Osmanlı ABD'den Winchester Tüfekleri Alıyor

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Osmanlı ABD'den Winchester Tüfekleri Alıyor
Bunlar Plevne'de Çok İşe Yarayacak

#Tarih Dergisi'nin Son Sayısında Yer Alan
Uzun Kapak Dosyasından alınmış 6 Sayfalık Kısa Bölüm
(Konunun Dergideki Başlığı: "Winchester ve Martini-Henry Tüfeklerinin
Serüveni: ABD’den Silah Alımı Osmanlı Döneminde ve Büyük Ölçekte Başladı"

Hazırlayan: Muzaffer Albayrak
6 Sayfa, 1.3 MB, pdf/s

Çizgi roman severlerin Tex, Tommiks vs gibi fumettilerden çok iyi hatırladığı, hatta konuları Vahşi Batı'da geçen bu romanların duayenlerinin en ince ayrıntılarını bile ezbere bildiği Winchester tüfeklerinin bir de bizim tarihimizi ilgilendiren bir tarafı var. Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) Avrupa ülkeleri haricinde ABD’den de silah almaya başladık. Amerikan İç Savaşı'nda yok satan hatta siparişlere yetişemeyip Avrupa'dan silah ithal eden ABD silah fabrikaları, 1865'te savaş bitince mali krize girmişti. Diğer markalar başka ülkelerde şanslarını ararken Winchester şirketinin şansına da Osmanlı düşmüştü. Başka markalar da satın alındı tabii. 1877'de Ruslarla savaşa girince Martini-Henry tüfekleri (uzun menzilli) ile Winchester tüfekleri (yakın savaş) çok işe yaradı, özellikle de Plevne'de. Ayrıntılar yazıda. Uzun yazının geri kalanı için dergiyi satın alın lütfen.

Tüm diyardaşlarımın bayramını kutluyorum.

(Yandex) 6 Sayfalık Yazı pdf/s formatında

İlk 2 sayfanın görüntüsü
ABD-Osmanl-ya-Winchester-sat-yor-1870-ler-Tarih-Dergisinden-1.jpg

ABD-Osmanl-ya-Winchester-sat-yor-1870-ler-Tarih-Dergisinden-2.jpg

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Osmanlının 93 harbi sırasında Winchester tüfeklerini aldığını daha önce okumuştum (tarihe meraklıyımdır). Ayrıca Winchester şirketini batmaktan kurtaran da Osmanlı devleti olmuştur. Güzel bir hikaye.

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Aynen.. Bende nostaljiye meraklıyımdır..Osmanlı devleti olmasaydı Winchester şirketi olmazdı bencede.. eline sağlık usta +

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Bu denli önemli ve ilginç bir konuyla ilgilenmeniz beni çok heyecanlandırdı ve memnun etti Değerli Scanfan, Hüseyin Tevfik Paşa'nın hikayesini Değerli Celal Hocamız'ın ağzından aktardığı anektodu paylaşarak bir nebze katkım olabilirse; ne mutlu...

www.youtube.com/watch?v=3KSpzsH4aSA

Moderatör tarafında düzenlendi:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Aynen.. Bende nostaljiye meraklıyımdır..Osmanlı devleti olmasaydı Winchester şirketi olmazdı bencede.. eline sağlık usta +

Winchester'ı zarara uğratıp, kendi devletine borçlanmasına neden olan Osmanlı Harbiyesidir. Bilgi sahibi değilseniz hayal gücününüzün ürünü söylemlerde bulunmayın... "Osmanlı Devleti" yazılırken ikinci sözcüğün ilk harfi büyük harflerle yazılır. Burası küçük oto sanayi değil; burada çizere, eser yaratana Usta denir ve ilk harfi büyük harfle yazılır. Türkçe'de tümceler matematikteki artı(+) işareti ile değil; noktalama işaretleri ile sona erer. Zahmet, dikkat, ilgi ve tenezzül buyuracağınızı sanmıyorum da; forumun seviyesinin daha fazla zarar görmemesi için ben yine de bu bilgileri size aktarmış olayım...

Son düzenleme: