşünsem aklıma gelmez lafının temsili olmuş.Sayenizde ilk kaydı bulduk,umarım ve dilerim ki son kaydı hiç olmasın,bu dİyar gelecek nesillere miras kalsın.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,362
İzmir
Ben de 2009'un ilk aylarında üye olmuşum. Tabii o zamanlar nette böyle geniş yelpazeli, düzgün taramalı forumlar yoktu. Bir tek Çizgili Forum'u biliyordum, oradan da her kitabı indirip okumak mümkün değildi, biliyorsunuz. Bu karar, o arkadaşlarımızın kendi fikirleri. Herkese kitap okutmak istemeyebilirler, tarama ya da ne bileyim bir şeyler paylaşan dostlarımıza açık link veriyorlardı. Fikirlerine saygı duyuyorum. Çizgili Forum'a alternatif bir site ararken bulmuştum Çizgi Diyarı'nı, hemen üye oldum tabii. Ben de sayın savok gibi hiçbir mesaj ya da like tuşuna basmadan download yapanlardandım bir zamanlar. Aç kurtlar gibi saldırmıştım tüm konulara. Gerçi o zamanlar pc kullanmayı bile tam olarak bilmiyordum, evimde internet dahi yoktu, sadece iş yerinde bir saat kadar gezebiliyordum nette. 512 mb'lik flash bellekler yeni yeni çıkmıştı piyasaya. Çoğu zaman cd'ye yazdırıyordum birkaç kitabı... Okusam gam yemem, ha bire kitap biriktirdim yıllarca. Açgözlülük böyle bir şey işte.
Yaaa, nerden nereye... Bu güzel anılarımın tekrar canlanmasına sebep olduğunuz için çok teşekkür ediyorum sevgili Scanfan.

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
03-13-2009, 09:49 PM tarihi itibariyle Tsubasa'nın forumdaki ilk mesajı:

Çizgi Diyarı Açılmıştır.
Uzun süredir uğraştığımız ve sonunda aktif hale getirebildiğimiz sitemiz hepimize hayırlı olsun. Yeni ve güzel bir yolculuğa çıktık hep birlikte daha iyi yerlere inşallah.

ulucak

Süper Üye
8 Eyl 2012
1,062
2,792
bir iki gün önce hangi linkler üzerinden o siteye ulaştım hatırlamıyorum ama akşama kadar site geçmişimizde dolaştım hangi bölümler hangi dergiler forumdan kalkmış neler eklenmiş baktım keyif vericiydi

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Sitemizin doğum günü, benim de doğum günümmüş. Bunu öğrenince çok şaşırdım. Güzel bir tesadüf olmuş.İlk kurulduğu zamanlarda bu güzel siteyi göremediğime önceleri üzülüyordum. Ama bu günkü arşiv genişliği o zamanlar yoktu.
Bu siteyi kurup yaşatan tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Vay canına, üye sayısı 17, online rekoru 33. Nereden nereye gelmişiz.
Ben beş ay gecikmeli olarak katılmışım diyara.
Çizgi diyarı ile gurur duyuyorum.
Hatırlatma için çok teşekkürler sevgili Scanfan dostum.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Ben 2010 yılında çizgi roman forumlarını keşfettim. 18 Nisan 2010'da üye oldum. Ve tesadüfe bakın aynı tarihin ekran görüntüsü var.

Sevgili scanfan teşekkür ederim.
Sayenizde anılarım canlandı, nostalji yaptım.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
güzel bir nostalji oldu ben formu kara murat resimleri ararken bulmuştum.sonra üye oldum.o kadar çok sevinmiştim ki sonra bayağı bir uğraştan sonra indirmeyi keşfettim ama ne yazık ki indirdiklerimi okuyamıyordum.uzun uğraşlar sonucu dosyaları açabildim o kadar çok sevinmiştim ki kara muratın bir kaç sayısını renkli çıktı almıştım.şimdi kocaman bir aile olduk.emeklerinize teşekkürler...

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Nostaljik bir konu oldu bu. Madem öyle hiçbir yerde
bulamayacağınız ilk İstanbul toplantısından iki kare ekleyeyim ben de. Bu herifleri ilk görüşümdü ama sanki otuz yılık mazimiz varmış gibi sıcaktı. Hâlâ da her toplantıya her yeni arkadaş katıldığında öyle oluyor. Çok ilginç bu bence... Tarih 28.07.2010 :)

f73OI0x.jpg

8J3kQrh.jpg

12 Şub 2010
15,006
543,639
Çizgi Diyarı ile tanışmama sebep olan rahmetli kardeşim Mehmet'e bir kez daha rahmet diliyorum bu konu vesilesiyle ve sevgili scanfan'a teşekkür ediyorum.

Ankara Urfa arasında otobüsten köprü kurmuştuk rahmetli Mehmet'le
Çamaşır makinesi büyüklüğünde kolilerle kitap yolluyordum ona
Okuduktan sonra bana geri yolluyordu

Koliyi göndermeyi geciktirince her gün telefon ederdi mahcubane hatırlatırdı abi kitap gönderecek misinle biten hal hatır sormalarında

Sonra, makul sayılmayacak bir süre boyunca benden kitap istemediği geldi bir konuşmamızda
Abi internetten okuyorum, hazineler var dedi
Ben de o nasıl bir şey diye sordumdu
Uzun yıllardan beri daktilo niyetine kullandığım bilgisayarım olmasına rağmen internetin ne olduğunu bilmiyordum ve mesleki zaruret nedeniyle henüz yeni internet abonesi olmuştum ve web sitesi deyince o da nedir aşamasındaydım

Çizgi Diyarı, Çizgili Forum ve özellikle Bakunin diye bir şeyler anlatmıştı ama hala ne olduğunu bilmiyordum

Ankara'ya geldiğinde ne olduğunu anlattı ve gösterdi, bir süre onun nikiyle " gecekartalı 63 " girdim ama hep tedirgindim, ya bir şey diyen olursa, ayıp olmaz mı diye

Sonra el yordamı ile üye olmayı başardım:)

Babamızın ve annemizin yanında rahat uyu sevgili Mehmet'im...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sevgili Scanfan sayenizde her geçen gün sanal alemin nice gizemlerini keşfediyorum. Bahsettiğiniz site sayesinde bugün harikulade bir nostaljik gezi yaptım. Hem de sadece çizgi diyarı ile ilgili değil; 2003 açmış olduğumuz ve 2011'de kapattığımız taraftar sitesi ile firma web sitemizi de sene sene ziyaret ettim. Bu arada tekrar Çizgi diyarı'na geçecek olursak; siteninin inkişafının her alanını görmek insana büyük keyif veriyor. Ben sitemize 2009 Nisan ayın'da üye olmuştum. O sıralar özel hayatımda büyük buhranlar yaşadığım günlerdi ve bir nebze de olsa Çizgi diyarı bana ilaç gibi gelmişti. Burayı kendime bir nevi sığınak olarak görüyordum. Şimdi ise evim gibi görüyorum zira bunda, buradaki birbirinden değerli yönetici ve üyelerimizle yaşadığımız diyaloğun ve paylaşımların büyük önemi var. Bu sitenin diğer sitelerden en büyük farkının, özverili ve hoşgörülü bir ortamın olmasıdır bence.. Aslında daha çok yazacak şeyler var ama onları da sonraya bırakalım.

Bu güzel paylaşım için teşekkür ederim sevgili Scanfan.. Ayrıca bu siteyi kuran ve bugünlere getiren herkese de çok teşekkür ederim. Teker teker isim yazmak istemiyorum zira arada bir ismi unutursam kimsenin alınmasını istemiyorum. Zaten onlar kendilerini ne kadar sevip saydığımı biliyorlar ama bunu başkaları bilmiyor.. Sorun da bu zaten.. :) Sevgi ve saygılarımla...