Bazı insanları gerçekten anlamıyorum, anlayamıyorum...

Muhammed AĞAR

Aktif Üye
11 Ağu 2012
353
1,527
Hobilerin nedir diye sorduklarında kitap okumak, film izlemek, müzik dinlemek, çizgi roman okumak diye cevap veririm. Karşılığın da ise "çocuk musun sen, bu yaşta çizgi roman mı okuyorsun." gibi tepkiler alabiliyorum. Onlara "V for Vendetta, Sin City, Avengers, Batman Üçlemesi, 300, Watchmen vs. herhangi birini izledin mi diye soruyorum." karşılığın da ise "V for Vendetta, hayatım boyunca izlediğim en iyi film, konusu çok iyi, harikulade, filmin anlatmak istediği şeyler çok anlamlı, fikirleri çok güzel vs.", "Sin City çok sert, kaba bir mizaca sahip, çok cinsellik, çok küfür var, ağır geldi", "Batman The Dark Knight'daki Joker çok psikopat çok seviyorum onu", "300 Spartalı'daki karakterler çok karizmatik, çok vahşice", gibi cevaplar alabiliyorum. O bana "çocuk musun sen" diyen insanlar söylüyor bunları. Onlara o filmlerin çizgi romandan uyarlandığını söylediğim de "hadi canım, inanmam" gibi tepkilerde alabiliyorum. Siz siz olun hiçbir şeyin aslını, astarını bilmeden yorum yapmayın, eleştirmeyin sonra cahil gibi görünebilirsiniz, olmadığınız hâlde...

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Yaşadığım olaylar sonucunda öğrendiğim en önemli şey;

İnsanları anlamaya çalışmayacaksınız, olduğu gibi kabullenip, herhangi bir şart koşmadan dostluk edeceksiniz. Eğer karşınızdaki insanı yüzde yüz anlarsanız, biliniz ki insanlığın sonu gelmiş, farklı insanların yerine, darphanede basılmış gibi yeknesak insanların türediği bir dünyaya kavuşmuş olursunuz. Aynaya bakar kendinizi görürsünüz. Siz hangi mesleği icra ediyorsanız her kes o mesleği icra eder. Peki, kim çiftçi olur, kim çöpçü (bunların ikisi de en kutsal mesleklerdendir) olur? Benim yanlış görüşlerimi kim yüzüme haykırabilir? Dünyayı tek renk hayal ediniz, en sevdiğiniz renk neyse o olsun… O renkle ne kadar mutlu olabilirsiniz? İşte insanların rengi de farklı olmalarıdır. Çizgi romanları da o yüzden severiz? Kahramanların aykırı olmasından… Yoksa çizgi romanlarda ki olayları, hiçbir kimse gerçek hayatta istemez. Hulk’un üzerinize bastığını hayal eder misiniz?

İnsanlar rengarenk olacak, Bay_X onlarla mutlu bir şekilde yaşayacak.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,823
iskenderun-Hatay
Herkesin hobileri farklıdır, örneğin ben okumayı öğrendiğimden beri çizgi roman okurum fakat çizgi roman kahramanlarını konu alan filmleri hiç izlemem bile hatta afişlerine bile bakmam..

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Eleştirdikleri şey hakkında hiçbir fikirleri yoksa dahi, kendimizi suçlayalım. Sevdiğimiz şeyleri anlatamadık, bilmedikleri hakkında insanları fikir sahibi yapamadık... Demek ki neyi, ne kadar sevdiğimizi bizde anlayamamışız diye… Biz bunu yeterince sevseydik ve anlayabilseydik, kesinlikle anlatabilirdik diye...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Yaşadığım olaylar sonucunda öğrendiğim en önemli şey;

İnsanları anlamaya çalışmayacaksınız, olduğu gibi kabullenip, herhangi bir şart koşmadan dostluk edeceksiniz. Eğer karşınızdaki insanı yüzde yüz anlarsanız, biliniz ki insanlığın sonu gelmiş, farklı insanların yerine, darphanede basılmış gibi yeknesak insanların türediği bir dünyaya kavuşmuş olursunuz. Aynaya bakar kendinizi görürsünüz. Siz hangi mesleği icra ediyorsanız her kes o mesleği icra eder. Peki, kim çiftçi olur, kim çöpçü (bunların ikisi de en kutsal mesleklerdendir) olur? Benim yanlış görüşlerimi kim yüzüme haykırabilir? Dünyayı tek renk hayal ediniz, en sevdiğiniz renk neyse o olsun… O renkle ne kadar mutlu olabilirsiniz? İşte insanların rengi de farklı olmalarıdır. Çizgi romanları da o yüzden severiz? Kahramanların aykırı olmasından… Yoksa çizgi romanlarda ki olayları, hiçbir kimse gerçek hayatta istemez. Hulk’un üzerinize bastığını hayal eder misiniz?

İnsanlar rengarenk olacak, Bay_X onlarla mutlu bir şekilde yaşayacak.

bugün duyduğum en güzel düşünce
(başka düşünce duymamıştım çünkü,
şaka tabii bu parantez içi!).
"like" dışında bir teşekkür etmek istedim bay_x...

grifit

Aktif Üye
21 Ağu 2011
271
331
Çizgiroman'a ''çocuk işi'' diyen olduğunu pek sanmıyordum. En azından ben hiç karşılaşmadım. Demek ki varmış.
Muhammed sen daha gençsin. Arkadaşların şakasına takılır. gençler ''çocuk'' lafını sevmez nedense, o yüzden seni sinir etmek için söylüyorlardır. :)
takma kafana:)

Muhammed AĞAR

Aktif Üye
11 Ağu 2012
353
1,527
Hayatın da bir kere açıp çizgi roman okumamış insan gelip beni yadırgıyor, yok "çocuk musun" diyor. Bu aynı bir körün Mona Lisa'yı eleştirmesi gibi.

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Genç Arkadaşım Muhammed;

Bu konular hakkında yorumda bulunabilmem için, o kişinin sizinle olan akrabalık derecesini, arkadaşlık ilişkilerini, yaşadığınız bölgeyi ve bölgede hâkim olan kültür yapısını bilmem gerekir. Onun haricinde ne dersem yalan olur. En iyisi ciddiye almamak...

Aynı şeyleri bana söyledikleri zaman, kalbimdeki kirden arınabilmek için çocuk olmaya çalışıyorum, keşke olabilsem diyorum ve konu kapanıyor. Ama sen gençsin, ateşlisin, yani gözü kara delikanlısın.

Karşındaki insan ikna olmak istiyorsa; ancak ikna edebilirsin. Yoksa akıntıya karşı kürek çekmiş olursun. Boş ver hiç kimseyi inandırıp, ikna etmek zorunda değilsin.

En iyisi çocuğum ve çocuk olmaya çalışıyorum şeklinde cevap ver; ama karşındakini kırmadan incitmeden... Büyük ihtimalle arkadaşlarının bu tür davranışları ortadan kalkacaktır.

İnanmanı isterim ki genç dostum, sizin yaşadıklarınızı bizler de hemen hemen eşlerimizle evde yaşıyoruz. Ciddiye alma ve moralini sakın bozma.

Çok canını sıkarsa Çizgi Diyarına davet et gereken cevabı biz veririz. Bu diyarın büyüsü insanın fikrini değiştirir ve buraya gelen kalıcı olur veya arkasına bakmadan kaçar. Öyle ağabeylerimiz, arkadaşlarımız ve kardeşlerimiz var ki hepsi de şarkılara, türkülere konu olmuş, meslek erbabı dostlar…

En çok sevdiğin çizgi roman hangisiydi?

Muhammed AĞAR

Aktif Üye
11 Ağu 2012
353
1,527
Genç Arkadaşım Muhammed;

Bu konular hakkında yorumda bulunabilmem için, o kişinin sizinle olan akrabalık derecesini, arkadaşlık ilişkilerini, yaşadığınız bölgeyi ve bölgede hâkim olan kültür yapısını bilmem gerekir. Onun haricinde ne dersem yalan olur. En iyisi ciddiye almamak...

Aynı şeyleri bana söyledikleri zaman, kalbimdeki kirden arınabilmek için çocuk olmaya çalışıyorum, keşke olabilsem diyorum ve konu kapanıyor. Ama sen gençsin, ateşlisin, yani gözü kara delikanlısın.

Karşındaki insan ikna olmak istiyorsa; ancak ikna edebilirsin. Yoksa akıntıya karşı kürek çekmiş olursun. Boş ver hiç kimseyi inandırıp, ikna etmek zorunda değilsin.

En iyisi çocuğum ve çocuk olmaya çalışıyorum şeklinde cevap ver; ama karşındakini kırmadan incitmeden... Büyük ihtimalle arkadaşlarının bu tür davranışları ortadan kalkacaktır.

İnanmanı isterim ki genç dostum, sizin yaşadıklarınızı bizler de hemen hemen eşlerimizle evde yaşıyoruz. Ciddiye alma ve moralini sakın bozma.

Çok canını sıkarsa Çizgi Diyarına davet et gereken cevabı biz veririz. Bu diyarın büyüsü insanın fikrini değiştirir ve buraya gelen kalıcı olur veya arkasına bakmadan kaçar. Öyle ağabeylerimiz, arkadaşlarımız ve kardeşlerimiz var ki hepsi de şarkılara, türkülere konu olmuş, meslek erbabı dostlar…

En çok sevdiğin çizgi roman hangisiydi?

Çok doğru diyorsunuz, The Sandman.

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,829
Bence hayatımın (bu çok iddialı ama doğru ) en güzel şeyi okuduklarıma karışmayan bir ailem olmasıydı.
Okumayı öğrenmeden bile çizgi romanlara bakardım ve bir an önce okumayı öğrenmek isterdim.
Öğrendim ve iyi bir çizgi roman okuru olmakla kalmadım yanında bir de düzenli kitap okuma alışkanlığı kazandım.
Okaya arkadaş gibi ben de önce uyarlama filmleri izlemiyordum ta ki "Günah Şehri"ne kadar. İzledim çarpıldım, zaten sinema severdim şimdi seçerek uyarlama izlemeyi de öğrendim.
Almasını bilene çizgi roman sonsuzluğa açılan kapıdır.
Bay_X'e kısmen katılıyorum tek tip insanlarla dolu bir dünya hoş olmaz ama bu kadar boş insanlarla dolu olması da hoş olmuyor.
Kırk yaşım bitmek üzere ve öldüğümde cahil gideceğim bu dünyadan Ben bunun ezikliğini yaşarken bu denli boş vermişlik sıkıyor.

Muhammed AĞAR

Aktif Üye
11 Ağu 2012
353
1,527
Ben insanları cahil, kültürsüz diye ayırmam. Eminim benim bilmediğim bir şeyi biliyordur. Bu beni de ona karşı kültürsüz veya cahil yapar. Ben cehaletimi kendim yaşamak isterim, onlar ise kendi cehaletleriyle benimle alay etmeye çalışıyor...

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Sayın pandora1972;

Benimle farklı ve tamamen zıt istikamette olan insanlarla, attığım her adımda karşılaşıyorum; fakat hayatımın hiçbir evresinde boş bir insanla karşılaşmadım. Keşke karşılaşabilseydim. Zira benim açımdan boş insan, hoş insandır; çünkü onu istediğim gibi yetiştirme ve dilediğimce kullanma şansına sahip olurdum. Bu size çok bencil bir duygu gelebilir; ama insanoğlu yaradılışı gereği bencildir. Önemli olan, bu tür duyguların esiri olmadan hareket edebilmektir.

Saygılarımla.

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Ben insanları cahil, kültürsüz diye ayırmam. Eminim benim bilmediğim bir şeyi biliyordur. Bu beni de ona karşı kültürsüz veya cahil yapar. Ben cehaletimi kendim yaşamak isterim, onlar ise kendi cehaletleriyle benimle alay etmeye çalışıyor...

Genç dostum Muhammed;

İnsan bazı konulardaki cehaletini kabul ettiği an, aydınlık yolunda ilk adımını atmış sayılır ve her tür görüş ve bilgiyi hazmetmeye hazır hale gelir. Seni kutluyorum. Allah önünü ve kısmetini açık etsin. Her şey dilediğince olsun.

Sevgilerimle.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Daha “Son” yazmadı

İşteyim şu anda, kar, dağ başındayım, ev Beşiktaş, arabada kış lastiği de yok, zaten mal getiren tırlar bile yan döndü artı yollar da kapandı, eve gitme şansım sıfır yolda kalacağım kesin, eleman servisleri malum, personeli almaya gelemediler bile, tüm adamlarım ofluyor pufluyor, çünkü gece buradayız sabah devam, bense çizgi roman okuyorum “Dylan Dog AD Yayıncılık Sayı 4 Katiller” (Mehmet Ali sağolsun).
Tıpkı “Buzlar Çözülemeden” deki deli gibiyim, dışarıda tipi, elemanlar gidip gelip bana bakıyorlar garip garip; üşüttü diye sanırım.

Bir gün sonumuz gelecek, ama tıpkı enfiye sevenler gibi de olsa yazacağız geçmişte, üstelik biz resimliydik de.
Ortadan kalktığında çizgi romanlar şöyle yazacak tarih; “Bunları okuyan çok inatçı çizgi roman severler de vardı, tam bir başbelasıydılar, sadece öldükçe bir bir ortadan kalktılar”, tek tek olmasa da maaile tarihte yerlerimiz hazır.

Olumlu veya olumsuz, sevsinler sevmesinler, öyle böyle; biz de varız ve hala “Devam edecek” yazıyor bir yerlerde.

Büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinde öperim.

Biz ne tipiler gördük, sonuna kadar çizgi roman.